Постанова від 26.01.2021 по справі 233/204/21

Код суду 233 № 233/204/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.01.2021 року м.Костянтинівка

Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Орчелота А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від військової комендатури м. Костянтинівка відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в м. Хуст, Закарпатської області, громадянин України, механік - водій військової частини НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 (територія розташування військової частини НОМЕР_1 ),

за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з військової комендатури м. Костянтинівка надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення ДНК-2 № 0121 від 13 січня 2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 12.01.2021 року о 20:0 годині, на території розташування військової частини НОМЕР_1 , розташованої в АДРЕСА_2 , був виявлений з явними ознаками алкогольного сп'яніння (стійкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів), за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Згідно з ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом…

Відповідно до ст.256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

В той же час, відповідно до ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду по суті справи про адміністративне правопорушення, було виявлено недоліки, допущені при оформленні протоколу про військове адміністративне правопорушення відносно громадянина ОСОБА_1 .

Так, судом встановлено, що відповідно до інформації, зазначеної у протоколі про військове адміністративне правопорушення ДНК-2 № 0121 від 13.01.2021 року, місцем мешканням та місцем вчинення адміністративного правопорушення є м. Костянтинівка, Костянтинівського району, Донецької області, тоді як відповідно постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-IX від 17.07.2020 року, утворено у Донецькій області: Краматорський район (з адміністративним центром у місті Краматорськ) у складі територій Андріївської сільської, Дружківської міської, Іллінівської сільської, Костянтинівської міської, Краматорської міської, Лиманської міської, Миколаївської міської, Новодонецької селищної, Олександрівської селищної, Святогірської міської, Слов'янської міської, Черкаської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, тобто Костянтинівський район фактично ліквідовано.

Крім того, у протоколі про військове адміністративне правопорушення ДНК-2 № 0121 від 13.01.2021 року, зазначено не повний час вчинення адміністративного правопорушення.

Також суд зауважує, що відповідно до диспозиції частини 1 ст. 172-20 КУпАП адміністративна відповідальність настає за такі протиправні дії: - розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, - або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, - або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, - а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Частина 3 ст.172-20 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за вчинення дій передбачених частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Як вбачається з висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 12 січня 2021 року № 1 громадянин ОСОБА_1 «від обстеження на АЛКОНТІ відмовився».

Виходячи з викладу фактичних обставин адміністративного правопорушення, в протоколі про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , не зрозуміло, яке саме з правопорушень зазначених в диспозиції ч.3 ст.172-20КУпАП вчинив останній, а саме чи відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння чи перебував на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.

Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).

Вищенаведені недоліки, допущені при оформленні адміністративного матеріалу позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній.

За таких обставин протокол про військове адміністративне правопорушення з доданими матеріалами підлягає поверненню до військової комендатури м. Костянтинівка для належного оформлення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.256,276, 283 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Матеріал про військове адміністративне правопорушення ДНК-2 № 0121 від 13 січня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП з додатками повернути до військової комендатури м. Костянтинівка - для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя А.В.Орчелота