Іллічівський районний суд м.Маріуполя
Справа № 264/6399/19
3/264/1/2021
25 січня 2021 р. м. Маріуполь
Суддя Іллічівського районного суду м.Маріуполя Донецької області Пустовойт Тетяна Валеріївна, розглянувши матеріали, що надійшли з Головного управління ДПС у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , керівника ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил», який зареєстрований та мешкає в АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.164 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №74 від 26.09.2019 року встановлено, що ОСОБА_1 , працюючи керівником ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил», де у період з 01.07.2019 року по 15.07.2019 року здійснювалась роздрібна реалізація пальним (у тому числі паливом альтернативним для бензинових двигунів А-92 у кількості 9301,05л на суму 218536,85 грн., паливом альтернативним для бензинових двигунів А-95 у кількості 4953,6л на суму 119389 грн., газом скрапленим пропан-бутан у кількості 20432,02л на суму 264308,12 грн. та дизельним пальним у кількості 2325,47л на суму 58680,27 грн., про що свідчать щоденно роздруковані на РРО фіскальні звітні чеки, контрольні стрічки РРО, дані системи збору та зберігання даних РРО) без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним на зазначене місце торгівлі, допустив провадження господарської діяльності підприємства без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чим порушено ч.20 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року №481/95-ВР від 19.12.1995 року, та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП.
ОСОБА_1 на неодноразові виклики у судові засідання не з'являвся, 06.11.2019 року на електронну адресу суду надіслав письмові пояснення, згідно яких провину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП не визнав, при цьому зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно нього не містить конкретних обставин справи, а саме не вказано осіб, яким реалізувалось пальне (вид пального, розмір отриманого прибутку), не вказано яким чином здійснювалась реалізація такого пального, не зазначено положеннями якого нормативного акту передбачена необхідність отримання ліцензії з 01.07.2019 року, а також вказав, що фактична перевірка АЗС проведена 09.08.2019 року, акт (довідка) за її результатами складений 19.08.2019 року, а протокол про адміністративне правопорушення майже через місяць - 26.09.2019 року. Згодом, неодноразово подавав клопотання про перенесення розгляду справи, у зв'язку із невизнанням провини у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст.164 КУпАП та оскарженням спірного податкового повідомлення-рішення №0000163201 від 17.09.2010 року Головного управління ДПС у Донецькій області до Державної податкової служби України, а згодом до Окружного адміністративного суду м.Києва. 25.01.2021 року у судове засідання не з'явився.
Суддя, дослідивши письмові матеріали, прийшла до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.164 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
Тлумачення господарської діяльності визначено ч.1 ст.3 Господарського Кодексу України: під господарською діяльністю слід розуміти діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямовану на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Статтею 55 того ж Кодексу визначено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Ними є, зокрема, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Пунктом 5 ст.11 Закону України «Про ліцензування видів діяльності» визначено,що ліцензія - запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про рішення органу ліцензування щодо наявності у суб'єкта господарювання права на провадження визначеного ним виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
Тобто, Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності», стосується суб'єктів господарської діяльності.
У протоколі особа, що склала протокол, посилається на порушення ОСОБА_1 ч.20 ст.15 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 року, яким є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», який також стосується суб'єктів підприємницької діяльності.
З акту (довідки) про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України №0242/05/99/82/37434556 від 19.08.2019 року, яку проведено в присутності ОСОБА_2 (оператора АЗС) та ОСОБА_3 (технічного директора) встановлено, що 09.08.2019 року на АЗС ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» проведено фактичну перевірку в ході якої встановлено, що оператором-касиром ОСОБА_2 було реалізовано пальне без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності.
Вказане підтверджене письмовими поясненнями самої ОСОБА_2 , копією фіскального чеку від 09.08.2019 року та описом готівкових коштів, які знаходяться на місці проведення розрахункових операцій у господарській одиниці, що розташована за адресою - АДРЕСА_1 .
З обліку розрахункових операцій та реєстраційного посвідчення № НОМЕР_2 господарська одиниця АЗС, яка розташована за адресою: м.Маріуполь, вул.Маміна-Сибіряка, 2, належить суб'єкту господарювання ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил».
З доданих до матеріалів справи документів, убачається що суб'єктом господарської діяльності є ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил», а його директором (у тому числі керівником зазначеної АЗС) є ОСОБА_1 . Відтак саме він є суб'єктом господарської діяльності та здійснює господарську діяльність, пов'язану з роздрібною торгівлею паливом.
На підтвердження провини ОСОБА_1 , як керівника ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил», що здійснювало роздрібну торгівлю пальним без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, суду надано:
- акт відмови від підписання та отримання акта перевірки №0242/05/99/82/37434556 від 19.08.2019 року;
- відомості, щодо кількості реалізованого пального у період з 01.07.2019 року по 16.07.2019 року на АЗС ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» за адресою - м.Маріуполь, вул.Маміна-Сибіряка, 2;
- відомості з електронного реєстру податкових накладних ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» за період з 01.06.2019 року по 16.08.2019 року;
- перелік розрахункових операцій реалізованого пального, проведених при здійсненні роздрібної торгівлі пальним на АЗС ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» за адресою - м.Маріуполь, вул.Маміна-Сибіряка, 2 та зареєстрованих через реєстратор розрахункових операцій Марія 303 А2 заводський БК №1991003820 фіскальний №3000226876 (у відповідності з даними інформаційної системи почекової передачі даних ДФС України та контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним за період з 01.07.2019 року по 15.07.2019 року ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» (ЄДРПОУ 37434556);
- дозвіл №0189.17.14 від 27.03.2017 року з якого убачається, що ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» надано дозвіл на експлуатування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки за умови додержання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки (дія дозволу з 27.03.2017 року по 27.03.2022 року);
- копії фіскальних чеків від 16.07.2019 року з вказанням сум отриманих від реалізації пального;
- письмові пояснення по суті порушень директора ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» ОСОБА_1 вих.№1/8-14 від 14.08.2019 року;
- направлення на перевірку №1890 та №1891 від 09.08.2019 року ревізорів-інспекторів Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ;
- копію журналу надходження нафтопродуктів на АЗС ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» за адресою - АДРЕСА_1 ; змінні звіти АЗС; копію журналу оперативного обліку скрапленого вуглеводневого газу, що надійшов; накладні на переміщення палива за період з 02.07.2019 року по 10.08.2019 року; оборотно-сальдову відомість по рахунку 282 за 01.07.2019 - 08.08.2019;
- відомості про акцизні склади, реєстр платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також відомості про пункти (склади, комплекси, станції та інші об'єкти) з реалізації пального, згідно яких вказане відноситься до АЗС ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил», розташованої за адресою - м.Маріуполь, вул.Маміна-Сибіряка, 2;
- наказ директора ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» ОСОБА_1 №10/07 від 01.07.2019 року «Про встановлення ліміту кас» та розрахунки залишку готівки в касі вищевказаної АЗС за 01.07.2019 року;
- копію Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, за реєстраційним №05820314201900219, термін дії з 16.07.2019 року до 16.07.2024 року, що видано суб'єкту господарювання ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил», адреса торгівлі - м.Маріуполь, вул.Маміна-Сибіряка, 2;
- дозвіл №804.19.32, яким ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» надано дозвіл на виконання певних робіт з 27.03.2019 року до 27.03.2024 року, на підставі заяви власника, висновку експертизи;
- фото з місця розташування АЗС ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил», розташованої в м.Маріуполі по вул.Маміна-Сибіряка, 2, які підтверджують наявність цистерни для зберігання скрапленого газу, автоматичних колонок та проведення операцій щодо заправки автомобілів;
- виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, згідно якої керівником ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» (ЄДРПОУ 37434556 ) є ОСОБА_1 ;
- копію реєстраційного посвідчення № НОМЕР_2 , виданого ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м.Києві, за яким ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» має господарську одиницю - АЗС, за адресою- м.Маріуполь, вул.Маміна-Сибіряка, 2.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.12.2020 року у справі №640/24875/19 відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Донбасс-Трейд-Оил» (місцезнаходження: 04071, м.Київ, вул.Верхній Вал, будинок 4В, прим.16, код ЄДРПОУ 37434556) до Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87500, Донецька область, місто Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 17.09.2019 року №0000163201, від 18.09.2019 року №0003774003, №0003783201, №0003764003, від 19.09.2019 року №0000024003 та без дати №0003754003.
Статтею 280 КУпАП встановлено обов'язок суду з'ясовувати при розгляді справи про адміністративне правопорушення, поміж іншого, і чи винна дана особа в його вчиненні. При цьому норм щодо відсутності у суду повноважень на встановлення обставин щодо вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі винесення постанови про закриття провадження за п.7 ч.1 ст.247 КУпАП вказаний Кодекс не містить.
Водночас, зі змісту ч.1 ст.38 КУпАП вбачається, що закриття провадження на зазначеній підставі можливе за одночасної наявності таких умов: вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення; сплив встановленого законом строку.
Адміністративні стягнення можуть бути накладені у конкретно визначених часових рамках, під якими розуміється строки накладення адміністративних стягнень або давність притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
Правовим наслідком закінчення строку є неможливість притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинене нею діяння.
В цьому разі, відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього кодексу.
Згідно узагальненого науково-консультативного висновку Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності за ст.38 КУпАП вина особи не встановлюється. Вказаний висновок обґрунтовано тим, що поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття їх в одній постанові свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних прав. За правилами ст.284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
ОСОБА_1 інкримінують вчинення ним адміністративного правопорушення за ч.1 ст.164 КУпАП 09.08.2019 року, а матеріали справи надійшли до суду 01.10.2019 року та справу було призначено до розгляду. У зв'язку із позицією ОСОБА_1 щодо не визнання провини, поданням ним особисто різноманітних клопотань, судові засідання призначались на 16.10.2019 року, 30.10.2019 року, 11.11.2019 року, 18.12.2019 року, 20.01.2020 року, 28.02.2020 року, 06.04.2020 року, 07.05.2020 року, 10.06.2020 року, 23.07.2020 року, 14.09.2020 року, 12.10.2020 року, 28.10.2020 року, 25.11.2020 року, 28.12.2020 року та 25.01.2021 року.
Таким чином, на момент розгляду справи строк притягнення до адміністративної відповідальності правопорушника сплинув.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним закрити провадження по справі за ч.1 ст.164 КУпАП, оскільки строк притягнення до адміністративної відповідальності правопорушника сплинув.
Керуючись ст.ст.38, 164 ч.1, 247, 284 КУпАП, суддя,
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
На постанову суду може бути подано апеляцію в Донецький апеляційний суд протягом десяти днів з моменту його винесення.
Суддя: Т.В. Пустовойт