Рішення від 21.01.2021 по справі 380/8522/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2021 року справа №380/8522/20

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Роздіна Ю.Н.,

сторони не прибули,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр Україна до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Енергія-Новояворівськ» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр Україна (далі також - Держгеонадра, позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Енергія-Новояворівськ» (далі також - ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ», відповідач), в якій позивач просить:

- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6026 від 10.02.2015 року, наданий Товариству з обмеженою відповідальністю Науково-виробничому підприємству «Енергія - Новоярівськ» (ЄДРПОУ 32789941).

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що оскільки НВП «Енергія-Новояворівськ» не усунуто у встановлений строк порушень вимог передбачених спеціальним дозволом, то на переконання Держгеонадра, наявні підстави для його анулювання згідно ст. 26 Кодексу України про надра та п. 23 Порядку №613.

Провадження у справі суд відкрив ухвалою від 13.10.2020.

Відповідач заперечень по суті спору не надав.

У судове засідання сторони, явку представників не забезпечили, належно повідомлялися про хід розгляду справи. Позивач надав суду заяви у яких просив розглядати справу без його участі.

З огляду на наведене, підстав передбачених ст. 205, 206 КАС України для відкладення розгляду даної справи суд не встановив.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Всебічно та повно дослідивши докази наявні у справі судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №6026 від 10.02.2015 з метою видобування технічних підземних вод для виробничих потреб (надалі - спеціальний дозвіл) строком на 20 років та укладено угоду №6026 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 10.02.2015.

Позивач наказом №437 від 26.11.2019 затвердив річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держгеонадра України на 2020 рік, відповідно до якого перевірку відповідача призначено на 02.03.2020 строком на 10 днів.

На виконання наказу Держгеонадр України №35 від 07.02.2020 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2020 рік та повідомлення про проведення планової перевірки від 14.02.2020, в період з 02 по 16 березня, а також на підставі направлення на проведення перевірки у строк з 02.02.2020 по 06.03.2020 Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ».

За результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр уповноваженими особами позивача складено акт від 06.03.2020 №02-02/06/2020-008/п-035.

Згідно вищезазначеного акта перевіркою було виявлено наступні порушення:

1. п. 1 ч. 1 ст. 24 КУ №132/94, п. 10 ПКМ №615 - не виконується Угода №6026 від 10.02.2015 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин п.5.3. допускати представників Держгеонадра для здійснення державного екологічного контролю;

2. абз. 4 ст. 11 ЗУ №877 - суб'єкт господарювання не надав документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань що виникли під час державного нагляду ;контролю);

3. абз. 2 ст. 11 ЗУ №877 - суб'єкт господарювання не допустив посадових осіб Державної служби геології та надр України до здійснення заходу державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю) встановленого законодавством.

Директором ТзОВ НВП «Енергія Новояворівськ» 06.03.2020 надано пояснення щодо недопущення до проведення перевірки.

Вищезазначені порушення відображені також і у приписі від 06.03.2020 №138-19/02, яким зобов'язано ТзОВ «Енергія Новояворівськ» у строк до 20.03.2020 усунути порушення та подати в письмовій формі до відділу до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного екологічного контролю Держгеонадр України документи та матеріали, що підтверджують дотримання вимог законодавства надрокористування згідно переліку, а також подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

24.03.2020 Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного екологічного контролю Держгеонадра України 24.03.2020 було подане подання до директора Департаменту №182-20/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №6026 від 10.02.2015 у зв'язку з тим що від відповідача не надходило листів надрокористувача, які підтверджують факт усунення виявлених порушень.

Наказом голови Держгеонадр від 03.06 2020 №196 Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушення та внесення змін до наказів, зупинено дію дозволу №6026 від 10.02.2015, надано 30 днів на усунення порушень, про що листом від 11.06.2020 повідомлено відповідача та Західний міжрегіональний відділ Держгеонадр.

16.07.2020 Західний міжрегіональний відділ Держгеонадр подав повторно подання №271-20/02 про анулювання ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ» спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з надходженням від надрокуристувача листа про стан виконання припису, згідно з яким надрокористувач повідомив, що ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва накладено арешт на майно і передано Національному агенству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, а у 2019 році майно ТзОВ НВП «Енергія Новояворівськ» передано ТОВ «Навтогаз Тепло» враховуючи вищенаведене порушення не усунено.

Держгеонадра листом від 01.09.2020 Щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами звернулося до ТзОВ НВП «Енергія Новояворівськ» з проханням надати до Держгеонадр власну позицію, щодо вказаного питання у 15 денний строк.

Однак, відповіді на даний лист до Державної служби геології та надр України не надано. При цьому, доказів отримання відповідачем означено листа від 01.09.2020 у суду також немає.

На підставі вищенаведеного Держгеонадра з метою недопущення протиправного використання надр, у зв'язку із невчиненням дій щодо поновлення спеціального дозволу на користування надрами, оскільки виявлені порушення, на переконання позивача, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, звернулися до суду із даним позовом.

Вирішуючи означений спір суд виходив з наступного.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1174 від 30.12.2015р. (далі-Положення).

Пунктом 4 Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30 травня 2011 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Порядок №615).

Згідно з підпунктом 3 пункту 22 Порядку №615 - дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів.

Пунктом 23 Порядку №615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно статті 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 24 Порядку №615 - про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Згідно ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу України про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоровя населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:

- якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

- якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.

Таким чином, за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.

Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.

Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст.ст. 73-76 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд наголошує, позивач не надав доказів отримання від підприємства інформації про згоду або заперечення відповідача з приводу анулювання спеціального дозволу та взагалі не надав докази отримання підприємством листа, яким запропоновано у 15-ти денний строк надати до Державної служби геології та надр України власну позицію щодо припинення права користування надрами.

При цьому як вбачається з матеріалів справи відповідач забезпечує одержання поштової кореспонденції за юридичною адресою. Крім того, суд вважає об'єктивними причини повідомлені ТзОВ НВП «Енергія Новояворівськ» що унеможливлюють вчинення дій на виконання вимог припису.

Слід також зазначити, що пунктом 10 Порядку № 615 передбачено, що невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають, зокрема, підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Так, згідно із п. 6.4 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6026 від 10.02.2015 Держгеонадра має право зупинити дію Дозволу у випадках передбачених пунктом 22 Порядку; припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу у випадках передбачених п. 23 Порядку, зупинити та припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу в інших випадках передбачених законодавством.

Держгеонадра безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення Надрокористувачем умов користування надрами має право:

-зупинити дію Дозволу у випадках передбачених пунктом 22 Порядку;

-припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу у випадках передбачених пунктом 23 Порядку;

-зупинити та припинити право користуванням надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу в інших випадках, передбачених законодавством.

Таким чином, право припинення користування надрами у випадках, передбачених п.п. 1,2,3,7 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра здійснює безпосередньо Держгеонадра шляхом прийняття відповідного наказу про анулювання Дозволу, а припинення користування надрами у судовому порядку можливо лише у випадках, передбачених п.п. 4,5,6 ч.1 ст. 26 Кодексу України про надра у разі незгоди надрокористувачів з припиненням такого права, тобто, у разі наявності спору з цього приводу.

Натомість, факт незгоди відповідача щодо припинення користування надрами позивачем не доведений, що, у даному випадку, виключає правові підстави для припинення права користування надрами у судовому порядку.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи те, що позивачем не наведено достатніх підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами, а також те, що припинення права відповідача на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу є крайнім заходом, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 26.01.2021.

Суддя В.М. Сакалош