№ 2а-1375/10/2370
29.04.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Новікової Т.В., при секретарі -Найдьон А.В., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області до приватного підприємства «Райсількомунгосп»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 31.03.2010р. № 1182/08, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені у сумі 11 131 грн. 76 коп. за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на порушення відповідачем як платником страхових внесків, вимог ст.ст.17,20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058-ІV (далі -Закон №1058-ІV) та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. за №21-1, зареєстрованої Міністерством юстиції України від 16.01.2004р. № 64/8663 (далі - Інструкції), щодо своєчасної сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені, у зв'язку з чим за відповідачем рахується заборгованість на суму 11 131 грн. 76 коп. за період з 01.12.2009р. по 01.03.2010р.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак на адресу суду надіслав заяву від 14.04.2010р. №1413/05 про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Приватне підприємство «Райсількомунгосп» юридична особа, зареєстроване Жашківською районною державною адміністрацією 08.08.2003 року, відповідно до копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців станом на 15.04.2010р. №5727283, ідентифікаційний код 32585536 та свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності -юридичної особи, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до підпункту 6 пункту 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі.
Згідно розрахунку суми (а.с.10) загальна сума боргу становить 11 131 грн. 76 коп., з них страхові внески - 8 901 грн. 03 коп., фінансові санкції -1 509 грн. 07 коп., та пеня -785 грн. 87 коп., в тому числі переплата на 01.01.2010р.-64 грн. 21 коп.
Загальна сума боргу зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до УПФУ в Жашківському районі Черкаської області з 01.12.2009р. по 01.03.2010р. становить 11 131 грн. 76 коп.
Оскільки відповідачем не вчасно сплачувалися страхові внески управлінням Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області 14.01.2010р. винесено рішення № 9 про застосування фінансових санкцій у сумі 1509 грн. 07 коп. та пені у сумі 785 грн. 87 коп., яке отримано заступником головного бухгалтера 20.01.2010р., що підтверджується його особистим підписом. (а.с.21).
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу ПП «Райсількомунгосп»направлялися вимоги від 04.02.2010р. №Ю-29/1 на суму 7 155 грн. 21 коп., від 03.03.2010р. №Ю-29/2 на суму 3 181 грн. 38 коп. та від 22.03.2010р. №Ю-29/3 на суму 795 грн. 17 коп., які отримані 09.02.2010р., 06.03.2010р. та 24.03.2010р., що підтверджується підписом уповноваженої особи на повідомленні про вручення. (а. с. 18-20).
Причиною виникнення спору стало порушення відповідачем законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на зазначені обставини та з врахуванням наявних в матеріалах справи доказів, виступу представника позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Конституційною нормою (ст. 67) зобов'язано страхувальників здійснювати сплату страхових внесків в порядку, розмірах та у строки передбачених законом.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом -«Закон № 1058-IV).
Частиною першою статті першої Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.97р. № 400/97-ВР (надалі за текстом -«Закон № 400/97-ВР») визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України (ст.3 Закону України № 400/97-ВР).
Отже, виходячи з системного аналізу законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд зазначає що суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач зазначене рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржив, а визначені в ньому суми штрафу та пені не сплатив, що є порушенням вимог Закону України № 1058-ІV.
Законом України № 1058-ІV ( ст.1) передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до вказаної статті страхові внески -це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою управлінням Пенсійного фонду.
Згідно ст.106 ч. 2 Закону № 1058-IV, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, за відповідачем як платником страхових внесків до Пенсійного фонду України, станом на день розгляду спору обліковується заборгованість у сумі 11 131 грн. 76 коп., яка відповідачем не сплачена.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст.106 Закону № 1058-ІV зазначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Беручи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у сумі 11 131грн. 76коп., відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду спору не надано, тому суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 29.04.2010р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено в судовому засіданні.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, , ч.2 ст. 128, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватного підприємства «Райсількомунгосп»(19200, Черкаська область, Жашківський район, м. Жашків, вул. Одеська, 7, ідентифікаційний код 32585536) на користь управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області (19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Щорса, 5) заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені на загальну суму 11 131 грн. 76 коп. (одинадцять тисяч сто тридцять одна гривня 76 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України -з дня складення її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 30 квітня 2010 року.
Суддя Т.В.Новікова