Постанова від 13.01.2021 по справі 260/170/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 260/170/20 пров. № А/857/14113/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Бруновської Н.В., Макарика В.Я.,

при секретарі судового засідання: Гнатик А.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року у справі №260/170/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії (головуючий суддя першої інстанції - Плеханова З.Б., час ухвалення - 11:04 год., місце ухвалення - м. Ужгород, дата складання повного тексту - 08.10.2020р.),-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що він був звільнений з органів Служби безпеки України 31.12.2017 року. Загальна вислуга позивача становить 25 років 14 днів . З січня 2018 року позивачу була призначена пенсія у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільненій з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. На даний час позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області. У березні 2018 року, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року та на думку позивача, всупереч вимогам статті 22 Конституції України та ч. 3 ст. 43 Закону 2262-ХІІ, провів його з фактичною ліквідацією усіх встановлених позивачу надбавок і доплат. З метою недопущення порушення прав, позивач звернувся до відповідача із заявою про зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії. Однак позивачу було відмовлено у такому перерахунку.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду 07 жовтня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо повернення довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області №137 від 22.07.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Зобов'язано Управління Служби безпеки України в Закарпатській області направити в Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку №137 від 22.07.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області №137 від 22.07.2020 року.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції відповідачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідністю висновків обставинам справи, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню. Зокрема доводи апелянта зводяться до того, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області діяло лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Учасники справи в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату судового засідання. Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 був звільнений з органів Служби безпеки України 31.12.2017 року.

Загальна вислуга позивача становить 25 років 14 днів на посаді помічника начальника Управління (з правової роботи), що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0702006151 (СБУ) від 01.01.2018 р.

З січня 2018 року позивачу була призначена пенсія у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільненій з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

На даний час позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи Управління Служби безпеки України в Закарпатській області подало до Головного управління ПФУ в Закарпатській області Довідку №331 від 06.04.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій видану ОСОБА_1 і при цьому було взято до уваги п.5 Порядку №45 в редакції від 24.02.2018р., в Довідці враховано для перерахунку основні види складових грошового забезпечення, визначених п.1 Постанови №103 по зразку довідки. яка міститься у додатках до Постанови №103.

Згідно перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 по пенсійній справі № 0702006151 (СБУ) від 01.05.2018 р. із сум грошового забезпечення останньому нараховано: посадовий оклад - 7750,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% - 4153,50 грн., всього на суму 13383,50 грн.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №0702006151 (СБУ) від 01.01.2018 р. вбачається, що ОСОБА_1 отримує тільки пенсію в сумі 9368,45 грн.., тобто 70% грошового забезпечення. Після перерахунку Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. ОСОБА_1 доплачено до попереднього розміру пенсії 500,80 грн. в результаті чого пенсія ОСОБА_1 складає 9869,25 грн..

З наведеного вбачається, що при перерахунку ОСОБА_1 пенсії, відповідач не врахував розмір складових грошового забезпечення, які були призначені йому під час проведення згідно Постанови КМУ від 23.04.2012 року № 355 з 01.07.2012 року перерахунку пенсії, що призвело до зниження її розміру. Зокрема, не було враховано наступні надбавки та премії: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 80% ( 10706,80 грн.); надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% ( 1162,50 грн.); щомісячна премія - 10% (775,00 грн.).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Надалі, за наслідками розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховним Судом винесено рішення від 17.12.2019, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, у якому зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Враховуючи наведене, позивач звернувся до відповідача із заявою про зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії.

На вказану заяву відповідач надав відповідь - лист від 09.01.2020 року № 942/П-99-01, у відповідності до якого, відповідач вважає проведений з 01.01.2018 року перерахунок вірним. (а.с.14).

Окрім цього, 13.12.2019р. представник позивача звернулася до відповідача із адвокатським запитом, відповідно до якого просила надати : протокол про призначення пенсії гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; довідку щодо розміру грошового забезпечення, що враховувалася для перерахунку пенсії; подання про призначення пенсії, грошовий атестат з додатком №217 від 31.12.2017 р.

На вказаний запит відповідач по справі надав відповідь листом від 17.12.2019 року №52901/03.20 та долучив до нього витребувані адвокатом документи по пенсійній справі ОСОБА_1

11.02.2020 р. позивач звернувся до начальника Управління СБУ в Закарпатській області із вимогою щодо направлення в Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, із зазначенням не тільки відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», але також із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір його пенсії до 01.01.2018р. і розміри інших введених (нових) надбавок, доплат, що передбачені за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для здійснення пенсійним органом обчислення та перерахунку з 01.04.2019р. основного розміру пенсії.

28.02.2020 р. отримано відповідь на запит з Управління СБУ, згідно якого зазначається оновлений розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх надбавок, що враховуються для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р.

02.03.2020 р. позивач по справі повторно звернувся до начальника Управління СБУ в Закарпатській області з вимогою: направити в Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового печення станом на день звернення до суду 16.01.2020р. зважаючи на те, що за останні 6 місяців змінювалися розміри надбавок, відповідно і розмір грошового забезпечення повинен бути змінений (оновлений) з врахуванням останніх змін.

11.03.2020 р. було отримано відповідь від Управління СБУ в Закарпатській області , в якій зазначено, що на даний час відсутній порядок (механізм) оформлення та подання до органів ПФУ нових довідок про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій після набрання чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. в адміністративній справі №826/3858/18, і повідомляє, що розмір грошового забезпечення (граничні розміри додаткових видів) станом на 16.01.2020 р. діючих військовослужбовців за аналогічною посадою (помічник начальника Управління, яку позивач займав на дату звільнення зі служби), передбачений відомчими нормативно-правовими актами встановлений у розмірі: посадовий оклад - 7750,00 гри.; Оклад за військове звання - 1480,00 грн.; Процентна надбавка за вислугу років 45% - 4153,50 грн. Надбавка за виконання особливо важливих завдань - 73% (9769,96 грн.); Надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% ( 1162,50 грн.); щомісячна премія - 10% (775,00 грн.).

На підставі вищенаведеного роз'яснення, 13.03.2020 р. позивач звернувся до Головного УПФ в Закарпатській області з вимогою здійснити перерахунок пенсії відповідно до оновленого грошового забезпечення, що вказане у відповіді УСБ України в Закарпатській області від 11.03.2020 р. №58/21/4-81/905/25 або витребувати з УСБ України в Закарпатській області довідку встановленої форми для здійснення перерахунку пенсії.

07.04.2020р. від Головного УПФ в Закарпатській області надійшла відповідь у формі листа №653-663/П-02/8-0700/20 на звернення позивача, в якому останні зазначили, що визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 за відсутності рішення КМУ щодо зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців не створює обов'язку для Головного управління надсилати список для складання нової довідки, а для уповноваженого органу надавати нову довідку, оскільки після прийняття вищезазначеного рішення суду, інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій Урядом не приймалося.

20 липня 2020 року позивач звернувся листом до начальника Управління СБУ в Закарпатській області, яким просив направити в Головне УПФ в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового печення станом на 05.03.2019 року за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, із зазначенням не тільки відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», але також із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір його пенсії до 01.01.2018р. і розміри інших введених (нових) надбавок, доплат, що передбачені за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для здійснення пенсійним органом обчислення та перерахунку з 01.04.2019р. основного розміру пенсії.

22.07.2020 р. Управління СБУ в Закарпатській області скерував до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №137.

За результатами розгляду якої, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом ввід 30.07.2020 року №0700-0319-8/26614 повернуло її вказавши на неможливість перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Урядом не приймалось.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково з тих підстав, що з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними з огляду на наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, яким врегульовано умови, норми і порядок пенсійного забезпечення пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Так, статтею 43 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону України № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 залишене без змін, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Слід зазначити, що прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45 відноситься до повноважень Уряду.

Проте, зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Судом встановлено, що уповноважений державний орган, який видав довідку про розмір грошового забезпечення позивача- Управління Служби безпеки України 20.07.2020 року направило начальнику Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області Довідку № 137 за формою Додатку № 2 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року. У Довідці зазначено, що: «розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановлено за відповідно (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) станом на 05.03.2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Примітка: довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону України №2011-ХІІ.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно ч. 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, а також те, що Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області була подана оновлена довідка із такими складовими від 27.07.2020 №137 до пенсійного органу, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку основного розміру його пенсії з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Приведені в апеляційні скарзі доводи, висновку суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року у справі №260/170/20 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді Н. В. Бруновська

В. Я. Макарик

Повне судове рішення складено 25.01.2021р.