Справа № 420/12116/20
25 січня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ та К” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ та К” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області від 13.08.2020р. № 1835312/3563923 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ ТА К” від 31.07.2020 № 38 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ ТА К” від 31.07.2020р. № 38 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Ухвалою суду від 16.11.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що під час здійснення своєї господарської діяльності, ТОВ «ЮНІАЛ ТА К» було укладено договір поставки № 1 від 21.07.2020р. відповідно до п.1.1. якого ТОВ «ЮНІАЛ ТА К» зобов'язується передати у власність ТОВ «ЮНІАЛ БУД» товар в асортименті та кількості, а останній зобов'язується прийняти та виплатити за них обумовлену вартість. Асортимент, кількість, ціна одиниці товару визначається в накладних. На виконання договору ТОВ «ЮНІАЛ ТА К» передано ТОВ «ЮНІАЛ БУД» товар - тушка хека морожена без голови та хвоста у кількості 2631,579кг. на загальну суму 150000,00 грн., у т.ч. ПДВ 25000,00 грн. В подальшому ТОВ «ЮНІАЛ ТА К» було складено та направлено для реєстрації відповідну податкову накладну від 31.07.2020 № 38. Згідно до отриманої квитанції від 04.08.2020р. податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрації/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Як зазначив позивач, ним було направлено на адресу ДПС України повідомлення від 04.08.2020р. № 1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН/PK, зокрема, договір, рахунок, видаткова накладна та пояснення. Згідно отриманої Квитанції № 2 від 11.08.2020р. Повідомлення № 1 з поясненнями та доданими документами прийнято, однак рішенням комісії ДПС України від 13.08.2020р. № 1835312/3563923 було відмовлено у реєстрації ПН № 38 від 31.07.2020р., у зв'язку з неподанням платником податків копій документів: первинних документів щодо придбання/постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Позивач вказав, що відповідачем не конкретизовано було критерій ризиковості, а ТОВ «ЮНІАЛ ТА К» надано письмові пояснення з копіями первинних документів, які за формальними критеріями відображають господарські операції позивача та є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
01.12.2020р. до суду від представника відповідача Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач зазначав, що не погоджуються з доводами позивача та просить суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Відповідач зазначив, що згідно п. 2.1.3 Договору поставки товарів № 1 від 21.07.2020р. передбачено, що продавець зобов'язаний передати покупцю документи, які підтверджують якість товару, а у випадках, передбачених чинним законодавством України, інші необхідні документи. Однак, як зазанчив відповідач, позивачем не надані документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором чи законодавством. З огляду на не надання ТОВ «ЮНІАЛ та К» разом із повідомленням всіх необхідних документів, Комісією яка приймає рішення щодо реєстрації або відмову в такій реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування було винесене оскаржуване рішення про відмову в реєстрації вищезазначеної податкової накладної та відсутні, на думку відповідача, підстави для задоволення позовних вимог позивача.
Відповідач ДПС України повідомлявся про розгляд вказаної справи, відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
21.07.2020р. між ТОВ «ЮНІАЛ та К» та ТОВ «ЮНІАЛ БУД» укладено договір поставки товарів №1, відповідно до п.1.1 якого продавець зобов'язується передати у власність покупця товар в асортименті та кількості, а покупець зобов'язується прийняти та виплатити за них обумовлену вартість. Асортимент, кількість, ціна одиниці товару визначаються в накладних. Загальна сума договору складається із сум накладних. Заявки на товар приймаються найбільш зручним для сторін способом(а.с. 30-31).
ТОВ «ЮНІАЛ та К» склало податкову накладну від 31.07.2020р. №38 на загальну суму 150 000,00грн. (в тому числі податок на додану вартість у розмірі 25 000,00 грн. ) та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних(а.с.36).
За результатами обробки податкової накладної від 31.07.2020р. №38 документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена із зазначенням підстави «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.07.2020р. №38 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано ПН відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»(а.с. 37).
Так, на пропозицію відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНІАЛ та К» подав до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено №1 від 04.08.2020р. щодо податкової накладної №38 від 31.07.2020 р.(а.с.38), яким ТОВ «ЮНІАЛ та К» повідомило що 31.07.2020р. на поточний рахунок підприємства надійшла передплата 150 000,00грн. по договору №1 від 21.07.2020р. Ця подія є першою подією і на неї складена податкова накладна.
Разом із повідомленням було подано додатки: договір поставки №1 від 21.07.2020р.(а.с.30-31); видаткова накладна №368 від 15.10.2020р.(а.с.32); картка рахунку 361 за липень 2020року (а.с.35).
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №1835312/35639823 від 13.08.2020р. відмовлено у реєстрації податкової накладної №38 від 31.07.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ««ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)»(а.с.41-42).
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Згідно із п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.
Так, п. 11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В свою чергу п.5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати
Як вбачається з квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної підставою для ї зупинення стало наступне «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.07.2020р. №38 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано ПН відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»(а.с. 37).
Так, на пропозицію відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНІАЛ та К» подав до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено №1 від 04.08.2020р. щодо податкової накладної №38 від 31.07.2020 р.(а.с.38), яким ТОВ «ЮНІАЛ та К» повідомило що 31.07.2020р. на поточний рахунок підприємства надійшла передплата 150 000,00грн. по договору №1 від 21.07.2020р. Ця подія є першою подією і на неї складена податкова накладна.
Разом із повідомленням було подано додатки: договір поставки №1 від 21.07.2020р.(а.с.30-31); видаткова накладна №368 від 15.10.2020р.(а.с.32); картка рахунку 361 за липень 2020року (а.с.35).
Суд зазначає, що у додатку 1 до Порядку № 1165 містяться Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких зазначено: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Однак, відповідачем до суду не надано рішення (станом на час виникнення спірних правовідносин) щодо внесення позивача до реєстру ризикових платників податків та не наведено інформації, яка у відповідності до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної у податковій накладній.
Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Вживання податковим органом загального посилання на ненадання первинних документів без конкретизації, не може вважатись обгрунтованим.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Разом з тим, суд зазначає, Комісія Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН приймаючи рішення №1835312/35639823 від 13.08.2020р. про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з огляду на те, що позивач не надав копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити) , не зазначила(не підкреслила), яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Натомість, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНІАЛ та К» на спростування обставин, зазначених у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №38 від 31.07.2020р., надало пояснення та відповідні первинні документи.
Враховуючи викладене та надані на пропозицію комісії позивачем відповідні первинні документи, суд приходить до висновку про необгрунтованість прийняття оскарженого рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної та наявності підстав для його скасування.
Надані позивачем до суду первинні документи, доводять відсутність підстав для відмови у реєстрації податкової накладної №38 від 31.07.2020р.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ ТА К” від 31.07.2020р. № 38 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ ТА К” підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з платіжного доручення №44 від 09.11.2020р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 2102,00грн.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача, суд вважає, що наявні підстави для стягнення солідарно з Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України на користь позивача 2102,00грн. сплаченого судового збору.
Враховуючи те, що справа прийнята до провадження Одеським окружним адміністративним судом 16 листопада 2020 року, строки розгляду даної справи визначені КАС України, у зв'язку з перебуванням у відпустці головуючого судді Танцюри К.О. у період з 11.01.2021р. по 22.01.2021р. включно, в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду складено 25.01.2021р.(перший робочий день).
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ ТА К” -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області від 13.08.2020р. № 1835312/35639823 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ ТА К” від 31.07.2020 № 38 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ ТА К” від 31.07.2020р. № 38 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, вул. Семінарська, 5 м.Одеса) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ та К” (код ЄДРПОУ 35639823, м.Одеса, 19 км. Старокиївської дороги,31) судовий збір у розмірі 1051,00 грн. (одна тисяча п'ятдесят одна гривня).
Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа 9, м.Київ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮНІАЛ та К” (код ЄДРПОУ 35639823, м.Одеса, 19 км. Старокиївської дороги,31) судовий збір у розмірі 1051,00 грн. (одна тисяча п'ятдесят одна гривня).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.