25 січня 2021 р. справа № 400/5127/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Табінського Олега Володимировича, вул. Старосільська, 1 У, офіс 3,Київ 125,02125
третя особа:Товариство з обмеженою відповідальністю " РОСВЕН ІНВЕСТ УКРАЇНА", б-р Варцлава Гавела, 6,Київ 126,03126
про:визнання протиправною та скасування постанови від 20.10.2020 ВП № 63317526,
ОСОБА_1 (далі-позивач) до адміністративного суду з позовом до приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Табінського Олега Володимировича, за участю третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Росвен Інвест Україна», в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 20.10.2020 р. про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, винесену відповідачем у виконавчому провадженні №63317526 при примусовому виконанні виконавчого напису №665, виданого 29.09.2020 р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Григорян Д.Г.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач порушив ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII), оскільки прийняв до виконання виконавчий документ не взявши до уваги, що позивач зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ніколи не проживала, не була зареєстрована, у м. Києві не має майна.
Ухвалою від 03.02.2020 р. відкрито провадження у справі з особливостями розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ відповідно до ст. 287 кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача відзив на позовну заяву не надійшов, ухвалу направлено електронною поштою та повідомлено телефонограмою.
Суд розглянув справу у письмовому провадженні.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
29.09.2020р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Григорян Д.Г. вчинено виконавчий напис №665 про стягнення з позивача заборгованості в розмірі 75216,53 грн. на користь третьої особи.
20.10.2020 р. приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Табінським О.В. винесена постанова про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника ВП №63317526 (а. с. 9-10).
За приписами ч. 1 ст. 5 Закон № 1404, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно ч. 1, 2 ст. 24 Закону № 1404, виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
Приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 23 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" від 02.06.2016 р. № 1403 ( далі- Закон 1403I) передбачено, що у Єдиному реєстрі приватних виконавців України містяться відомості про виконавчий округ, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність.
Відповідно до частин 1, 2, 6 ст. 25 Закону № 1403, виконавчим округом є територія Автономної Республіки Крим, області, міста Києва чи Севастополя.
Приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону № 1404 знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.
Виконавчі дії у виконавчих провадженнях, відкритих приватним виконавцем у виконавчому окрузі, можуть вчинятися ним на всій території України.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що і Закон № 1404, і Закон № 1403 визначають вимоги до місця відкриття приватним виконавцем виконавчого провадження.
При цьому, право приватного виконавця відкривати виконавче провадження обмежується виконавчим округом, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність та відомості щодо якого внесені та містяться у Єдиному реєстрі приватних виконавців України.
Згідно приписів п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 1404, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати (ч. 3 ст. 26 Закону № 1404).
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (ч. 5 ст. 26 Закону № 1404I).
З аналізу вищевказаних норм слідує, що якщо місце проживання, перебування боржника - фізичної особи або місцезнаходження його майна розташовано в окрузі, в якому приватний виконавець здійснює свою діяльність, та відповідно на яку розповсюджуються відповідна компетенція цього приватного виконавця, він має право прийняти до виконання відповідні виконавчі документи та відкрити виконавче провадження для їх виконання, якщо не виявлено жодної з передбачених законом підстав для повернення виконавчого документу стягувачу та відмови у відкритті виконавчого провадження.
Окремо необхідно зазначити, що Законом № 1404 не передбачено проведення виконавчих дій спрямованих на перевірку будь-якої інформації стосовно боржника до відкриття виконавчого провадження.
Отже, приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи, місце виконання яких знаходиться у межах його виконавчого округу, в іншому випадку - виконавець зобов'язаний повернути виконавчий документ стягувачу. У свою чергу, місце виконання визначається, виходячи із місця проживання/перебування боржника або з місцезнаходження майна боржника.
Разом з тим, жодною нормою чинного законодавства не передбачено обов'язку приватного виконавця перевіряти місце проживання/перебування боржника, яке вказано, зокрема у виконавчому написі нотаріуса, на підставі якого відкривається відповідне виконавче провадження.
Зазначена у виконавчих документах адреса боржника (позивача) АДРЕСА_3 , що й стало підставою для вчинення виконавчих дій.
Позивач не надав суду доказів визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, його оскарження чи скасування у судовому порядку.
Позивач посилається у позові, що відповідач протиправно у спірній постанові зазначив адресу боржника м. Київ, так як єє адреса реєстрації підтверджується паспортом громадянина України, в якому зазначено АДРЕСА_1 . Але, посилання позивача на те, що у неї відсутнє майно у м. Києві не спростовує того, що у виконавчих документах зазначена адреса м. Київ.
У даному випадку, виконавчий документ подано, зокрема, за місцем проживання (перебування боржника-фізичної особи) позивача зазначеної стягувачем в заяві про відкриття виконавчого провадження та у виконавчому документі, на який розповсюджується діяльність приватного виконавця, що є достатнім для прийняття виконавчого документа до виконання, оскільки законодавством перевірка місцезнаходження боржника приватним виконавцем під час відкриття виконавчого провадження не передбачена. У приватного виконавця відсутній обов'язок щодо перевірки правдивості викладених стягувачем відомостей про місце знаходження боржника.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 25.01.2019 р. у справі № 511/1342/17 та постанові Верховного Суду від 23.01.2019 р. у справі № 820/838/17. А також, суд враховує судову практику П'ятого апеляційного адміністративного суду у аналогічних справах, зокрема постанову від 21.07.2020 у справі №400/1863/20 та постанову від 15.07.2020 у справі №400/1596/20.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем обґрунтовано винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника від 20.10.2020 р.
У задоволенні позову відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Табінський Олег Володимирович (вул. Старосільська, 1 У, офіс 3,Київ 125,02125 ) , відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич