Рішення від 25.01.2021 по справі 300/3371/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" січня 2021 р. справа № 300/3371/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району про стягнення податкового боргу в сумі 19362,15 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району (надалі - відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача в дохід бюджету податковий борг в сумі 19362,15 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем добровільно не погашено грошові зобов'язання на загальну суму 19362,15 грн., а саме: 1176,44 грн. з податку на прибуток підприємств, 14452,45 грн. з земельного податку з юридичних осіб по Крихівецькій сільській раді, 3733,26 грн. земельного податку з юридичних осіб по місту Івано-Франківську.

Ухвалою від 23.11.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

20.01.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району від 14.01.2021 № 21/4, згідно якого відповідач частково визнав позов. Так, представник Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району зазначив, що податковий борг в розмірі 1227,82 грн., який виник на підставі податкової вимоги форми «Ю» від 10.01.2012 за № 56, є безнадійним, оскільки згідно з пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України сплив строк 1095 днів на стягнення такого податкового боргу. За вказаних обставин представник відповідача просив суд застосувати строк позовної давності та відмовити в задоволенні позову в частині щодо стягнення податкового боргу в розмірі 1227,82 грн. на підставі податкової вимоги форми «Ю» від 10.01.2012 за № 56.

22.01.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшли додаткові пояснення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району від 21.01.2021 № 51/09-19-20-02, згідно яких відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається). Оскільки за попередній період відповідачем здійснювалася часткова сплата узгоджених зобов'язань, але вони не були виконані в повному обсязі, то в податковому органі відсутній обов'язок формувати нову вимогу. Вказує, що податкова вимога форми «Ю» від 10.01.2012 за № 56 не відкликана та є чинною на дату звернення до суду. Просить позов задовольнити повністю.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено таке.

21.12.2001 проведено державну реєстрацію Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району як суб'єкта підприємницької діяльності, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 60).

06.04.2018 Головне управління ДФС в Івано-Франківській області провело камеральну перевірку відповідача з питань податкової звітності з податку на прибуток за 2017 рік. За наслідками проведеної перевірки позивачем складено акт камеральної перевірки від 06.04.2018 за № 5287/09-19-55-01/24964336, яким встановлено, що Будинкоуправлінням № 1 Івано-Франківського КЕЧ району не подано податкову звітність з податку на прибуток за 2017 рік (а.с. 8).

В зв'язку із виявленим порушенням податкового законодавства, на підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0026135501 від 25.04.2018 про нарахування відповідачу штрафу з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 1020,00 грн. (а.с. 10). Вказане податкове повідомлення-рішення вручено представнику відповідача 04.05.2018. Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району частково сплатило вищевказаний штраф. Згідно змісту позовної заяви та довідки від 17.11.2020 стягненню підлягає 876,12 грн.

29.03.2019 Головне управління ДФС в Івано-Франківській області провело камеральну перевірку відповідача з питань податкової звітності з податку на прибуток за 2018 рік. За наслідками проведеної перевірки позивачем складено акт камеральної перевірки від 29.03.2019 за № 2328/09-19-55-12/24964336, яким встановлено неподання Будинкоуправлінням № 1 Івано-Франківського КЕЧ району податкової звітності з податку на прибуток за 2018 рік (а.с. 12).

В зв'язку із виявленим порушенням податкового законодавства, на підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0058195512 від 10.05.2019 про нарахування відповідачу штрафу з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 170,00 грн. (а.с. 11). Вказане податкове повідомлення-рішення вручено представнику відповідача 20.05.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

На підставі зафіксованих в акті перевірки № 39/09-19-55-01/24964336 від 04.09.2019 Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0090155512 від 04.09.2019 про нарахування відповідачу штрафу з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 34,00 грн. (а.с. 13). Вказане податкове повідомлення-рішення вручено представнику відповідача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 27.09.2019.

Також на підставі зафіксованих в акті перевірки № 215/09-19-55-04/24964336 від 04.03.2020 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0026305504 від 04.03.2020 про нарахування відповідачу штрафу з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 6,80 грн. (а.с. 14). Вказане податкове повідомлення-рішення вручено представнику відповідача 12.03.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

На підставі зафіксованих в акті перевірки № 849/09-19-55-04/24964336 від 30.04.2020 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0050925504 від 30.04.2020 про нарахування відповідачу штрафу з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 8,16 грн. (а.с. 15). Вказане податкове повідомлення-рішення вручено представнику відповідача 07.05.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач зазначені податкові повідомлення-рішення не оскаржував в адміністративному чи судовому порядку. Доказів протилежного суду не подано.

Нараховано пеню за прострочення сплати вказаних податкових зобов'язань в розмірі 81,36 грн.

Також 12.11.2018 Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, в якій розрахувало грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за січень-грудень 2017 року (Крихівецька сільська рада) на суму 2608,42 грн. (щомісячний платіж 217,37 грн., грудень - 217,35 грн. (а.с. 16-17). Однак визначені самостійно вказані грошові зобов'язання за 2017 рік відповідач не сплатив.

12.11.2018 Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік (Крихівецька сільська рада), в якій розрахувало грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за січень-грудень 2018 року на суму 2608,42 грн. (щомісячний платіж 217,37 грн., грудень - 217,35 грн. (а.с. 18-19). Однак визначені самостійно зобов'язання за 2018 рік відповідач не сплатив.

18.02.2018 Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік (Крихівецька сільська рада), в якій розрахувало грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за січень-грудень 2019 року на суму 43,48 грн. (щомісячний платіж 3,62 грн., грудень - 3,66 грн. (а.с. 20-21). Однак визначені самостійно вказані грошові зобов'язання за 2019 рік відповідач не сплатив.

12.03.2019 Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району подало уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік, в якій розрахувало грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за січень - 583,81 грн. (а.с. 22-23).

11.04.2019 Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району подало уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік (Крихівецька сільська рада), в якій розрахувало грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за лютий-грудень 2018 року на суму 6421,87 грн. (а.с. 24-25).

Нараховано самостійно штраф уточнююча податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік) за січень 2019 в розмірі 17,51 грн. та нарахована контролюючим органом пеня на суму 2168,94 грн (Крихівецька сільська рада) .

12.11.2018 Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності, Івано-Франківська міська рада) за 2017 рік (Крихівецька сільська рада), в якій розрахувало грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за січень-грудень 2017 року на суму 443,60 грн. (щомісячний платіж 36,97 грн., грудень - 36,93 грн. (а.с. 28-29).

12.11.2018 Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району подало податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік (Івано-Франківська міська рада), в якій розрахувало грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за січень-грудень 2018 року на суму 443,60 грн. (щомісячний платіж 36,97 грн., грудень - 36,93 грн.). Однак визначені зобов'язання за 2018 рік відповідач не сплатив (а.с. 26-27).

12.04.2019 Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району подало уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік (Івано-Франківська міська рада), в якій розрахувало грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за квітень-грудень 2018 року на суму 1623,62 грн. Однак самостійно визначені уточнені грошові зобов'язання за 2018 рік відповідач не сплатив (а.с. 30-31).

Нараховано самостійно (уточнююча податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік) штрафні санкції на суму 48,69 грн., та нарахована контролюючим органом пеня на суму 1173,75 грн. (Івано-Франківська міська рада).

Згідно довідки Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 17.11.2020 сума заборгованості відповідача становить 19362,15 грн., з яких: 1176,44 грн. податку на прибуток підприємств, з яких штрафні санкції 1095,08 грн., пеня 81,36 грн.; 14452,45 грн. земельного податку з юридичних осіб по Крихівецькій сільській раді, з яких: 12266,00 грн. - основне податкове зобов'язання, штрафні санкції - 17,51 грн., пеня - 2168,94 грн.; 3733,26 грн. земельного податку з юридичних осіб по місту Івано-Франківську, з яких: 2510,82 грн. - основне податкове зобов'язання, штрафні санкції - 48,69 грн., пеня - 1173,75 грн. (а.с. 6).

Вказана заборгованість також підтверджується витягами з інтегрованих карток платника податків - відповідача (а.с. 32-59).

10.01.2012 Державною податковою інспекцією в місті Івано-Франківську прийнято податкову вимогу форми «Ю» за № 56 на суму 1227,82 грн., яка вручена представнику відповідача 13.01.2012 (а.с. 7).

Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права.

Згідно з частиною 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України (надалі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Статтею 36 ПК України встановлено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно з статтею 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Пунктом 38.2 статті 38 Податкового кодексу України передбачено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Щодо самостійно задекларованих грошових зобов'язань.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Так, згідно з пунктами 285.1 та 285.2 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пункт 286.3 статті 286 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 56.11. статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

З огляду на вказане, самостійно визначені відповідачем грошові зобов'язання з земельного податку згідно досліджених судом вище податкових декларацій та несплачені ним у строки встановлені Кодексом, є узгодженими та становлять податковий борг відповідача з земельного податку перед відповідними місцевими бюджетами.

Як встановлено судом вище, податкові декларації з земельного податку за 2017 та 2018 роки подані платником податків - 12.11.2018, за 2019 - 18.02.2019, уточнюючі декларації: за 2018 - 12.04.2019, за 2019 - 12.03.2019 та 11.04.2019. Отже, відповідач не пропустив строк звернення до суду з цим позовом, який встановлений статтею 102 ПК України.

Щодо грошових зобов'язань визначених контролюючим органом.

Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом (підпункт 54.3.5. пункту 54.3. статті 54 Податкового кодексу України).

Приписами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Суд звертає увагу на те, що податкові повідомлення-рішення, які дослідив суд вище, було направлено за податковою адресою Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району та отримано відповідачем. Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району податкові повідомлення-рішення не оскаржувало в адміністративному чи судовому порядку, а тому суми грошових зобов'язань, визначених цими податковими повідомленнями-рішеннями, є узгодженими. Доказів сплати вказаних сум у визначених законом 10-денний строк, суду не подано.

Таким чином, податковий борг виник в зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності. Найдавніший терміном виникнення такого податкового боргу - травень 2018. Отже, позов про його стягнення подано контролюючим органом в межах строку, встановленого статтею 102 ПК України.

Підсумовуючи, вказані суми: 1176,44 грн. податку на прибуток підприємств, 14452,45 грн. земельного податку з юридичних осіб по Крихівецькій сільській раді та 3733,26 грн. земельного податку з юридичних осіб по місту Івано-Франківську, є податковим боргом Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району, який самостійно не сплачений платником податків, та не є безнадійним боргом.

В силу вимог пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Як вбачається з матеріалів справи контролюючим органом надсилалася відповідачу податкова вимога форми "Ю" від 10.01.2012 № 56, яка отримана представником відповідача 13.01.2012 (а.с.7). Оскільки відповідачем не подано суду доказів виконання вищевказаної податкової вимоги в повному обсязі, відсутності заборгованості станом на день подання даного позову, дана податкова вимога відповідно до статті 60 Податкового кодексу України не є відкликаною.

Відповідно до пунктів 59.1-59.5 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Статтею 60 ПК України регламентовано підстави та порядок відкликання податкового повідомлення-рішення і податкової вимоги.

Так, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення; контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу; контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

Згідно з пунктом 60.6 статті 60 ПК України якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).

В даному випадку, 10.01.2012 Державною податковою інспекцією в місті Івано-Франківську прийнято податкову вимогу форми «Ю» за № 56 на суму 1227,82 грн., яка вручена представнику відповідача 13.01.2012 (а.с. 7). Зважаючи на те, що відповідачем не подано суду доказів існування однієї із підстав для відкликання вищевказаної податкової вимоги, передбачених статтею 60 ПК України, дана податкова вимога форми «Ю» від 10.01.2012 за № 56 не є відкликаною.

Окрім цього, суд звертає увагу на те, що загальна сума податкового боргу 19362,15 грн., яку позивач просить суд стягнути з Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району, виникла з інших грошових зобов'язань, ніж сума зазначена в податковій вимозі форми «Ю» від 10.01.2012 за № 56.

З огляду на вказане, суд вважає безпідставним доводи відповідача про те, що податковий борг в сумі 1227,82 грн. заявлений до стягнення позивачем поза межами строку, встановленого статтею 102 ПК України.

Щодо посилання відповідача в заперечення на позов на пропуск позивачем позовної давності, встановленої статтями 256, 258 Цивільного кодексу України, то суд їх відхиляє, оскільки вказані положення цивільного законодавства не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, які врегульовані нормами спеціального закону - Податкового кодексу України.

Отже, заборгованість відповідача підтверджується довідкою про борг за платежами станом на 17.11.2020 (а.с. 6), витягами з інтегрованих карток платника податків (а.с. 32-59).

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Враховуючи те, що відповідачем не сплачено самостійно податковий борг в розмірі 19362,15 грн., то суд вважає підставним звернення контролюючого органу до суду із позовом про його стягнення у спосіб, визначений пунктами 95.3 та 95.4 статті 95 Податкового кодексу України.

Таким чином, адміністративний позов Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району про стягнення податкового боргу в сумі 19362,15 грн. є обґрунтованим, а тому його належить задовольнити.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню позивачу. Доказів понесення інших витрат суду не подано.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району (ідентифікаційний код - 24964336, вулиця Національної Гвардії, 14-Г, місто Івано-Франківськ, 76018) відкритих у банківських установах, які його обслуговують, та за рахунок належної йому готівки, в дохід Державного бюджету України та місцевих бюджетів Івано-Франківської області в порядку та розмірах, передбачених Бюджетним кодексом України, податковий борг в розмірі 19362 (дев'ятнадцять тисяч триста шістдесят дві) гривні 15 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 43142559, вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018.

Відповідач: Будинкоуправління № 1 Івано-Франківського КЕЧ району, ідентифікаційний код - 24964336, вулиця Національної Гвардії, 14-Г, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.