Рішення від 26.01.2021 по справі 320/6464/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2021 року м. Київ № 320/6464/20

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні пенсії згідно довідок про заробітну плату, виданих Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 04.04.2018 №26/10-02-05 та №27/10-02-05; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області при обчисленні пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» з 04.04.2018 враховувати дані, відображені в довідках про складові заробітної плати за березень місяць 2018 року, які видані Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 04.04.2018 №26/10-02-05 та №27/10-02-05.

Позов мотивовано безпідставністю неврахування відповідачем під час перерахунку та виплати пенсії позивачу, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», даних довідок про складові заробітної плати позивача, виданих Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС за березень місяць 2018 року та поданих до Пенсійного фонду з дотриманням вимог усіх законодавчих актів.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.07.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про відсутність підстав для нарахування позивачу пенсії відповідно до довідок Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 04.04.2018, оскільки рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2019, яким Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов'язано призначити ОСОБА_1 з 04.04.2018 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», не містить зобов'язань щодо врахування вказаних довідок при обчисленні пенсії. Також, у відзиві зазначено, що оскільки внаслідок переведення позивача на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» без врахування довідок про заробітну плату розмір пенсії зменшується та становить 1638,00 грн., пенсія ОСОБА_1 виплачується відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 3059,74 грн.

Позивачем подано відповідь на відзив, згідно якої відзив відповідача є формальним та таким, що свідчить про зловживання відповідачем своїми процесуальними правами.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

Згідно протоколу від 31.12.2014 №1516, ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , призначено пенсію за віком.

Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області видано ОСОБА_1 довідки від 04.04.2018 №26/10-02-05 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №27/10-02-05 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Позивач звернулась до Пенсійного фонду із заявою від 04.04.2018 про перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Рішенням Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 в адміністративній справі №350/3758/19 (набрало законної сили 27.01.2020), задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, визнано протиправними дії Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії як державному службовцю згідно Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», визнано протиправним та скасовано рішення Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, оформлене листом від 18.02.2019 №602/06, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити ОСОБА_1 з 04.04.2018 пенсію державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області судові витрати у сумі 2305,20 грн.

Згідно наявних у матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 протоколів про перерахунок пенсії від 17.02.2020, позивачу перераховано з 04.04.2018 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», а з 01.04.2020 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.04.2020 №1854-3433/У-02/8-1000/20 позивачу повідомлено про відсутність підстав для подальшого нарахування пенсії, обчисленої згідно довідок про заробітну плату, оскільки рішення суду не містить зобов'язань щодо врахування цих довідок при обчисленні пенсії.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у нарахуванні пенсії державного службовця згідно поданих довідок Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, позивач звернулась із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі по тексту - Закон №889-VIII), пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно підпункту 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, визнано такими, що втратили чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Приписами пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як встановлено судом, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 в адміністративній справі №350/3758/19, яке набрало законної сили 27.01.2020, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити ОСОБА_1 з 04.04.2018 пенсію державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу». При цьому зі змісту вказаного рішення убачається, що ОСОБА_1 має необхідний стаж (21 рік 5 місяців 7 днів) державної служби та набула права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» на підставі пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII.

Відповідно до частини восьмої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, яким визначено, зокрема, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (пункт 1).

Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України (пункт 2).

Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: чоловіки, які досягли віку 62 роки. До досягнення зазначеного віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 61 рік - які народилися по 31 грудня 1954 р.; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р.; жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пункт 3).

Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (пункт 4).

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5).

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (пункт 6).

Отже, у випадку призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, пенсія призначається у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.02.2017за №180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу».

Як встановлено судом, Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області видано ОСОБА_1 довідки від 04.04.2018 №26/10-02-05 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №27/10-02-05 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які за формою відповідають довідкам, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3.

Враховуючи, що позивач на момент призначення їй пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII не була державним службовцем, пенсія позивачу мала призначатись у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, про що позивачу Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області видано довідки від 04.04.2018 №26/10-02-05 та №27/10-02-05. Втім, як встановлено судом та убачається з матеріалів пенсійної справи позивача, відповідачем не було враховано вказані довідки при перерахунку з 04.04.2018 пенсії позивачу відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Відтак, твердження відповідача про відсутність підстав для подальшого нарахування пенсії позивачу, обчисленої згідно довідок про заробітну плату, з огляду на відсутність у судовому рішенні зобов'язань щодо врахування таких довідок при обчисленні пенсії, є таким, що не ґрунтується на вимогах проаналізованого вище судом законодавства.

Водночас, доводи позивача про протиправність відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у нарахуванні їй пенсії згідно довідок про заробітну плату, виданих Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 04.04.2018 №26/10-02-05 та №27/10-02-05 є обґрунтованими.

Таким чином, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області при обчисленні пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» з 04.04.2018 враховувати дані, відображені в довідках про складові заробітної плати за березень місяць 2018 року, які видані Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 04.04.2018 №26/10-02-05 та №27/10-02-05.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (квитанція від 20.07.2020 №0.0.1775007089.1). Оскільки позов задоволено повністю, на користь позивача слід присудити понесені нею судові витрати в розмірі 1681,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні пенсії згідно довідок про заробітну плату, виданих Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 04.04.2018 №26/10-02-05 та №27/10-02-05.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області при обчисленні пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» з 04.04.2018 враховувати дані, відображені в довідках про складові заробітної плати за березень місяць 2018 року, які видані Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 04.04.2018 №26/10-02-05 та №27/10-02-05.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна грн. 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 26 січня 2021 року.