Постанова від 25.01.2021 по справі 120/1717/20-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/1717/20-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Комар П.А.

Суддя-доповідач - Залімський І. Г.

25 січня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Мацького Є.М. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року (ухвалене у м. Вінниці 02.09.2020 о 13:55) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення 0000045211 від 09.01.2020, яким до ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" застосовано штраф в розмірі 2066150,80 грн за порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних від 03.10.2019 №437, від 22.10.2019 №436 та №100 в ЄРПН протягом строків, встановлених п. 201.10 статті 201 ПК України.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 02.09.2020 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 02.09.2020 скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що податкові накладні від 03.10.2019 №437, від 22.10.2019 №436 та №100 складені в межах часу операційного дня, встановленого Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, та в строки, визначені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, на підтвердження чого посилається на квитанції з програми "M.E.Doc" та наявні в ЄРПН відомості. В даній ситуації саме відповідач порушив вимоги Порядку №1246 в частині нездійснення реєстрації спірних податкових накладних, що порушило право платника на їх вчасну реєстрацію. За таких обставин позивач переконаний, що встановлена нормою пункту 120-1.1 ст. 120-1 ПК України відповідальність до нього застосовуватись не може, у зв'язку з чим вважає оскаржуване податкове повідомлення рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач не подав відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2020 суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, Офісом великих платників податків Державної податкової служби на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 статті 20, статті 76 та відповідно до п.п. 75.1.1. п. 75.1. статті 75, статті 86 ПК України проведено камеральну перевірку дотримання термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг".

За результатами перевірки складено акт від 02.12.2019 № 244/28-10-52-11/36830374.

У ході перевірки виявлено та зафіксовано у вказаному акті порушення ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, визначених статтею 201 ПК України, що підлягають наданню покупцю - платникам податку на додану вартість, зокрема:

- податкова накладна №437 від 03.10.2019 на суму ПДВ 3773101,66 грн, подано на реєстрацію до ЄРПН 19.11.2019 (граничний термін 31.10.2019) із затримкою 19 календарних днів;

- податкова накладна №436 від 22.10.2019 на суму ПДВ 13073637,99 грн, подано на реєстрацію до ЄРПН 19.11.2019 (граничний термін 15.11.2019) із затримкою 4 календарних дні;

- податкова накладна №100 від 22.10.2019 на суму ПДВ 41666,67 грн, подано на реєстрацію до ЄРПН 29.11.2019 (граничний термін 15.11.2019) із затримкою 14 календарних днів.

На підставі висновків акту камеральної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.01.2020 №0000045211, яким відповідно до вимог ст.120-1 ПК України до ТОВ "Подільський Енергоконсалтинг" застосовано штраф у розмірі 2066150,80 грн.

Розмір штрафу визначений наступним чином:

- 10% від суми ПДВ (13115304,66 грн.) - зазначеної у податкових накладних від 22.10.2019 № 436 та №100 за затримку їх реєстрації на термін 15 і менше календарних днів;

- 20% від суми ПДВ (3773101,66 грн.) - зазначеної у податковій накладній від 03.10.2019 № 437 за затримку її реєстрації на термін від 16 до 30 календарних днів.

Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення від 09.01.2020 №0000045211 в адміністративному порядку шляхом подання скарги до Державної податкової служби України.

Однак, рішенням Державної податкової служби України від 18.03.2020 № 9935/6/99-00-08-05-05-06 вказану скаргу ТОВ «Подільський Енергоконсалтинг» залишила без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 09.01.2020 №0000045211 - без змін.

Не погоджуючись із результатом адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення від 09.01.2020 №0000045211 та вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не дотримані вимоги ПК України та Порядку №1246 щодо порядку та строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а саме спірні податкові накладні не були подані на реєстрацію в ЄРПН до граничного терміну визначеного пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Доказів зворотного позивачем не надано. Оскільки за порушення термінів реєстрації податкових накладних встановлена відповідальність згідно з положеннями ст. 120-1 ПК України, то застосування такої відповідальності контролюючим органом до позивача не суперечить вимогам Податкового кодексу України.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.

Абзацом першим пункту 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до пункту 14.1.60 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до абзаців 2-5 пункту 201.10 статті 201 ПК України податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Згідно з наступними абзацами пункту 201.10 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України також встановлено строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН.

Відповідно до абзаців 14-16 п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру додаткових накладних платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 N 1246 (Порядок №1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1246 у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;

операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1246, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.

Згідно з пунктами 12-13 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У свою чергу наказом Міністерства фінансів України №557 від 06.06.2017 затверджено Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, згідно положень якого автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для надання таких документів. У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.

З урахуванням наведених норм, належним підтвердженням дати та часу подання податкової накладної до Реєстру є квитанція про прийняття податкової накладної.

Згідно акту камеральної перевірки № 244/28-10-52-11/36830374 від 02.12.2019 та квитанцій, протоколів із програми "M.E.Doc" складені позивачем податкові накладні від 03.10.2019 № 437 та від 22.10.2019 №436, №100 подані позивачем на реєстрацію із істотною затримкою.

Так, податкова накладна № 437 від 03.10.2019 на суму ПДВ 3773101,66 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 19.11.2019, зареєстрована в ЄРПН 19.11.2019 (граничний термін 31.10.2019) із затримкою 19 календарних днів; податкова накладна № 436 від 22.10.2019 на суму ПДВ 13073637,99 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 19.11.2019, зареєстрована в ЄРПН 19.11.2019 (граничний термін 15.11.2019) із затримкою 4 календарних дні; податкова накладна № 100 від 22.10.2019 на суму ПДВ 41666,67 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 29.11.2019, зареєстрована в ЄРПН 29.11.2019 (граничний термін 15.11.2019) із затримкою 14 календарних днів.

Згідно з наданих відповідачем квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних вбачається, що податкова накладна №436 від 22.10.2019 була подана на реєстрацію 22.10.2019, проте не була зареєстрована, оскільки автоматичною перевіркою виявлено порушення порядку обрахунку графи 10 розділу Б, сума у графі 10 не збігалася із розрахованою. Однак, в цей же день зазначене порушення було виправлене позивачем і податкова накладна була зареєстрована 22.10.2019.

Стверджуючи про виконання вимог п.201.10. ст.201 ПК України в частині дотримання строку реєстрації податкових накладних, позивач вказує виключно про те, що податковим органом протягом операційного дня не було надіслано ТОВ «Подільський Енергоконсалтинг» квитанції про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних.

Водночас, позивач не зазначає коли він направив на реєстрації відповідні податкові накладні та не надає жодних доказів про те, що ним направлялися спірні податкові накладні до ЄРПН в строк визначений п. 201.10. ст. 201 ПК України.

Згідно наданих позивачем витягів із протоколів системи M.E.Doc простежується висновок про те, що причиною порушення термінів реєстрації податкових накладних стала бездіяльність позивача яка полягала у невчасному поданні електронних документів для реєстрації в Реєстрі.

Так, позивачем надано витяг з M.E.Doc опису XML-структури податкової накладної, дані яких підтвердили порушення строку товариством реєстрації податкових накладних.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 29.11.2013 № 729, яким затверджено Формат (стандарт) електронного документа звітності суб'єктів господарювання, та в пункті 7 якого затверджені розшифровки назв елементів електронних документів, відповідно до яких формуються і квитанції про прийняття чи не прийняття поданих електронних документів. Зокрема, згідно із цим Форматом (стандартом) рядок в квитанції - D_FILL - це "дата заповнення документа суб'єктом господарювання" (формат ддммррр).

Із наявних в матеріалах справи та долучених позивачем до позовної заяви витягів з M.E.Doc вбачається, що дати заповнення документа, зазначені в рядках D_FILL знаходяться поза межами встановлених нормами п.201.10 ст.201 ПК України строків реєстрації податкових накладних, що підтверджує як правомірність висновків відповідача про наявність підстав для застосування штрафних санкцій так і правильність розрахунку застосованих санкцій.

З урахуванням наведеного, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про обґрунтованість застосування до позивача штраф за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН в сумі 2066150,80 грн на підставі податкового повідомлення-рішення №0000045211 від 09.01.2020, що свідчить про правомірність та відсутність підстав для скасування вказаного рішення.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський Енергоконсалтинг" залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Мацький Є.М. Сушко О.О.