з питань забезпечення позову
25 січня 2021 року м. Рівне №ЗД/460/3/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Н.С. Гудима, розглянувши в порядку письмового провадження заяву Державного реєстратора Виконавчого комітету Корнинської сільської ради ОСОБА_1 про забезпечення позову, подану до відкриття провадження у справі за позовом Державного реєстратора Виконавчого комітету Корнинської сільської ради ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу,
25.01.2021 державний реєстратор Виконавчого комітету Корнинської сільської ради Левчук Юрій Сергійович звернувся до суду із заявою про забезпечення позову, в якій просив:
зупинити дію наказу Міністерства юстиції України № 4235/5 від 09.12.2020 в частині пункту 5 (п'ять) щодо тимчасового блокування державному реєстратору Виконавчого комітету Корнинської сільської ради ОСОБА_1 доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 3 (три) місяці
та зобов'язати уповноважені органи та осіб відновити доступ державному реєстратору Виконавчого комітету Корнинської сільської ради ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Необхідність вжиття заходів забезпечення позову мотивовано тим, що наказ Міністерства юстиції України №4253/5 від 09.12.2020 має очевидні ознаки протиправності, оскільки, на думку заявника, прийнятий із порушенням процедури , визначеної пунктами 9-11 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1128 від 25.12.2015, яке полягає у неповідомленні ОСОБА_1 про розгляд скарги ТОВ «Західна агровиробнгича компанія» від 10.04.2020. Також заявник стверджує, що виконання пунту 5 спірного Наказу зумовить неповноцінне функціонування виконавчого комітету сільської ради, що буде виражено в неможливості забезпечення громадян та юридичних осіб послугами державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Судом також встановлено, що ухвалою суду від 11.01.2021 у справі № 460/15/21 позовну заяву державного реєстратора Виконавчого комітету Корнинської сільської ради ОСОБА_1 до Міністерство юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу залишено без руху. Позивачу встановлено строк для усунення її недоліків.
Станом на 25.01.2021 провадження у адміністративній справі № 460/15/21 не відкрито, а отже заява про забезпечення позову є такою, що подана до відкриття провадження у справі.
Порядок подання заяви про забезпечення позову, визначений статтею 153 КАС України, згідно з вимогами частини першої якої заява про забезпечення позову подається: 1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 2) одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
За правилами ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
З огляду на викладене, розгляд заяви державного реєстратора Виконавчого комітету Корнинської сільської ради Левчука Ю.С. про забезпечення позову здійснюється судом до відкриття провадження у справі, у письмовому провадженні без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та долучені до неї матеріали, суд керується та виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з вимогами статті 151 КАС України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Таким чином, забезпечення адміністративного позову полягає у вжитті судом, в провадженні якого знаходиться справа або до якого має бути поданий позов, визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Разом з тим, статтею 152 КАС України визначено вимоги до змісту і форми заяви про забезпечення позову.
Так, відповідно до ч.1 ст.152 КАС України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити: 1) найменування суду; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; 3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; 4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; 5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Згідно з ч.4 ст.152 КАС України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Всупереч зазначеному, державним реєстратором Виконавчого комітету Корнинської сільської ради Левчуком Ю.С. до заяви про забезпечення позову документа про сплату судового збору не додано.
Таким чином, заява про забезпечення позову не відповідає вимогам, встановленим статтею 152 КАС України.
В силу вимог частини 7 статті 154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що заява про забезпечення позову від 25.01.2021 підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 150-157, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву державного реєстратора Виконавчого комітету Корнинської сільської ради Левчука Юрія Сергійовича про забезпечення позову від 25.01.2021 - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складений 25.01.2021.
Суддя Н.С. Гудима