Постанова від 30.03.2010 по справі 39257/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.03.2010 р. № 2-а- 39257/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Глазунової А.В.

за участі:

прокурора Дозорець Р.С. (посвідчення №128 від 14.07.2009 р.)

представника позивача Линник І.М. (довіреність № 4581/9/10-35 від 12.11.2009 року)

представника відповідача Павленко Д.М. (довіреність від 30.12.2009 року)

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова до державного підприємства "Харківський електромеханічний завод" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора міста Харкова звернувся в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд стягнути з державного підприємства "Харківський електромеханічний завод" заборгованість з комунального податку в розмірі 9076,30 грн.

Прокурор в обґрунтування позову зазначив, що ДП "Харківський електромеханічний завод" не сплатило комунальний податок за третій та четвертий квартал 2008 року, сума заборгованості 9076,30 грн.

В судове засідання прокурор прибув, просив задовольнити позов.

В судове засідання представник Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова прибув, просив задовольнити позов.

Відповідач, державне підприємство "Харківський електромеханічний завод" проти позову заперечувало та зазначило, що сплатило комунальний податок третій та четвертий квартал 2008 року в сумі 9076,30 грн.

Представник відповідача в судове засідання прибув, проти позову заперечував та зазначив, що відповідачем було сплачено комунальний податок третій та четвертий квартал 2008 року платіжними дорученнями № 892 від 14.11.2008 р. та № 173 від 13.02.2009 р.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора, представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" № 56-93 від 20.05.1993 року до місцевих податків і зборів, серед інших належить комунальний податок.

Відповідно ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" № 56-93 від 20.05.1993 року комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, державне підприємство "Харківський електромеханічний завод" пройшло державну реєстрацію 06.12.1991 року (свідоцтво про державну реєстрацію замінено 12.07.2007 року) та зареєстроване виконавчим комітетом Харківської міської ради. Взяте на податковий облік 25.12.1991 року, на час розгляду справи перебуває на податковому обліку у ДПІ у Московському районі м. Харкова.

ДП "Харківський електромеханічний завод" було надано податковий розрахунок комунального податку за III квартал 2008 року - 10.10.2008 року, вх. № 17369 та за IV квартал 2008 року - 14.01.2009 року, вх. № 25592.

Згідно податкового розрахунку комунального податку за III квартал 2008 року до сплати визначено 4574 грн. 70 коп.

Згідно податкового розрахунку комунального податку за IV квартал 2008 року до сплати визначено 4501 грн. 60 коп.

Відповідно до п.п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п.1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року).

Заступник прокурора м. Харкова в позові зазначає, що ДП "Харківський електромеханічний завод" комунальний податок за третій та четвертий квартал 2008 року не сплачено.

Відповідачем, ДП "Харківський електромеханічний завод" суду були надані платіжні доручення № 892 від 14.11.2008 року на суму 4574,70 грн., призначенням платежу визначено сплата комунального податку за ІІІ квартал 2008 року та № 173 від 13.02.2009 року на суму 4501,60 грн., призначенням платежу визначено сплата комунального податку за IV квартал 2008 року.

Представником ДПІ у Московському районі м. Харкова було надано пояснення, що сплачені ДП "Харківський електромеханічний завод" кошти були зараховані в рахунок погашення попередньої заборгованості.

Судом було витребувано довідку про наявність заборгованості у ДП "Харківський електромеханічний завод" зі сплати комунального податку за третій та четвертий квартал 2008 року станом на дату розгляду справи.

Представником ДПІ у Московському районі м. Харкова було надано зворотній бік облікової картки платника за платежем комунальний податок з інформацією станом на 31.12.2008 року.

Суд зазначає, що пунктом 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з пунктом 6 статті 7 Закон України "Про Національний банк України" № 679-ХІV від 20.05.1999 року Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції "Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року, який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вище зазначене, суд вважає не доведеною заборгованість державного підприємства "Харківський електромеханічний завод" з комунального податку за третій та четвертий квартал 2008 року в розмірі 9076,30 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України "Державну податкову службу України", Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову заступника прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова до державного підприємства "Харківський електромеханічний завод" про стягнення заборгованості - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ -з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі зави про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст постанови виготовлено 02.04.2010 року.