27 квітня 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-1505/10/2470
11:30
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді - Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Вижницькому районі Чернівецької області до приватного підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця,-
ДПІ у Вижницькому районі Чернівецької області звернулася з позовом до адміністративного суду про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Посилаючись на п.17 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. № 509-ХІІ, ДПІ у Вижницькому районі визначає право у передбачених законом випадках звертатися до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб"єкта підприємницької діяльності. Підставами для припинення підприємницької діяльності відповідача зазначає те, що п/п ОСОБА_1 14.10.2004р. зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності у Вижницькій райдержадміністрації Чернівецької області. Згідно ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків, зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням, сплатою податків і зборів. Порушуючи вказані вимоги Закону, п/п ОСОБА_1 з моменту реєстрації, тобто більше року, не подає податкової звітності, що є підставою для припинення її підпиємницької діяльності.
До початку судового засідання представник позивача подав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не з'явився, явку представника не забезпечив, про причини неявки не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі не надав, заперечення на позов не направив. П/П ОСОБА_1 був повідомлений за адресою, що внесена до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення від 10 квітня 2010 року. Відповідно до ст. 18 Закону України № 755 відомості, внесені до Єдиного державного реєстру, вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою стороною, доки до них не внесено відповідних змін. Згідно ч.8 ст.35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного реєстру. Таким чином, суд вважає, що повідомлення відповідача про дату, час, місце проведення судового слухання здійснене належним чином, що не перешкоджає вирішенню спору по суті на наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, повно, всебічно дослідивши докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі з огляду на наступні обставини.
Відповідно до п.1 ст.19 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” та п.“б” ч.1 ст.19 декрету КМУ “Про прибутковий податок з громадян” громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, подають податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу, а також звітного року, в строки, визначені законом. Пункт 4.1.4 статті 4 Закону України “Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ передбачає подання декларацій приватними підприємцями протягом 40 календарних днів наступних за останнім календарним днем (податкового) кварталу (півріччя).
Так, п/п ОСОБА_1, будучи зареєстрованим як суб"єкт підприємницької діяльності, з моменту такої реєстрації, 14.10.2004р., податкової звітності до податкових органів не подає. Згідно довідки позивача від 24.03.2010р. за відповідачем станом на 24 березня 2010 року податкової заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету не має. Вказані обставини підтверджуються матеріалами адміністративної справи.
Виходячи з положення п.2 ст.46 зазначеного Закону, однією з підстав для прийняття судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є неподання протягом року до органів державної податної служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно до п.1 ст.59 Господарського кодексу України скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду у випадках визнання недійсним або таким, що суперечить законодавству, установчих документів або здійснення діяльності, що суперечить закону чи установчим документам або в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.46 Закону № 755 державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця проводиться у разі прийняття судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відповідно до положень статтей 11, 71 КАС України відповідач не надав суду заперечень проти позову. Таким чином суд вважає за доведені обставини порушення ПП ОСОБА_1 вимог податкового законодавства що стосується неподання більше одного року до органу податкової служби звітності та відомостей, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), що є підставою для припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, а адміністративний позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішенню на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, ст.ст. 11, 71, 94, 128, 159, 161-163, 167 КАС України, суд , -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
3. Копію постанови після набрання законної сили направити державному реєстратору.
4. Копію постанови направити відповідачу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апе ляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.
Суддя О.В. Боднарюк