справа №380/11528/20
26 січня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представника позивача Дутканич Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Львівській області) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому просить стягнути з відповідача до бюджету 99 615 грн 82 к.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що податковий борг виник у зв'язку із несплатою відповідачем податкових зобов'язань, визначених податковими повідомленнями-рішеннями від 30.01.2018: №0030351307, №0030381307 за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування», прийнятих на підставі акта перевірки від 20.12.2017 №2926/13-01-13-07/ НОМЕР_1 . На даний час сума зобов'язання є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплачена, що зумовило звернення до суду з даною позовною заявою.
На виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив інформацію про зареєстроване місце проживання відповідача.
Ухвалою від 10.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін, відповідачу запропоновано подати відзив на позов.
На вимогу частини першою статті 130 КАС України відповідача викликано в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Відповідно до положень статті 205 КАС України справа вирішена на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ГУ ДФС у Львівській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів фізичною особою ОСОБА_1 , результати якої оформлено актом від 20.12.2017 №2926/13-01-13-07/ НОМЕР_1 .
Перевіркою встановлено, що відповідно до листа АТ «Райфайзен Банк Аваль» від 21.09.2015 №04-20/1947 особі-платнику податків ОСОБА_1 списано прострочену загальну суму заборгованості за кредитом в першому кварталі 2014 року в сумі 268 311 грн 29 к., що відображено в «Податковому розрахунку сум нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» (форма 1ДФ) за ознакою доходу «126» відповідно до абзацу «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, який підлягає включенню до загального місячного (річного) оподаткованого доходу та відображенню платником податку в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
ОСОБА_1 декларацію про майновий стан і доходи за 2014 рік до податкового органу не подавав, дохід в результаті списання простроченої загальної суми заборгованості за 2014 рік не декларував, податок на доходи фізичних осіб від доходу в результаті списання простроченої загальної суми заборгованості за 2014 рік не сплатив.
Вказане зумовило висновки контролюючого органу про порушення ОСОБА_1 :
- абзацу «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2014 рік на загальну суму 45 369 грн 32 к;
- пункту 49.18.4, пункту 49.18 статті 49, пункту 179.1 статті 179 Податкового кодексу України в частині неподання декларації про майновий стан і доходи за 2014 рік.
На підставі акта від 20.12.2017 №2926/13-01-13-07/ НОМЕР_1 ГУ ДФС у Львівській області 30.01.2018 прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №0030351307, яким ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» на суму 56 611 грн 65 к., з яких 45 369 грн 32 к. - за податковими зобов'язаннями, 11 342 грн 33 к. - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0030381307, яким ОСОБА_1 застосовано штрафну (фінансову) санкцію за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» у розмірі 170 грн;
Окрім цього, у зв'язку з несплатою позивачем у встановлені законодавством строки грошового зобов'язання, контролюючим органом нарахована пеня у сумі 42 734 грн 17 к.
ГУ ДФС у Львівській області на адресу відповідача надіслано податкову вимогу від 19.03.2018 №33626-17 на суму 99 615 грн 82 к., що підтверджується корінцем податкової вимоги.
Відомості про сплату ОСОБА_1 боргу у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до довідки ГУ ДПС у Львівській області від 06.11.2020 №8754/9/13-01-13-04 податковий борг ОСОБА_1 станом на 05.11.2020 становить 99 615 грн 82 к. та складається із податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування (11010500): 45 369 грн 32 к. - основний платіж, 11 512 грн 33 к. - штрафна санкція, 42 734 грн 17 к. - пеня.
При вирішення справи суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно до статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 41 Податкового кодексу контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є органи доходів і зборів.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, податковий борг ОСОБА_1 виник у зв'язку із несплатою у встановлений законом строк податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом двома податковими повідомленнями-рішеннями від 30.01.2018 №0030351307 і №00303813074, та пені на загальну суму 99 615 грн 82 к.
Позивач ствердив, що податкові повідомлення-рішення від 30.01.2018: №0030351307, №00303813074 відповідачем в адміністративному та судовому порядку не оскаржено. Докази зворотного у матеріалах справи відсутні.
Вказане свідчить про те, що сума податкового зобов'язання ОСОБА_1 є узгодженою та у встановлені строки до бюджету не сплачена.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вказаних положень Податкового кодексу ГУ ДФС у Львівській області надіслано на адресу відповідача податкову вимогу від 19.03.2018 №33626-17 на суму 99 615 грн 82 к.
Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.
Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Матеріалами справи підтверджується наявність у ОСОБА_1 податкового боргу в розмірі 99 615 грн 82 к.
Ураховуючи викладене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги ГУ ДФС у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ 43143039) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету 99 615 (дев'яносто дев'ять тисяч шістсот п'ятнадцять) грн 82 к. податкового боргу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 26 січня 2021 року.
Суддя О.П. Хома