Справа № 740/404/21
Провадження № 2-о/740/20/21
26 січня 2021 року м. Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Карпусь І.М.,
за участю секретаря судового засідання Ісаєнко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ніжинський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), про встановлення факту смерті,
26 січня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті її рідного брата - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Горлівка Донецької області.
В обґрунтування заяви посилається на те, що вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть брата у Ніжинському міськрайонному відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки вказаний відділ відмовив у реєстрації смерті ОСОБА_3 через відсутність передбачених законодавством підстав відповідно до наданих нею документів. Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне їй для проведення компетентним органом України державної реєстрації смерті рідного брата ОСОБА_3 і видачі свідоцтва про смерть встановленого зразка згідно з законодавством України.
Представник заявника - ОСОБА_4 надала заяву, в якій просила розглянути справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_3 без їх участі, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Ніжинського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) направив заяву про можливість розгляду справи без їх участі та відсутність заперечень.
У відповідності до вимог ст. 223, ч.2 ст. 247 ЦПК України суд розглядає справу без участі сторін, які належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду справи, та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається зі свідоцтв про народження померлий ОСОБА_3 був рідним братом заявника ОСОБА_1 по матері.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Горлівка Донецької області.
Заявник ОСОБА_1 не може зареєструвати смерть брата ОСОБА_3 в органах державної реєстрації актів цивільного стану через відсутність документів встановленого зразка згідно законодавства України, які засвідчують цей факт.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей", постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", та постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року "Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування", м.Горлівка Донецької області визнано тимчасово окупованою територією.
З приводу факту смерті окупаційними органами були видані довідка про причину смерті №2444 від 27.10.2020 (так званим Горлівським відділенням Республіканського бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров"я Донецької Народної Республіки) та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (так званим міським відділом РАЦС Горлівського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки).
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, видані окупаційними органами довідка про причину смерті та свідоцтво про смерть не можуть прийматися державними органами України як документи, що створюють правові наслідки.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження та смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, Loizidou v. Turkey, Cyprus v. Turkey), а також Молдови та Росії (зокрема, Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, Ilascu and Others v. Moldova and Russia), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.
Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого намібійського винятку, який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи намібійський виняток у справі Кіпр проти Туреччини, Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведене, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог ст. 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у їх сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій тимчасово окупованій території.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Відповідно до роз'яснень, викладених у пункті 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що надана в якості доказу довідка про причину смерті та свідоцтво про смерть, хоча і не є документами встановленої форми про смерть, водночас вважаються доказами, які достовірно свідчать, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Горлівка Донецької області, Україна.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до пінпункту "ґ" пункт 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки потрібно їй для державної реєстрації смерті брата.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті брата ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території.
Керуючись ст.315-319, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ніжинський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), про встановлення факту смерті особи в певний час, задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 (рідного брата ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 61 рік в місті Горлівка Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу Державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду, однак з врахуванням п. 15. 5 розділу ХIII "Перехідні положення" ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя І.М. Карпусь