Рішення від 26.01.2021 по справі 360/4558/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

26 січня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4558/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цегляр» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі також - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цегляр» (далі також - відповідач, ТОВ «Цегляр»), в якій просить стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «Цегляр» кошти за податковим боргом з орендної плати з юридичних осіб у загальній сумі 122545,47 грн, з яких: основного платежу у сумі 121320,30 грн та пені у сумі 1225,17 грн, на користь місцевого бюджету Рубіжанської міської ради з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «Цегляр» перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Рубіжне Рубіжанського управління Головного управління ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 06.04.1995.

Позивачем до контролюючого органу подано податкові розрахунки та відповідно узгоджені податкові зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб самостійно визначені у податкових деклараціях з плати за землю № 9015385795 від 04.02.2020 звітна за 2020 рік на загальну суму 242640,60 грн (плата за землю за місяць складає 20220,05 грн.).

Податковий борг з основного платежу у сумі 121320,30 грн. виник у період з 29.06.2020 по 31.10.2020 та нарахований за податковою декларацією № 9015385795 від 04.02.2020.

Окрім того, у зв'язку з несвоєчасною сплатою ТОВ «Цегляр» податкового боргу контролюючим органом, на підставі статті 129 Податкового кодексу України та враховуючи відомості з Автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок», було нараховано пеню на загальну суму 1225,17 грн. за період з 29.11.2019 по 27.10.2020.

З огляду на вищезазначені норми податкового законодавства, вбачається, що станом на 05.11.2020 року відповідач перед місцевим бюджетом Рубіжанської міської ради має заборгованість з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 122545,47 грн., з яких: основне зобов'язання - 121320,30 грн. та пеня - 1225,17 грн.

У зв'язку з несплатою відповідачем грошових зобов'язань та з метою погашення податкового боргу контролюючим органом, відповідно до вимог статті 59.1 ПК України, ТОВ «Цегляр» пред'явлено податкову вимогу форми «Ю» від 05.02.2015 № 27-25 та направлено рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків. Податкову вимогу відповідачем отримано 11.02.2015.

Станом на даний час вищезазначена податкова вимога не погашена, податковий борг відповідача не сплачений та продовжує збільшуватись.

Враховуючи те, що заходи з погашення податкового боргу, які були Головним управлінням ДПС у Луганській області не дали позитивного результату, борг добровільно платником податків не сплачено, просить стягнути податковий борг з ТОВ «Цегляр», за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках за рішенням суду.

Відповідачу на податкову адресу платника податків направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкову вимогу форми «Ю» від 05.02.2015 № 27-25, яку отримано 11.02.2015.

Станом на даний час вищезазначена податкова вимога не скасована, податковий борг відповідача не сплачений та продовжує збільшуватись.

По справі вчинені такі процесуальні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 17.12.2020 (арк. спр. 32-33).

17.12.2020 за клопотанням представника відповідача розгляд справи відкладено, судове засідання призначено на 26.01.2021 (арк. спр. 46).

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності представника ГУ ДПС у Луганській області, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, судове засідання провести без участі представника ГУ ДПС у Луганській області (арк. спр. 49, 51).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без участі представника ТОВ «Цегляр», позовні вимоги визнав (арк. спр. 50, 53).

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Відповідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю “Цегляр” зареєстровано як юридичну особу 24.12.1991, за № 13901200000000458, ідентифікаційний код 13389169, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Хіміків, буд. 2 Ж/1, та перебуває як платник податків за основним місцем обліку в ГУ ДПС у Луганській області, Рубіжанське управління, ДПІ у м. Рубіжне (м. Рубіжне) (арк. спр. 43), що підтверджено інформаційною довідкою (арк. спр. 6-8).

Податковим органом відповідачу надіслано податкову вимогу форми «Ю» від 05.02.2015 № 27-25 на загальну суму 145189,95 грн за адресою реєстрації відповідача: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Хіміків, буд. 2 Ж/1, яку отримано 11.02.2015 (арк. спр. 9).

04.02.2020 ТОВ «Цегляр» подав до ГУ ДПС у Луганській області податкову декларацію з плати за землю за 2020 рік, відповідно до якої платником самостійно визначено щомісячний платіж за період з січня по грудень 2020 року в розмірі 242640,60 грн (арк. спр. 28-29).

Відповідно до інформації про наявність/відсутність податкового боргу по Україні в цілому станом на 05.11.2020 становить 352496,37 грн (арк. спр. 10).

Згідно з розрахунку суми недоїмки по підприємству - боржнику ТОВ «Цегляр» з орендної плати з юридичних осіб (18010600) станом на 05.11.2020 борг становить 121320,30 грн, період виникнення квітень 2020 року - вересень 2020 року (арк. спр. 11).

Відповідно до розрахунку пені з орендної плати з юридичних осіб (18010600) по підприємству - боржнику ТОВ «Цегляр» станом на 05.11.2020 пеня становить 1225,17 грн (арк. спр. 12).

Згідно з інтегрованої картки за ТОВ «Цегляр» рахується борг з орендної плати з юридичних осіб в сумі 121320,30 грн та пені у сумі 1225,17 грн (арк. спр. 13-27).

Відповідно до інтегрованої картки станом на 25.01.2021 за ТОВ «Цегляр» рахується борг з орендної плати з юридичних осіб в сумі 121320,30 грн та пені у сумі 1225,17 грн (арк. спр. 52).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно із статтею 16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2).

Пунктом 11 статті 56 ПК України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 288 ПК України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою орендної плати.

Так, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК України.). Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (пункт 288.2 статті 288 ПК України.). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.3 статті 288 ПК України.).

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (пункт 288.7 статті 288 ПК України.).

Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Як передбачено пунктом 287.3 статтею 287 цього Кодексу, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пункту 287.5 статті 287 ПК України).

Відповідно до пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається:

- при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Згідно пунктом 129.4 статті 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Відповідно до пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до п.п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» доповнено ПК України статтею 19-3 та викладено в новій редакції п.п.19.1.1 п.19.1 ст.19, якими визначено перелік функцій державний податкових інспекцій, а функції контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.

Судом установлено, що у зв'язку з несплатою податкових зобов'язань у строки, передбачені законодавством, за відповідачем утворився податковий борг з орендної плати з юридичних осіб в сумі 122545,47 грн, з яких: основний платіж- у сумі 121320,30 грн, пеня - 1225,17 грн.

З метою погашення податкового боргу позивачем направлено відповідачу податкову вимогу форми «Ю» від 05.02.2015 № 27-25, яку було вручено уповноваженому представнику відповідача 11.02.2015 (арк. спр. 9).

Оскільки податкова вимога від 05.02.2015 № 27-25 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду дотримано вимоги статті 95 ПК України.

Податковий борг у добровільному порядку не було сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків, доказів погашення податкового боргу сторонами суду не надано.

Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з пунктом 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 стаття 95 ПК України).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3 стаття 95 ПК України).

Головним управлінням ДПС у Луганській області доведено наявність податкового боргу ТОВ «Цегляр» у розмірі 122545,47 грн, правомірність звернення з позовом про стягнення податкового боргу до суду та наявність підстав для його стягнення, тобто позовні вимоги відповідають положенням податкового законодавства та підтверджуються дослідженими належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цегляр» (ідентифікаційний код 13389169, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Хіміків, буд. 2-Ж/1) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Цегляр» кошти за податковим боргом з орендної плати з юридичних осіб у загальній сумі 122545,47 грн (сто двадцять дві тисячі п'ятсот сорок п'ять грн 47 коп.), з яких: основного платежу у сумі 121320,30 грн (сто двадцять одна тисяча триста двадцять грн 30 коп.) та пені у сумі 1225,17 грн (одна тисяча двісті двадцять п'ять грн 17 коп.), на користь місцевого бюджету Рубіжанської міської ради з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця