про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
22 січня 2021 року Рівне №460/9159/20
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду У.М. Нор, після одержання позовної заяви:
ОСОБА_1
до Міністерства соціальної політики України
про зобов'язання вчинення певних дій, відшкодування моральної шкоди,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства соціальної політики України про зобов'язання вчинення певних дій, в якому просить:
на підставі абзаців 3-14 та 20-23 позовної заяви визнати факт порушення конституційних прав позивача;
на підставі доказів наведених у абзацах 3-15 позовної заяви визнати факт піддання позивача дискримінації;
на підставі доказів наведених у абзацах 3-15 позовної заяви та враховуючи аргументи абзаців 16-17б позовної заяви визначити факт порушення права "законних очікувань" заснованих на нормах національного права вказаних у абзацах 9-10.5 позовної заяви;
на підставі доказів наведених у абзацах 3-15 позовної заяви та враховуючи аргументи абзаців 16-17б позовної заяви визначити факт порушення права позивача на мирне володіння майном заснованого на міжнародних нормах права, зокрема передбачених у додатку до Конвенції з прав людини - Стаття 1 Протоколу 1;
зобов'язати Мінсоцполітики виплатити позивачу соціальну допомогу за період дії карантину плюс один місяць після завершення починаючи з липня 2020 року в якому вона перестала надходити на підставі викладених у абзацах 3-12в позовної заяви доводах у розмірі триста дев'яносто чотири гривні 00 копійок за кожен місяць починаючи з липня 2020 року плюс один місяць після повного завершення карантину (тобто вже не менше ніж за сім місяців з урахуванням абзацу 6а позовної заяви, у сумі дві тисячі сімсот п'ятдесят вісім гривень 00 копійок);
стягнути на користь позивача моральну шкоду з Держави Україна у особі Державна казначейська служба України (Адреса: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6 Код ЄДРПОУ 37567646) за рахунок коштів Державного бюджету шляхом списання в безспірному порядку на користь позивача з єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України у розмірі Двісті двадцять п'ять тисяч гривень у відповідності, до доданої заяви Про відшкодування моральної шкоди - Додаток 4;
відшкодувати позивачу та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства соціальної політики України (Адреса:м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601; Код ЄДРПОУ 37567866) на користь Позивача судові витрати у відповідності до Орієнтовного розрахунку розміру судових витрат доданого до позовної заяви у додатку 5, у розмірі п'яти тисяч триста тридцяти п'яти гривень.
Ухвалою суду від 16.12.2020 позовну заяву залишено без руху як таку, що подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 КАС України, надано строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
22.01.2021 на адресу суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, в якій просив додати до первиних позовних вимог додаткові позовні вимоги, а саме:
на підставі абзаців 3-12в основного позову визнати дії відповідача - Міністерства соціальної політики України - неправомірними по факту припинення з липня 2020 року виплати соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї під час карантину всупереч вимогам пункту 1-2 статті 15 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000, № 35, ст.290) та підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №264 від 08.04.2020 року "Деякі питання надання державної соціальної допомоги" (прийнятою у відповідності до вступивших у силу змін до ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" які були введені ЗУ №540-ІХ зі змінами, внесеними згідно із ЗУ Хе 725-1Х від 18.06.2020, що діяли на момент припинення);
на підставі абзаців 3-12в основного позову визнати бездіяльність відповідача - Міністерства соціальної політики України - неправомірними по факту припинення з липня 2020 року виплати соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї під час карантину всупереч вимогам пункту 1-2 статті 15 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000, Ке 35, ст.290) та підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №264 від 08 квітня 2020 року "Деякі питання надання: державної соціальної допомоги" (прийнятою у відповідності до вступивших у силу змін до ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" які були введені ЗУ №540-ГХ зі змінами, внесеними згідно із ЗУ № 725-1X від 18.06,2020), що діяли на момент припинення виплати».
Зокрема, у заяві міститься клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору на підставі ст. 8 Закону України “Про судовий збір”.
До заяви позивачем додано довідку № 542 від 31.08.2020 про отримання компенсаційних виплат особі, що здійснює догляд за інвалідом І групи, довідкою про перебування на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Костопільської РДА № 05-12/3615 від 18.10.2020, довідкою про сукупний середньомісячний дохід сім'ї за 6 місяців від 21.07.2020, а також довідкою МСЕК на ім'я ОСОБА_2 .
Згідно з ч.1 ст.133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на невизначений строк.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №3674-VI, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною 2 статті 8 Закону №3674-VI передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, положення статті 8 Закону №3674-VI визначають право суду звільнити позивача від сплати судового збору за подання адміністративного позову, предметом якого є захист соціальних прав за умови врахування майнового стану позивача.
Враховуючи той факт, що позивач перебуває у скрутному фінансовому становищі, і звернувся до суду за захистом соціальних прав, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання даного позову.
Згідно з вимогами частини першої статті 171 КАС України суддею з'ясовано, що позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства і вона подана з дотриманням правил підсудності; повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
За змістом частини шостої статті 12 КАС України дана справа є справою незначної складності, тому відповідно до частини другої статті 12 КАС України та частини першої статті 257 КАС України підлягає розгляду у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до частини другої статті 257 КАС України, врахувавши критерії визначені у частині третій статті 257 КАС України, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
За приписами частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали позовної заяви суд дійшов висновку про необхідність задля повного та всебічного з'ясування обставин справи та правильного вирішення спору в установлений КАС строк витребувати у відповідача додаткові докази у справі.
Керуючись статтями 72,171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у даній справі.
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства соціальної політики України ( вул.Еспланадна, 8/10,м.Київ,Центральна Частина Києва, Київ,01601 ) про зобов'язання вчинення певних дій, відшкодування моральної шкоди.
Розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Справа розглядатиметься одноособово суддею Нор У.М.
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву та роз'яснити, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відзив на позовну заяву повинен відповідати вимогам частини другої статті 162 КАС України, до якого додаються: докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 КАС України. Копія відповіді на відзив та доданих до неї документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відповіді на відзив до суду.
Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 КАС України. Копія заперечення та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) заперечення до суду.
Витребувати у Міністерства соціальної політики України та зобов'язати надати суду у строк подання відзиву на позовну заяву:
належним чином завірену копію справи ОСОБА_1 по факту призначення йому соціальної допомоги як малозабезпечоному.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud1770.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не
Суддя У.М. Нор