Постанова від 27.04.2010 по справі 2а-998/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-998/10/2370

27.04.2010 р. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мишенка В. В.,

при секретарі - Руденко Ю.В.,

за участю: представника позивача Гричаненка О.М. - за довіреністю, відповідача Гощенко О.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Волошка» до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області про визнання нечинними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій № 230333-2324-0022 від 04.03.2010 року та № 230333-2324-0023 від 04.03.2010 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Волошка»(далі-позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати нечинними та скасувати рішення регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області (далі - відповідач) про застосування фінансових санкцій № 230333-2324-0022 від 04.03.2010 року та № 230333-2324-0023 від 04.03.2010 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 13.02.2010 року головними державними податковими ревізорами-інспекторами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України в Черкаській області Голубчиком І.В. та Гладким В.В. було здійснено перевірку кафе-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Рябоконя, 29 та ресторану-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Чехова, 213/1.

Під час перевірок, перевірючими нібито були встановлені факти зберігання алкогольних напоїв в місцях зберігання, які не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що нібито являється порушенням вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР від 19.12.1995 року (далі -Закон України № 481/95-ВР). В зв'язку з чим, перевіряючими були складені акти про результати позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами № 0018/32-2/31141976 та № 0019/32-2/31141976 від 13.02.2010 року. На підставі вказаних актів, 04.03.2010 року начальником регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області Зайченко О.П. були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 230333-2324-0022 на суму 6693 грн. 00 коп. та № 230334-2324-0023 на суму 5971 грн. 00 коп.

Позивач вважає, що проведена перевірка є неправомірною висновки зроблені під час перевірки не відповідають дійсності, так як внесення до Єдиного реєстру місць зберігання, розміщених за однією адресою з місцем роздрібної торгівлі алкогольних напоїв чи тютюнових виробів не передбачено чинним законодавством України, крім того, неправильно визначена сума штрафних санкцій у зв'язку з чим необхідно визнання нечинним рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси, про застосування штрафних фінансових санкцій № 230333-2324-0022 та № 230334-2324-0023 від 04.03.2010 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов повністю.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала та просила суд відмовити в їх задоволенні.

Вислухавши доводи сторін, покази свідків та ознайомившись з матеріалами справи, судом встановлено наступне.

Статтею 16 Закону України № 481/95-ВР передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної Законами України. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та розділу 6 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 року № 71 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 року за № 116/13383 (далі - положення про Департамент контролю), регіональні управління здійснюють контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, марок акцизного збору, в тому числі під час оптової та роздрібної торгівлі ними, проводять перевірки діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.

13.02.2010 року, на підставі наказу та направлення, головними державним податковими ревізорами інспекторами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України в Черкаській області Голубчиком І.В. та Гладким В.В. було здійснено перевірку кафе-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Рябоконя, 29 та ресторану-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Чехова, 213/1, в яких здійснює господарську діяльність товариство з обмеженою відповідальністю «Волошка», код ЄДРПОУ 31141976.

При проведенні перевірки ресторану-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Чехова, 213/1, було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, чим порушено вимоги ст. 15 Закону України № 481/95-ВР. Так за вказаною адресою зберігались алкогольні напої в кількості 56 пляшок, загальна вартість яких складає 6693 грн. 00 коп., що підтверджується актом зняття залишків товарно-матеріальних цінностей від 13.02.2010 року. Вказане порушення було викладене акті про результати позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами № 0018/32-2/31141976 від 13.02.2010 року. Присутня при проведенні перевірки бармен Заїка М.В., від підписання та отримання екземпляру вказаного акта перевірки відмовилась, що підтверджується актом відмови від отримання акта перевірки № 10 від 16.02.2010 року.

На підставі акта перевірки № 0018/32-2/31141976 від 13.02.2010 року рішенням відповідача від 04.03.2010 року № 230333-2324-0022 за порушення вимог ст. 15 Закону України № 481/95-ВР, а саме зберігання алкогольних напоїв на загальну суму 6693 грн. 00 коп. у місці зберігання, яке не внесене до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6693 грн. 00 коп.

При проведенні перевірки кафе-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Рябоконя, 29, було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, чим порушено вимоги ст. 15 Закону України № 481/95-ВР. Так за вказаною адресою зберігались алкогольні напої в кількості 116 пляшок, загальна вартість яких складає 5971 грн. 00 коп., що підтверджується актом зняття залишків товарно-матеріальних цінностей від 13.02.2010 року. Вказане порушення було викладене акті про результати позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами № 0019/32-2/31141976 від 13.02.2010 року. Присутня при проведенні перевірки бармен Ященко М.В., від підписання та отримання екземпляру вказаного акта перевірки відмовилась, що підтверджується актом відмови від отримання акта перевірки № 11 від 16.02.2010 року.

На підставі акта перевірки № 0019/32-2/31141976 від 13.02.2010 року рішенням відповідача від 04.03.2010 року № 230334-2324-0023 за порушення вимог ст. 15 Закону України № 481/95-ВР, а саме зберігання алкогольних напоїв на загальну суму 5971 грн. 00 коп. у місці зберігання, яке не внесене до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 5971 грн. 00 коп.

Зважаючи на факти відмови від підписання та отримання актів перевірок, дані акти було направлено відповідачем за юридичною адресою позивача та отримані уповноваженою особою відповідача 17.02.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 16.02.2010 року.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР від 19.12.1995 року. Абзацом 25 ст. 1 Закону України № 481/95-ВР визначено що ліцензія (спеціальний дозвіл) -документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Абзацом 21 ст. 1 Закону України № 481/95-ВР визначено, що місце зберігання -місце, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Відповідно до ч. 22 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Крім того, абзацом 19 ст. 1 Закону України № 481/95-ВР визначено, що Єдиний державний реєстр місць зберігання -перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджено наказом Державної податкової адміністрації України № 251 від 28.05.2002 року «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру в редакції від 07.09.2009 року (далі -Порядок). Розділом другим даного Порядку передбачено, що для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв суб'єкти господарювання подають заяву до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України за місцезнаходженням місця зберігання.

Враховуючи викладене, а також те, що позивачем в кафе-піцерії «Тарантела»та в ресторані-піцерії «Тарантела»здійснюється реалізація та зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв, до Єдиного державного реєстру має вноситись будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від об'єкта торгівлі місцях. Відповідно до вимог ст. 5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання зобов'язані здійснювати свою діяльність в межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства, зокрема вимог Закону України № 481/95-ВР.

Відповідальність за зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру передбачена абзацом 10 ч. 2 ст. 17 Закону України № 481/95-ВР, де вказано, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень. В зв'язку з чим, враховуючи загальну кількість алкогольних напоїв які зберігалися позивачем у місці зберігання, яке не внесене до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв до позивача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 5971 грн. 00 коп. та в сумі 6693 грн. 00 коп.

Суд критично розцінює твердження представника позивача з приводу того, що в актах перевірок № 0018/32-2/31141976 та № 0019/32-2/31141976 від 13.02.2010 року невірно вказана кількість алкогольних напоїв які зберігались позивачем в місцях здійснення господарської діяльності, а також невірно вказана вартість вказаних алкогольних напоїв, так як це спростовується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: актами зняття залишків товарно-матеріальних цінностей на торгівельних об'єктах та в складських приміщення позивача в кафе-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Рябоконя, 29 та ресторану-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Чехова, 213/1, копіями фотографій торгових та складських приміщень, журналами реєстрації перевірок та меню на час проведення перевірок господарських одиниць позивача, що розташовані за вищевказаними адресами. Крім того, вказане підтверджується пояснення свідка Голубчика І.В., який пояснив, що під час проведення перевірки господарської одиниці позивача, а саме: кафе-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Рябоконя, 29 був встановлений факт зберігання алкогольних напоїв в кількості 116 пляшок в місці зберігання, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що відображено в акті № 0019/32-2/31141976 від 13.02.2010 року, а також під час проведення перевірки господарської одиниці позивача, а саме: ресторану-піцерії «Тарантела», що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Чехова, 213/1 був встановлений факт зберігання алкогольних напоїв в кількості 56 пляшок в місці зберігання, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що відображено в акті № 0018/32-2/31141976 від 13.02.2010 року.

Надані ж представником позивача в судовому засіданні копії товарно-транспортних та видаткових накладних підтверджують лише факт придбання позивачем у постачальників алкогольних напоїв за певними цінами, а не підтверджують факт реалізації позивачем алкогольних напоїв за ціною меншою від визначеної в меню господарських одиниць позивача та вказаної в актах зняття залишків товарно-матеріальних цінностей на торгівельних об'єктах та в складських приміщення позивача від 13.02.2010 року.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв тютюнових виробів»від 19.12.1995 року № 481/95-ВР, ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94,159-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Волошка»до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області про визнання нечинними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій № 230333-2324-0022 від 04.03.2010 року та № 230333-2324-0023 від 04.03.2010 року - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Мишенко