Справа № 420/12853/20
26 січня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойко О.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників справи) справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Акціонерного товариства закритого типу “Центральний універмаг” про стягнення штрафних санкцій у розмірі 5100,00 грн., вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
Позивач, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Акціонерного товариства закритого типу “Центральний універмаг”, в якому просила:
-стягнути з Акціонерного товариства закритого типу “Центральний універмаг” (Код за ЄДРПОУ 37956207) 5100 (п'ять тисяч сто),00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
Відповідач не подав до НКЦПФР регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, у зв'язку з чим постановою від 28.10.2019 року № 527-ПД-1-Е на відповідача накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Постанова від 28.10.2019 року № 527-ПД-1-Е оскаржена не була, та штрафну санкцію відповідач не сплатив.
(б) Позиція Відповідача
Відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження 16.12.2020 р., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач не скористався своїм правом та не подав відзив на позовну заяву та докази сплати штрафної санкції не надав.
ІІІ. Процедура та рух справи
27.11.2020 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
Під час здійснення своєї діяльності департаментом НКЦПФР у Південному регіоні (далі - департамент) було встановлено порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку відповідача.
Відповідач не подав до НКЦПФР регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог підпункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зі змінами).
Позивач постановою від 25.09.2019р. за № 696-ПД-1-Е у відношенні відповідача порушив справу про правопорушення на ринку цінних паперів, якою зобов'язано керівника або повноваженого представника прибути до департаменту 08.10.2019р. для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень з приводу скоєного правопорушення.
08.10.2019 р. у відношенні відповідача складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів за № 514-ПД-1-Е, для ознайомлення та отримання якого представник та/або повноважений представник товариства, не з'явився.
11.10.2019 р. постановою за №511-ПД-1-Е у відношенні відповідача розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 28.10.2019 р.
Під час розгляду справи відповідач будь-яких клопотань та пояснень не надходило.
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача уповноваженою особою Комісії;, директором департаменту НКЦПФР у Південному регіоні, винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме:
Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 28.10.2019р. № 527-ПД-1-Е за порушення вимог пункту 4 глави 4 розділу П Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зі змінами), в частині неподання до НКЦПФР не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, регулярної річної інформації емітента за 2018 рік, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
V. Джерела права та висновки суду
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні врегульовані Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно з ст. 3 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах, зокрема, контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів, звіту про результати розміщення цінних паперів та затвердження проспекту цінних паперів.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск)) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску)) цінних паперів емітентами цінних паперів, а також регулює строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті (веб-сторінці) врегульовані Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року № 2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 р. за № 2180/24712.
Відповідно до п. 4 глави 4 розділу ІІ вказаного Положення Розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті та в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку. На титульному аркуші річної інформації, яка розміщується в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, та яка подається до Комісії, обов'язково зазначаються: дата реєстрації емітентом електронного документа, що містить річну інформацію; вихідний реєстраційний номер електронного документа, що містить річну інформацію; найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, країна реєстрації юридичної особи та номер свідоцтва про включення до Реєстру осіб, уповноважених надавати інформаційні послуги на фондовому ринку особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку; дата оприлюднення та URL-адреси власного веб-сайту та веб-сторінки в мережі Інтернет у складі цього веб-сайту, безпосередньо на якій розкрито зміст річної інформації.
Згідно з розділом ХІІ Положення № 2826 державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства здійснює Комісія. За неопублікування, опублікування не в повному обсязі Інформації та/або опублікування недостовірної Інформації, нерозміщення, розміщення не в повному обсязі Інформації та/або розміщення недостовірної Інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, неподання, подання не в повному обсязі Інформації та/або подання недостовірної Інформації до Комісії, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до п. 7 ст. 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ст. 12 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, у системі накопичувального пенсійного забезпечення, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів, у системі накопичувального пенсійного забезпечення. Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення. Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Даних щодо сплати відповідачем штрафних санкцій, застосованих відповідно до постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 527-ПД-1-Е від 28.10.2019 року у розмірі 5100,00 грн. на дату розгляду справи відповідач суду не надав, як і не надано доказів скасування вказаної постанови.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
VI. Розподіл судових витрат
Згідно з ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки суд не залучав свідків та призначав проведення експертизи з відповідача судові витрати не стягуються.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246КАС України суд,
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу “Центральний універмаг” (Код за ЄДРПОУ 37956207) 5100 (п'ять тисяч сто),00 грн. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, адреса: 01010, м. Київ, вул. Московська,8 корп.30 код ЄДРПОУ: 37956207.
Відповідач: Акціонерне товариство закритого типу «Центральний універмаг», адреса: 65023, м. Одеса, вул. Пушкінська,72, код ЄДРПОУ 01561120.
Суддя Бойко О.Я.
.