Постанова від 22.04.2010 по справі 2а-3157/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22 квітня 2010 року 10:33 № 2а-3157/10/2670

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просить надати Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Києві дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київгаз»»на протязі тридцяти календарних днів після набрання законної сили судовим рішенням на підставі пункту 1 частини 6 та частини 7,8 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року №509-ХІІ.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, Закон України «Про державну податкову службу в Україні»наділяє податкові органи функціями по здійсненню контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю, своєчасністю та повнотою нарахування та сплатою податків та зборів (інших обов'язкових платежів). У зв'язку з цим останні мають право проводити планові та позапланові, виїзні та невиїзні перевірки платників податків.

Недопущення відповідачем перевіряючих позивача до проведення перевірки, на думку позивача, порушує права органів державної податкової служби, передбачені Закону України «Про державну податкову службу в Україні», що в свою чергу перешкоджає в реалізації права на проведення перевірки.

Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що позов визнає, однак, не згоден з доводами позивача про підстави її проведення.

За таких обставин, вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, працівниками Спеціалізованої державної податкової інспекції м. Києві по роботі з ВПП під час проведення аналізу поданої звітності по податку на додану вартість ВАТ «Київгаз», встановлено, що підприємство здійснювало експортні операції невластиві основному виду діяльності.

В зв'язку з чим, та на підставі п.4 ст.11 Закону України від 04.15.1990р №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (далі -Закон №509) із змінами та доповненнями, позивачем було направлено відповідний запит на адресу ВАТ «Київгаз»від 23.10.09 № 7611/10/41-211 щодо надання пояснень та їх документальних підтверджень.

У встановлений законодавством термін, відповідач надіслав відповідь, яка не містила первинної документації та пояснень від підприємства щодо експортних операцій.

СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП було направлено повторний запит на адресу підприємства від 29.12.2009р.№15236/10/41-211 щодо надання пояснень та їх документальних підтверджень.

Однак, відповідачем, необхідна інформація та документи на вищезазначений запит податковому органу надана не була.

Пунктом 4 ст.11 Закону №509, встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків).

У відповідності до абз. 2 п. 1 ст. 8 вищезазначеного Закону до основних функцій державних податкових інспекцій належить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Враховуючи той факт, що експортні операції ВАТ «Київгаз»невластиві його основному виду діяльності та той факт, що обґрунтовану відповідь з пакетом документами, які підтверджують експортні операції позивач не отримав, на підставі та у спосіб визначений п. 1 ч. 1 ст. 11 та п. 1 ч.6 ст. 111 Закону -509, останнім видано Наказ від 22.01.2010 № 17 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки»та виписано Направлення на перевірку від 22.01.2010 № 13. Метою проведення позапланової документальної перевірки є взаємовідносини ВАТ «Київгаз»з ПП «ЦПФ» ( код 32499341) , ТОВ «Альянс Сервіс»( код 3103570) , ТОВ «Тіртрансекспорт»( код 35549672 ) та з ПП «Південьбудекспорт»за період з 01.04.2009р. по 30.09.2009р. та факту включення до податкових зобов'язань сум ПДВ.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону №509, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Отже, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки.

У розумінні п.1 ч. 6 ст. 111 Закону №509, позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наслідками, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП має законні підстави для проведення позапланової виїзної перевірки.

Матеріалами справи встановлено, що відповідачем відмовлено у допуску посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки. В зв'язку з чим, позивачем складено акт про відмову допуску до проведення перевірки від 22.01.2010р. №3/41-20.

Відповідно до підпункту 9.1.2 ст.9 Закону України «Про порядок погашення платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»п.п. «г»- якщо платник податків відмовляється від проведення позапланової виїзної перевірки за наявності законних підстав для її проведення, податковий орган має право застосувати адміністративний арешт активів платника податків.

Керуючись підпунктом 9.3.1 ст. 9 вищевказаного Закону та розглянувши матеріали Подання податкової міліції ГВПМ СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП Начальником СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП було прийнято рішення від 28.01.2010 о 17.45 за № 00001, яким застосовано умовний адміністративний арешт активів платника податків ВАТ «АК «Київгаз», що перебувають (розміщені, зберігаються) м. Київ, вул. Кіквідзе, 4б та надіслано рішення з вимогою тимчасової заборони відчуження активів ВАТ «АК «Київгаз».

Згідно пояснень позивача наданих у судовому засіданні, представники СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП та ГВПМ СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП намагались вручити Подання про застосування адміністративного арешту активів платника податків посадовим особам ВАТ «Київгаз». В зв'язку з відмовою від підпису Рішення № 00001 від 28 січня про застосування адміністративного арешту, було складено АКТ відмови від підпису від 28.01.2010р.

Частини 7 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ визначено, що позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до ч.6 цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами ДПС щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду -інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.

Враховуючи вищенаведене, та ту обставину, що представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги, суд прийшов до висновку, що позивачем дотримані встановлені законом вимоги щодо проведення позапланової виїзної перевірки відповідача, а відповідач, ухиляючись від проведення такої перевірки перешкоджає здійсненню позивачем його функцій, встановлених ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та реалізації його прав, встановлених ст. 11 цього Закону, що призводить до порушень відповідачем у сфері публічно-правових відносин.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київгаз»»на протязі тридцяти календарних днів після набрання законної сили судовим рішенням на підставі пункту 1 частини 6 та частини 7,8 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року №509-ХІІ з метою здійснення контролю за своєчасністю і достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) підлягають задоволенню.

Частина 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи викладене вище, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Надати Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Києві дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київгаз»»на протязі тридцяти календарних днів після набрання законної сили судовим рішенням на підставі пункту 1 частини 6 та частини 7,8 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року №509-ХІІ.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кишинський М.І.

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -27.04.2010р.