Рішення від 25.01.2021 по справі 420/12600/20

Справа № 420/12600/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОКАР ТРЕЙДІНГ” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “ПРОКАР ТРЕЙДІНГ” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 2008086/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008069/39188812 від 06.10.2020 р.;№2008071/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008068/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008074/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008077/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008078/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008081/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008084/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008089/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008072/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008073/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008076/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008067/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008085/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008080/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008083/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008082/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008088/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008087/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008079/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008070/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008075/39188812 від 06.10.2020 р.; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні:

-податкова накладна № 247, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 174,6 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 250, дата складання: 11.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 28 203,70 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 252, дата складання: 11.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 15 666,05 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 257, дата складання: 11.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 1 162,64 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 259, дата складання: 11.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 400,38 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 262, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 321,24 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 263, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 19 491,08 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 268, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 13 058,02 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 275, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 557,02 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 276, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 18 419,26 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 278, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 592,20 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 286, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 152,34 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 290, дата складання: 13.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 1 738,18 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 306, дата складання: 16.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 1 518,48 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 308, дата складання: 16.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 25 490,95 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 325, дата складання: 17.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 662,94 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 366, дата складання: 17.12.2019 р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 223,67 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 370, дата складання: 17.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 101,85 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 372, дата складання: 17.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 31 257,42 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 373, дата складання: 17.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ 241,58 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 375, дата складання: 17.12.2019 р., загальна сума з урахуванням ПДВ 35 815,47 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 392, дата складання: 18.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ 3 082,81 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 446, дата складання: 19.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ 365,33 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”.

Ухвалою суду від 23.11.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що в період часу з 12.12.2019р. по 19.12.2019р. позивач в якості продавця склало 23 податкових накладних операціями з продажу товарів Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕПІЦЕНТР К», які у подальшому було подано на реєстрацію. В період часу з 26.12.2019 р. по 15.01.2020 р. через електронний кабінет платника податків позивач отримав квитанції «про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних», згідно яких реєстрацію спірних податкових накладних зупинено на підставі п. 201.16 ст. 201 ПК України та у зв'язку з тим, що «...ПН/РКвідповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку», у яких пропонувалось надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішень про реєстрацію спірних ПН в ЄРПН. Позивач зазначив, що в період часу з 30.09.2020 р. по 01.10.2020 р. через електронний кабінет платника податків позивач надав до Головного управління ДПС в Одеській області Повідомлення «про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено», у яких надав пояснення та копії (скан-копії) документів, необхідних для прийняття рішень про реєстрацію спірних податкових накладних, однак відповідачем відмовлено в реєстрації спірних податкових накладних у зв'язку з ненаданням позивачем копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, акті приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Поряд з цим, як зазначив позивач, не погодившись з такими рішеннями, у період часу з 07.10.2020 р. по 08.10.2020 р. він оскаржив їх до Державної податкової служби України шляхом надіслання через електронний кабінет платника податків скарг «щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», однак скарги п озивача залишено без задоволення, а оскаржувані рішення - залишено без змін. Позивач вказав, що не погоджується із прийняттям оскаржуваних рішень, зазначивши, що оскільки Критерії ризиковості платника податку та Критерії ризиковості здійснення операції визначено листом ДФС від 07.08.2019 р. № 1962/99-99-29-01-01 саме на виконання п. 10 Порядку № 117, то застосування таких критеріїв під час моніторингу спірних ПН являється, на думку позивача, незаконним та, що зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації спірних ПН не вбачається можливим достовірно визначити, якому чи яким саме критерію (критеріям) з числа наведених у пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку позивач чи ПН відповідають. Поряд з цим, позивач наголосив, що рішення про відмову у реєстрації ПН прийняті відповідачем не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Так, попри констатування Порядком № 520 наявності у Комісій регіонального рівня повноважень з прийняття рішень про реєстрацію ПН / РК до них в ЄРПН, Порядком № 520 не урегульовано підстави та порядок (механізм) прийняття таких рішень Комісіями регіонального рівня. Поряд з цим, позивач вказав, що приймаючи оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, відповідач обмежився лише цитуванням переліку первинних документів, без зазначення (підкреслення) документів, які начебто не надано, без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані та не врахував надані позивачем документи. У зв'язку з викладеним та посилаючись на практику Верховного Суду, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

09.12.2020р. до суду від представника Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач, посилаючись на положення Порядку №1246, №1165 вказав, що не погоджується з доводами позивача та просить суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Відповідач зазначив, що оскарженими позивачем рішеннями було відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних, оскільки товариством не надано первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки.

14.12.2020р. до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОКАР ТРЕЙДІНГ” надійшла відповідь на відзив згідно якої позивач вказав, що у відзиві відповідачем не спростовано доводів і доказів, наведених позивачем у позовній заяві та просить суд задовольнити позовні вимоги позивача у повному обсязі.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що 16.06.2014р. між Товариством з обмеженою відповідальністю « Епіцентр К» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОКАР ТРЕЙДІНГ» укладено договір поставки №85420, відповідно до п.п.1.1. якого постачальник зобов'язується поставляти покупцеві товар у встановлені строки, а покупець зобов'язується приймати такий товар і сплачувати за нього на умовах даного договору (а.с. 250 т.1; а.с.1-7 т.2).

За результатами поставленого згідно вказаного договору товару ТОВ «ПРОКАР ТРЕЙДІНГ» було складено та направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкові накладні:

-податкова накладна № 247, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 174,6 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 250, дата складання: 11.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 28 203,70 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 252, дата складання: 11.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 15 666,05 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 257, дата складання: 11.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 1 162,64 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 259, дата складання: 11.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 400,38 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 262, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 321,24 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 263, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 19 491,08 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 268, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 13 058,02 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 275, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 557,02 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 276, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 18 419,26 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 278, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 592,20 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 286, дата складання: 12.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 152,34 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 290, дата складання: 13.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 1 738,18 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 306, дата складання: 16.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 1 518,48 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 308, дата складання: 16.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 25 490,95 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 325, дата складання: 17.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 662,94 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 366, дата складання: 17.12.2019 р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 223,67 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 370, дата складання: 17.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 101,85 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 372, дата складання: 17.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ: 31 257,42 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 373, дата складання: 17.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ 241,58 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 375, дата складання: 17.12.2019 р., загальна сума з урахуванням ПДВ 35 815,47 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 392, дата складання: 18.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ 3 082,81 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”;

-податкова накладна № 446, дата складання: 19.12.2019р., загальна сума з урахуванням ПДВ 365,33 грн., покупець: ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”.

За результатами обробки податкових накладних № 247 від 12.12.2019р., № 250 від 11.12.2019р., № 252 від 11.12.2019р., № 257 від 11.12.2019р., № 259 від 11.12.2019р., №262 від 12.12.2019р., № 263 від 12.12.2019р., №268 від 12.12.2019р., № 275 від 12.12.2019р., № 276 від 12.12.2019р., № 278 від 12.12.2019р., № 286 від 12.12.2019р., №290 від 13.12.2019р., № 306 від 16.12.2019р., № 308 від 16.12.2019р., № 325 від 17.12.2019р., № 366 від 17.12.2019 р., № 370 від 17.12.2019р., № 372 від 17.12.2019р., № 373 від 17.12.2019р., № 375 від 17.12.2019 р., № 392 від 18.12.2019р., № 446 від 19.12.2019р. доставлено документ до ДПС України, реєстрація зупинена із зазначенням підстави «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. ПН відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», про що складено квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних(а.с.59-136 т.1).

Так, на пропозицію контролюючого органу ТОВ «ПРОКАР ТРЕЙДІНГ» щодо реєстрації податкових накладних № 247 від 12.12.2019р., № 250 від 11.12.2019р., № 252 від 11.12.2019р., № 257 від 11.12.2019р., № 259 від 11.12.2019р., №262 від 12.12.2019р., № 263 від 12.12.2019р., №268 від 12.12.2019р., № 275 від 12.12.2019р., № 276 від 12.12.2019р., № 278 від 12.12.2019р., № 286 від 12.12.2019р., №290 від 13.12.2019р., № 306 від 16.12.2019р., № 308 від 16.12.2019р., № 325 від 17.12.2019р., № 366 від 17.12.2019 р., № 370 від 17.12.2019р., № 372 від 17.12.2019р., № 373 від 17.12.2019р., № 375 від 17.12.2019 р., № 392 від 18.12.2019р., № 446 від 19.12.2019р. товариство, у період з 30.09.2020р. по 01.10.2020р. направило відповідні повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено разом із первинними документами: договори оренди ита перевезення вантажу, накази на комірника, банківські виписки, штатний розпис, видаткові та податкові накладні, товарно-транспортні накладні та договір поставки від 16.06.2014р. укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю « Епіцентр К» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОКАР ТРЕЙДІНГ»(а.с.224-250 т.2, 1-250 т.3, 1-240 т.4).

Рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2008086/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008069/39188812 від 06.10.2020 р.;№2008071/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008068/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008074/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008077/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008078/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008081/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008084/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008089/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008072/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008073/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008076/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008067/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008085/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008080/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008083/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008082/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008088/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008087/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008079/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008070/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008075/39188812 від 06.10.2020 р. відмовлено в реєстрації податкових накладних № 247 від 12.12.2019р., № 250 від 11.12.2019р., № 252 від 11.12.2019р., № 257 від 11.12.2019р., № 259 від 11.12.2019р., №262 від 12.12.2019р., № 263 від 12.12.2019р., №268 від 12.12.2019р., № 275 від 12.12.2019р., № 276 від 12.12.2019р., № 278 від 12.12.2019р., № 286 від 12.12.2019р., №290 від 13.12.2019р., № 306 від 16.12.2019р., № 308 від 16.12.2019р., № 325 від 17.12.2019р., № 366 від 17.12.2019 р., № 370 від 17.12.2019р., № 372 від 17.12.2019р., № 373 від 17.12.2019р., № 375 від 17.12.2019 р., № 392 від 18.12.2019р., № 446 від 19.12.2019р. (а.с.137-159 т.1)

Як вбачається з вищевказаних рішень Комісії підставою для відмови у реєстрації податкових накладних стало ненаданння платником податку копій документів:- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи(інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки/фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).

Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.

Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 117(втратив чинність 01.02.2020р. та був чинним на момент зупинення реєстрації спірних податкових накладних).

Відповідно до п.14 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Пунктом 13 Порядку №117 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно із п.16 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як зазначалось судом, за результатами обробки податкових накладаних № 247 від 12.12.2019р., № 250 від 11.12.2019р., № 252 від 11.12.2019р., № 257 від 11.12.2019р., № 259 від 11.12.2019р., №262 від 12.12.2019р., № 263 від 12.12.2019р., №268 від 12.12.2019р., № 275 від 12.12.2019р., № 276 від 12.12.2019р., № 278 від 12.12.2019р., № 286 від 12.12.2019р., №290 від 13.12.2019р., № 306 від 16.12.2019р., № 308 від 16.12.2019р., № 325 від 17.12.2019р., № 366 від 17.12.2019 р., № 370 від 17.12.2019р., № 372 від 17.12.2019р., № 373 від 17.12.2019р., № 375 від 17.12.2019 р., № 392 від 18.12.2019р., № 446 від 19.12.2019р., було зупинено їх реєстрацію з підстав невідповідності вимогам пп. 1.6. п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», про що складено квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На момент виникнення спірних правовідносин ці критерії були викладені в листі Державної фіскальної служби України від 07.08.2019 №1962/99-99-29-01-01 "Критерії ризиковості платника податку".

В свою чергу, суд наголошує, що листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 30 липня 2019 року у справі №200/14026/18-а.

Крім того, відповідно до пп.1.6.п.1 Критеріїв ризиковості платника податків комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

-керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";

-платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

-платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

-платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

-платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

-в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Таким чином, відповідач у квитанціях зазначив лише посилання на відповідність розрахунків критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП.

Суд зазначає, що відповідач не вказав у квитанціях щодо зупинення реєстрації податкових накладних конкретного критерію ризику, що прямо впливає на можливість надання платником податку в подальшому відповідних документів, перелік яких міститься у вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП.

Таким чином, контролюючим органом, у даному випадку, порушено вимоги Порядку № 117, оскільки у квитанції не зазначено чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП, на підставі якого здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Разом з тим, суд наголошує, що вказівка у спірних рішеннях про відмову у реєстрації податкових накладних на те, що позивач не надав копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи(інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки/фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) є необгрунтованою, позаяк, як встановлено судом, що конкретний перелік документів при надісланні повідомлення про надання пояснень щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, не витребовувався податковим органом. Проте, дослідження наданих первинних документів впродовж розгляду справи, доводить відсутність підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та в подальшому відмову в реєстрації.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пп. 1.6 п. 1 зазначених Критеріїв ризиковості платника податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів на спростування, а не будь-яких на власний розсуд.

Встановлені судом обставини свідчать про недотримання відповідачем вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості рішень, як щодо зупинення реєстрації податкових накладних, так і прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, виконання яких є запорукою передбачуваності для позивача наслідків виконання або невиконання ним законних вимог відповідача.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Надані ТОВ «ПРОКАР ТРЕЙДІНГ» до суду первинні документи, доводять відсутність підстав для відмови у реєстрації спірних податкових накладних.

Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необгрунтованість прийняття оскаржених рішень відповідної Комісії Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 2008086/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008069/39188812 від 06.10.2020 р.;№2008071/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008068/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008074/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008077/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008078/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008081/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008084/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008089/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008072/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008073/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008076/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008067/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008085/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008080/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008083/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008082/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008088/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008087/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008079/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008070/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008075/39188812 від 06.10.2020 р.

У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні № 247 від 12.12.2019р., № 250 від 11.12.2019р., № 252 від 11.12.2019р., № 257 від 11.12.2019р., № 259 від 11.12.2019р., №262 від 12.12.2019р., № 263 від 12.12.2019р., №268 від 12.12.2019р., № 275 від 12.12.2019р., № 276 від 12.12.2019р., № 278 від 12.12.2019р., № 286 від 12.12.2019р., №290 від 13.12.2019р., № 306 від 16.12.2019р., № 308 від 16.12.2019р., № 325 від 17.12.2019р., № 366 від 17.12.2019 р., № 370 від 17.12.2019р., № 372 від 17.12.2019р., № 373 від 17.12.2019р., № 375 від 17.12.2019 р., № 392 від 18.12.2019р., № 446 від 19.12.2019р.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОКАР ТРЕЙДІНГ” підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з платіжного доручення №2098 від 21.10.2020р. позивачем сплачено судовий збір у розмірі 48 346,00 грн.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОКАР ТРЕЙДІНГ”, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення солідарно з Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України на користь позивача 48 346,00грн. сплаченого судового збору.

Враховуючи те, що справа прийнята до провадження Одеським окружним адміністративним судом 23 листопада 2020 року, строки розгляду даної справи визначені КАС України, у зв'язку з перебуванням у відпустці головуючого судді Танцюри К.О. у період з 11.01.2021р. по 22.01.2021р. включно, в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду складено 25.01.2021р.(перший робочий день).

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОКАР ТРЕЙДІНГ” -задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 2008086/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008069/39188812 від 06.10.2020 р.;№2008071/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008068/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008074/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008077/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008078/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008081/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008084/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008089/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008072/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008073/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008076/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008067/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008085/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008080/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008083/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008082/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008088/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008087/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008079/39188812 від 06.10.2020 р.; № 2008070/39188812 від 06.10.2020 р.; №2008075/39188812 від 06.10.2020 р..

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 247 від 12.12.2019р., № 250 від 11.12.2019р., № 252 від 11.12.2019р., № 257 від 11.12.2019р., № 259 від 11.12.2019р., №262 від 12.12.2019р., № 263 від 12.12.2019р., №268 від 12.12.2019р., № 275 від 12.12.2019р., №276 від 12.12.2019р., № 278 від 12.12.2019р., № 286 від 12.12.2019р., №290 від 13.12.2019р., № 306 від 16.12.2019р., № 308 від 16.12.2019р., № 325 від 17.12.2019р., № 366 від 17.12.2019 р., № 370 від 17.12.2019р., № 372 від 17.12.2019р., № 373 від 17.12.2019р., №375 від 17.12.2019 р., № 392 від 18.12.2019р., № 446 від 19.12.2019р.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, вул.Семінарська, 5 м.Одеса) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОКАР ТРЕЙДІНГ” (код ЄДРПОУ 39188812, м.Одеса, вул. Дальницька 43/15) судовий збір у розмірі 24173,00 грн. (двадцять чотири тисячі сто сімдесят три гривні).

Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа 9, м.Київ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОКАР ТРЕЙДІНГ” (код ЄДРПОУ 39188812, м.Одеса, вул. Дальницька 43/15) судовий збір у розмірі 24173,00 грн. (двадцять чотири тисячі сто сімдесят три гривні).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.