Cправа № 127/6619/20
Провадження № 2/127/1079/20
Іменем України
18 січня 2021 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді Бойко В.М.,
при секретарі Поперечної А.О.,
представника позивача Олійника А.М.,
третьої особи - ОСОБА_1 ,
представника третьої особи - ОСОБА_2 ,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (виклику) осіб в місті Вінниці цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Фонду соціального страхування України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про скасування наказу, суд,-
В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває цивільна справа за вищевказаним позовом.
В судовому засіданні третя особа ОСОБА_1 заявив клопотання про закриття провадження у справі. Клопотання мотивоване тим, що даний спір підлягає розгляду у порядку адміністративного судовичинства, оскільки, у даному випадку оспорюються публічно-правові відносини, які виникли між ОСОБА_3 , як начальником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області та Фондом соціального страхування України у Вінницькій області, тобто, між суб'єктами владних повноважень.
Представник позивача ОСОБА_5 заперечив відносно даного клопотання про закриття провадження у справі, вважав його необгрунтованим.
Представник третьої особи Жуков В.П. підтримав клопотання про закриття провадження у справі та просив його задовольнити.
Вивчивши доводи учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд зважає на наступне.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
Відповідно до приписів частини першої статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також, справ про адміністративні правопорушення.
Важливість визначення юрисдикції підтверджується як закріпленням у Конституції України принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя, так і прецедентною практикою Європейського суду з прав людини.
Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто, передбаченими законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності.
Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Частиною першою статті 19 ЦПК України установлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Разом із тим, відповідно до частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 4 цього Кодексу).
З аналізу наведених процесуальних норм можна зробити висновок про те, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих правовідносин, коли один із його учасників - суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило, майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
У справі, що є предметом розгляду суду, ОСОБА_3 , просить скасувати наказ виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 13.03.2020 року № 02-5-к про особовому складу щодо призначення в.о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області Яворського В.І. на період тимчасової непрацездатності ОСОБА_3 .
У контексті обставин цієї справи зміст (суть) спірних правовідносин обмежується встановленням реальної правової природи відносин, які виникли між позивачем та Фондом, їх правових статусів як суб'єктів владних повноважень, і визначення яких залежить від з'ясування прав та статусу позивача, статусу Фонду, мети його створення, завдань, поставлених перед ним, повноважень та обов'язків Фонду і його уповноважених осіб, функцій, які на нього покладаються.
Так, згідно з Положенням про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, завданням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області є реалізація повноважень виконавчої дирекції Фонду на території Вінницької області.
Наказом від 16.12.2019 року № 02-119-к призначено виконуючим обов'язки начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області Олійника М.П. з 17.12.2019 року на період до дати призначення керівника управління.
Акти, накази та інші процесуальні документи прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, установлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої та другої статті 55 Конституції України. Для реалізації конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів.
Статтею 5 КАС України установлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За змістом пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_3 стосуються безпосередньо правомірності дій виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, як суб'єкта владних повноваджень щодо скасування наказу від 13.09.2020 року № 02-5-к про призначення виконуючим обов'язків начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області Яворського В.І. на період тимчасової непрацездатності ОСОБА_3 даний спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, оскільки у даному випадку оскаржуються дії суб'єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності.
За таких обставин суд приходить до висновку, що наявні підстави для закриття провадження у справі та роз'яснення позивачу, що позов з наведеним вище предметом має розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 255, 259-261 ЦПК України, суд,-
Закрити провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_3 до Фонду соціального страхування України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про скасування наказу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана потягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст судового рішення виготовлено 22.01.2021 року.
Суддя: