26 січня 2021 р. № 400/4713/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
третя особа:комунальне підприємство "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради, вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом (з урахуванням уточненого позову) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, за участю третьої особи комунального підприємства "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради, про: визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні стажу роботи в КП "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р.; зобов'язання зарахувати до стажу роботи періоди роботи в КП "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з березня 2017 року отримує пенсію за віком. У червні 2020 року позивач дізналася, що відповідач не зарахував до страхового стажу періоди її роботи в КП "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р., у зв'язку з відсутністю інформації щодо сплати страхових внесків страхувальником. Однак, за даними довідок про заробітну плату за вказані періоди із заробітної плати позивача утримувались податки та суми страхових внесків. Несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків не повинна порушувати законні права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою від 16.11.2020 р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Відповідач 09.12.2020 р. подав відзив на позов (а. с. 43-46), в якому зазначає, що згідно даних реєстру застрахованих осіб на ім'я позивача відсутня інформація про сплату страхових внесків КП "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р. Відсутність сплати страхових внесків виключає можливість зарахувати спірні періоди до страхового стажу позивача, відтак, дії відповідача є правомірними. Подані позивачем суду довідки про заробітну плату від 20.08.2020 р. до ПФУ не подавались.
14.12.2020 р. позивач подав відповідь на відзив (а. с. 63-65), де наголосив, що не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а, отже, наявність відповідної заборгованості підприємства не може бути підставою для незарахування до страхового стажу відповідних періодів роботи.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач з 22.03.2017 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).
26.08.2020 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування до загального страхового стажу періодів роботи в КП "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р. (а. с. 13). При цьому, до заяви позивач додавав копії довідок про заробітну плату з 2010 по 2019 роки.
Листом від 11.09.2020 р. відповідач повідомив про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу вказаних позивачем періодів у зв'язку з несплатою роботодавцем страхових внесків (а. с. 11-12).
Скаргу на відповідне рішення відповідача позивач подав до Пенсійного фонду України (а. с. 16-17).
Листом від 20.10.2020 р. Пенсійний фонд України повідомив про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу періодів роботи в КП "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р. (а. с. 18).
З індивідуальної відомості про застраховану особу форми ОК-5 вбачається, що КП "Первомайський міський водоканал" з жовтня 2010 року по липень 2019 року страхові внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися (а. с. 48-52).
Позивач надав суду довідки КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" від 20.08.2020 р. про заробітну плату для обчислення пенсії, згідно з якими заробітна плата за спірні періоди нараховувалась (а. с. 19-20). Вказані довідки були надані й відповідачу разом із заявою від 26.08.2020 р., у зв'язку з чим зазначення відповідачем у відзиві про ненадання таких довідок не відповідає дійсності.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За визначенням ст. 1 Закону № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено в ч. 1 ст. 20 Закону № 1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у ч. 10 ст. 20 Закону № 1058 вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р. отримував дохід від КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал". Сам факт ненадходження відрахувань із заробітної плати позивача до Пенсійного фонду України за спірні періоди, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а, отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р. З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 840,80 грн (а. с. 22), що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159), за участю третьої особи "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради (вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 42700456), про: визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні стажу роботи в КП "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р.; зобов'язання зарахувати до стажу роботи періоди роботи в КП "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р. - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до стажу роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 11.10.2010 р. по 31.07.2019 р.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 26.01.2021 р.
Суддя Н. В. Лісовська