Справа № 950/123/21
Провадження № 2-а/950/7/21
про відмову у відкритті провадження
25 січня 2021 року м. Лебедин
Суддя Лебединського районного суду Сумської області Косолап В.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, виплату пенсії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить: визнати протиправним та скасувати рішення від 01.11.2019 про відмову в призначенні пенсії; виплатити належну позивачу пенсію з часу подання заяви до Пенсійного фонду - жовтень 2019 року.
Дослідивши матеріали позовної заяви та зміст позовних вимог, суд відмовляє у відкритті провадження в цивільній справі, виходячи із наступного.
Так, позивач просить скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яким їй відмовлено у призначенні пенсії за віком.
При цьому у своєму позові ОСОБА_1 не посилається на жодну норму процесуального права, яка б надала суду можливість визначити юрисдикцію, в межах якої такий позов подано (цивільна чи адміністративна). Однак, до позовної заяви додане звернення Старкова О.І. (який діє на підставі довіреності) від 25.11.2020, адресоване головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області, де зазначено, що запитувана інформація необхідна для складання позовної заяви до суду та міститься посилання на п. 6 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, із чого суд доходить висновку про те, що позовна заява ОСОБА_1 подана саме за правилами ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Як встановлено судом, підставою для звернення до суду з позовною заявою була відмова у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства. При цьому відмова в призначенні пенсії оформлена рішенням від 01.11.2019.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Вирішуючи питання юрисдикції спору необхідно виходити із його суб'єктного складу та змісту прав, на захист яких подано позов.
В даному випадку головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області є суб'єктом владних повноважень, який на виконання наданих йому законом повноважень, наділений функціями вирішення питання призначення пенсії.
В межах даної справи позивач оскаржує рішення про головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову у призначенні пенсії, тобто має місце спір із суб'єктом владних повноважень стосовно реалізації останнім своїх функції, в тому числі на виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З урахуванням положень ст. 20 КАС України, розгляд таких справ віднесено до юрисдикції окружних адміністративних судів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, суд відмовляє у відкритті провадження у даній цивільній справі.
Крім того, суд роз'яснює позивачу, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції Сумського окружного адміністративного суду за правилами, встановленими КАС України.
Керуючись ст. 186 ЦПК України, суд
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, виплату пенсії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Лебединський районний суд Сумської області.
Суддя В.М.Косолап