Постанова від 19.03.2010 по справі 43735/09/2070

Копія< >

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"19" березня 2010 р. Справа № 2а-43735/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.

за участю:

секретаря судового засідання - Вороніної І.О. ,

представника позивача - Грузінової Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Харківської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Харківська об'єднана державна податкова інспекція, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути до державного бюджету з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податковий борг в сумі 17548,98 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування». Відповідач не виконував обов'язок сплачувати податки і збори в розмірах, у строки та в порядку, визначені законодавством. За вказані порушення законами встановлена відповідальність у вигляді штрафу та пені. Відповідач самостійно не сплатив суми податків, а також штраф та пеню, накладені на нього Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією. Внаслідок цього у відповідача виник податковий борг, який станом на дату звернення до суду з позовом складає 17548,98 грн. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму позивач просить стягнути з відповідача у судовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, у судові засідання не прибув, про причини неявки, всупереч вимогам ч.2 ст.40 КАС України, суд не повідомив, заперечень проти позову не надсилав.

Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с.7) та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.9). Згідно зі ст.ст.4, 5 Закону України «Про систему оподаткування» відповідач є платником податків і зборів, відповідача взято на облік як платника податків 10.11.2005, про що свідчить довідка (а.с.8).

Судом встановлено, що внаслідок несплати в установлений законодавством строк податкових зобов'язань ФОП ОСОБА_1 має податковий борг перед бюджетом в загальному розмірі 17548,98 грн., з них:

- 2745,87 грн. - залишок від загальної суми (4839,00 грн.) по декларації про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість за червень 2008 року, яке визначено на підставі декларації № 36032 (а.с.10-11). Декларація була подана платником 21.07.2008 р.

- 290,00 грн. - податкове зобов'язання з податку на додану вартість за червень 2006 року, яке визначено на підставі декларації № 39176 (а.с.12-13). Декларація була подана платником 17.07.2009 р.

- 6086,58 грн. - податкове повідомлення-рішення № 0001351720/0 від 02.09.2009 р. (а.с.14), яке прийнято на підставі акту документальної невиїзної перевірки № 2463/17-НОМЕР_1 від 18.08.2009 р. (а.с.15-20), яким було встановлено заниження суми податкового зобов'язання за грудень 2008 року в порушення п.7.4.5 п.7.4. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».

- пеня з податку на додану вартість у розмірі 43,08 грн.

- 4362,11 грн. - залишок від загальної суми штрафної санкції (8262,40 грн.) за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що визначена податковим повідомленням-рішенням № 0000082200 від 05.02.2009 р. (а.с.22). Рішення винесено на підставі акту документальної невиїзної перевірки № 304/2200-НОМЕР_1 від 05.02.2009 р. (а.с.24-28), яким встановлено факт перевищення 180-денного терміну розрахунків в іноземній валюті в порушення ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

- 340,00 грн. - штрафна санкція за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, визначена податковим повідомленням-рішенням № 000072200 від 05.02.2009 р. (а.с.21) Рішення винесено на підставі акту документальної невиїзної перевірки № 304/2200 - НОМЕР_1 05.02.2009р. (а.с.24-28), яким встановлено, що ФОП ОСОБА_1 у III розділі Декларації від 01.10.08 р. не відображено експортовані товари з оплатою в іноземній валюті, за які на звітну дату не надійшли в установлені законодавством терміни валютні кошти на валютний рахунок резидента в уповноваженому банку у сумі 3324,93 Дол. США в порушення ст.9,10 Декрету КМ України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».

- 1642,80 грн. - штрафна санкція за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, визначена податковим повідомленням - рішенням № 0000192200 від 06.04.2009 р. (а.с.31-32). Рішення винесено на підставі акту перевірки № 1037/2200-НОМЕР_1 від 27.03.2009 р. (а.с.33-37), яким встановлено факт перевищення 180-денного терміну розрахунків в іноземній валюті в порушення ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

- 340,00 грн. - штрафна санкція за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, визначена податковим повідомленням-рішенням № 0000212200 від 06.04.2009 р. (а.с.29-30). Рішення винесено на підставі акту документальної невиїзної перевірки № 1037/220-НОМЕР_1 від 27.03.2009 р. (а.с.33-37), яким встановлено, що ФОП ОСОБА_1 у III розділі Декларації від 01.01.09 р. не відображено експортовані товари з оплатою в іноземній валюті, за які на звітну дату не надійшли в установлені законодавством терміни валютні кошти на валютний рахунок резидента в уповноваженому банку у сумі 3324,93 Дол. США в порушення ст.9,10 Декрету КМ України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».

- 1143,54 грн. - податкове повідомлення-рішення № 0001811720 від 09.07.2008 р. (а.с.38). Рішення винесено на підставі акту документальної невиїзної перевірки № 2294/17-НОМЕР_1 від 25.06.2008 (а.с.41-52), яким встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не нарахував, не утримав та не перерахував до бюджету податок з доходу громадянки ОСОБА_2 при виплаті їй коштів, чим порушив п.п.19.2«а» п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

- 436,45 грн. - залишок від загальної суми податкового зобов'язання (562,50 грн.) по податку з доходів фізичних осіб, визначений податковим повідомленням № 0005491702 від 11.02.2008 р. (а.с.53).

- пеня з податку з доходів фізичних осіб у сумі 105,92 грн.

- 9,05 грн. - залишок від загальної суми податкового зобов'язання (20,70 грн.), визначеного податковим повідомленням-рішенням № 0001821720 від 09.07.2008 р. (а.с.39). Рішення винесено на підставі акту виїзної планової перевірки № 2294/17-НОМЕР_1 від 25.06.2008 р. (а.с.41-52), яким встановлена несвоєчасна сплата до бюджету збору за забруднення навколишнього природного середовища в порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

- 3,58 грн. - податкове повідомлення-рішення № 0001831720 від 09.07.2008 р. (а.с.40), винесено на підставі акту виїзної планової перевірки № 2294/17-НОМЕР_1 від 25.06.2008 р. (а.с.41-52), яким встановлено порушення граничного строку сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища в порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Вказані акти перевірок та податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем, про що свідчать підписи ФОП Сидоренка А.А.

Згідно з п.2, 3 ч.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п.1, 4, 14 ч.1 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок на додану вартість, податок на доходи фізичних осіб, збір за забруднення навколишнього природного середовища.

Підпунктом 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно з вимогами п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Згідно зі ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Пунктами 9 і 10 Декрету КМ України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» передбачено, що валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України. Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України. Порядок, види, форми і терміни подання звітності резидентами і нерезидентами про їх валютні операції визначаються Національним банком України за погодженням з Міністерством статистики України з урахуванням чинного законодавства України. Несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 16 цього Декрету.

Пунктом 16 Декрету КМ України «Про систему валютного і регулювання валютного контролю» встановлена відповідальність за порушення валютного законодавства, так до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції): за порушення резидентами порядку розрахунків, установленого статтею 7 цього Декрету, - штраф у розмірі, еквівалентному сумі валютних цінностей, що використовувалися при розрахунках, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких розрахунків; за несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України; за невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених статтею 9 цього Декрету, - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в України» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків. (абз.2 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

Відповідно до п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Згідно з п.п.16.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Розмір і порядок нарахування пені визначені ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Таким чином, судом встановлено, що відповідач не сплатив суми податку, а також фінансові санкції у повному обсязі, станом на дату розгляду справи податковий борг відповідача становить 17548,98 грн., що підтверджується копіями облікових карток платника ОСОБА_1 за платежем «прибутковий податок на доходи від підприємницької діяльності та інші доходи громадян» (а.с.72-73), за платежем «податок з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності» (а.с.74-75), за платежем «податок на добавлену вартість по вітчизняних товарах» (а.с.76-77), за платежем «надходження від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища фізичними особами» (а.с.78-80), за платежем «пеня за порушення термінів розрахунків у ЗЕД» (а.с.81-82), за платежем «податок з доходів найманих працівників за актами перевірок» (а.с.83-84).

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на загальних засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, доказів щодо спростування вимог позивача суду не надав.

Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем сума податкового боргу не була сплачена у повному обсязі, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми боргу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.5, 16, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.9, 14 Закону України «Про систему оподаткування», ст.ст. 4, 7, 11, 69-71, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Харківської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути до державного бюджету з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідент. номер НОМЕР_1; адреса: АДРЕСА_1; розрахункові рахунки: № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_5 у Харків. Ф ВАТ «Кредитромбанк»м. Харків, МФО 335072; № НОМЕР_6, № НОМЕР_3 у Харк. обл. Філія АКБ «Укрсоцбанк»м. Харків, МФО 351016; № НОМЕР_7, №НОМЕР_8, № НОМЕР_9 у АТ «ОТП Банк», МФО 300528; № НОМЕР_10 у Ф ВАТ КБ «НАДРА»Львівське РУ м. Львів, МФО 325978; №НОМЕР_11, № НОМЕР_12, № НОМЕР_13 у Західне ГРУ ПАТ КБ «Приват банк»м. Львів, МФО 32532) податковий борг в сумі 17548,98 грн. (сімнадцять тисяч п'ятсот сорок вісім грн. 98 коп.).

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

У повному обсязі постанову складено 24.03.2010.

Суддя (підпис)< > Р.В. Мельников

З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >

Суддя< > Р.В. Мельников< >

Секретар< > І.О. Вороніна< >