Рішення від 25.01.2021 по справі 460/8025/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року м. Рівне №460/8025/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Махаринця Д.Є. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доДержавної установи "Городищенська виправна колонія (№96)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у якому просить:

- дії Державної установи Городищенська виправна колонія (№96)" Міністерства юстиції України щодо відмови у видачі мені оновленої довідки про розмір грошового утримання на посаді заступника начальника установи, у відповідності до вимог статей 8,10,43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів осіб начальницького складу) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії станом на 05.03.2019 визнати протиправними і такими, що суперечать чинному законодавству, та зобов'язати Державну установу "Городищенська виправна колонія (№96)" Міністерства юстиції України оформити, і видати мені оновлену довідку про розмір грошового утримання на посаді заступника начальника установи, у відповідності до вимог статей 8,10,43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови КМ України від 30.08.2017 №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме :

- надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 % від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років ;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 7,5 %;

- премія - 242, 7 %.

- дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області щодо відмови мені в перерахунку раніше призначеної пенсії із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія додаткових видів грошового забезпечення, на підставі ст.ст. 8,10,43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премія передбачених постановою КМ України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - визнати протиправними і такими, що суперечать чинному законодавству та зобов'язати ГУ ПФ України в Рівненській області здійснити мені перерахунок раніше призначеної пенсії та проводити її подальшу виплату, з урахуванням (із включенням) до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст. ст.8,10, 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія передбачених постановою КМ України №704 від 30.08.2017, здійснити виплату різниці недоплачених сум пенсії з 01.01.2018 із перерахованої пенсії однією сумою.

- визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Рівненській області щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 01.01.2020 та її виплати частинами, тобто з 01.01.2018 - 50% суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов'язати ГУ ПФ України в Рівненській області після проведеного перерахунку розміру пенсії відповідно до пункту 2 позовних вимог здійснити з 01.01.2018 перерахунок розміру виплаченої в період з 01.01.2018 по день перерахунку пенсії та здійснити доплату однією сумою, яка не була здійснена з причин встановлених обмежень скасованими пунктами 1-3 постанови КМ України від 21.02.2018 №103, підпунктом 1 пункту 1 постанови КМ України від 24.12.2019 №1088.

В обґрунтування позову позивач посилається зокрема на те, що 13.07.2020 року, 27.07.2020 року та 11.09.2020 року звертався до державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» з проханням видати оновлену довідку про розмір грошового утримання на посаді заступника начальника установи, у відповідності до вимог ст. 8, 10, 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII та положень постанови КМ України від 30.08.2017 року № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів осіб начальницького складу) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії станом на 05.03.2020 року було відмовлено у наданні запитуємої довідки. Крім того позивач зазначає, що пенсійним органом протиправно не виплачено йому перераховану пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення без розстрочення та однією сумою.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.

Державна установа «Городищенська виправна колонія (№96)» подала відзив згідно з яким не погодилась з позовними вимогами та просила у позові відмовити повністю з підстав викладених у позові.

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області також не погодилось з позовними вимогами викладеними у відзиві та просить відмовити у задоволенні позову.

Позивачем подано відповідь на відзив, а Державною установою «Городищенська виправна колонія (№96)» заперечення на відповідь на відзив.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував наступне.

Позивач проходив службу у Державній установі «Городищенська виправна колонія (№96)» до 29.09.2011 року та є пенсіонером на даний час і перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області. Вказані обставини визнаються сторонами.

Щодо позовних вимог до Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» суд зазначає наступне.

Позивач звернувся до державної установи з заявою про отримання довідки про грошове утримання, на яку йому було надано відповідь, що відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За змістом пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у редакції від 24.02.2018), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (надалі, також - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, Кабінетом Міністрів України встановлено вичерпний перелік складових грошового забезпечення, які слід враховувати при здійсненні перерахунку пенсій військовослужбовцям, відповідно до Постанови №704.

Так, на виконання вищевказаних приписів Постанови №103, та у відповідності до вимог Порядку №45 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , включивши, при цьому, до сум грошового забезпечення позивача посадовий оклад, оклад за військовим званням та процентну надбавку за вислугу років та підвищення (надбавки) до пенсії, що виплачувались позивачу раніше.

Внаслідок здійснення перерахунку, розмір пенсії ОСОБА_1 , збільшився.

Згідно із протоколом за пенсійною справою за №1706003248 (Державний департамент з питань покарань) від 01.05.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2019 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі, також - Постанова №103) зокрема, проведено перерахунок пенсії позивачу, з урахуванням виключно таких складових грошового забезпечення: посадового окладу у розмірі грошового забезпечення 10864 грн. (посадовий оклад 6350 грн., оклад за військовим званням 1410 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 3104 грн.).

Визначаючись щодо вірного визначення ОСОБА_1 відповідача Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" щодо позовних вимог про визнання дій протиправними у видачі оновленої довідки про розмір грошового утримання та зобов'язання видати таку довідку суд зазначає наступне.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Положення про державну установу «Городищенська виправна колонія (№96)» від 20.03.2020 року № 1098/5 затверджено положення у новій редакції про державну установу «Городищенська виправна колонія (№96)» (далі-Положення). Відповідно до ч.1 Положення державна установа «Городищенська виправна колонія (№96)» є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Органом управління виправної колонії є Міністерство юстиції України, а діяльність виправної колонії контролюється та координується Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України та Департаментом з питань виконання кримінальних покарань.

Згідно витягу з сайту Міністерства юстиції України - https://usr.minjust.gov.ua, державна установа «Городищенська виправна колонія (№96)» (ідентифікаційний код юридичної особи 08564386) є юридичною особою та за організаційно-правовою формою є державною організацією (установою, закладом). Державні організації (установою, закладом) на відмінну від державного органу не мають державно-владних повноважень, не виступають від імені держави та виступають частиною механізму, а не апарату держави. Державна організація - це створений державою колектив працівників чи службовців, що характеризується організаційною єдністю, а також наявністю нормативно-визначених повноважень в одній зі сфер суспільних відносин. Відтак, суд приходить до висновку, що право первинного визначення правильності формування документів для призначення пенсії, зокрема грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення, є компетенцією Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, а не Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)», до якого і мають буди звернені позовні вимоги (п.1) ОСОБА_1 .

Водночас позивач в своєму позові жодних вимог, обґрунтувань чи доказів, що стосуються такого органу не зазначає.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог (частина друга статті 9 Кодексу).

Статтею 46 КАС України встановлено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

У відповідності до частин третьої, четвертої статті 48 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулися не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного відповідача належним відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Зі змісту наведених положень процесуального законодавства вбачається, що належним є відповідач, який дійсно є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального право відношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежним відповідачем є особа, яка не має відповідати за пред'явленим позовом.

Тобто у разі, якщо норма матеріального права, яка підлягає застосуванню вказує на те, що відповідальність повинна нести інша особа, а не та, до якої пред'явлено позов, оскільки остання не є учасником спірних правовідносин, то підстави для задоволення такого позову відсутні.

Разом з тим суд зазначає, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова №45).

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) - Мін'юстом.

Отже, суд дійшов висновку, що за наведених обставин Державна установа «Городищенська виправна колонія (№96)» не є уповноваженим органом на підготовку та видачу довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , а отже в задоволенні позовних вимог до Державної установи «Городищенська виправна колонія (№96)» слід відмовити та роз'яснити позивачу, що для видачі оновленої довідки йому слід звернутися із відповідною заявою до спеціально уповноваженого державного органу визначеному Постановою №45.

При цьому суд зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним і не може обмежуватися будь-якими строками, а передумовою для його проведення є довідка про розмір грошового забезпечення видана уповноваженим органом.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (п.2) суд зазначає наступне .

З 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон №2011-ХІІ).

Разом із цим, суд зазначає, що до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас, відповідно до п.4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч.2, 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804), якою визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, не впливає на обов'язок уповноваженого органу щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ та не встановлює інших умов і порядку для такого перерахунку.

При цьому, суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Тобто, судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право особи. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається.

Враховуючи, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача, то в межах даних спірних правовідносин жодних прав позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на даний час не порушено.

Тому, в частині позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення суд відмовляє.

Крім того, позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій останнього щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 01.01.2020 та виплати її частинами і, відповідно, зобов'язння пенсійного органу після проведеного перерахунку розміру пенсії відповідно до пункту 2 позовних вимог здійснити з 01.01.2018 перерахунок розміру виплаченої в період з 01.01.2018 по день перерахунку пенсії однією сумою (п.3), також не підлягають до задоволення оскільки суд не встановив порушення прав позивача Пенсійним органом по пункту 2 позовних вимог, а позовні вимоги пункту 3 позовної заяви прямо випливають із суті позовних вимог пункту 2.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 25 січня 2021 року.

Суддя Д.Є. Махаринець