Справа № 22ц-1178/10 Головуючий в 1 інстанції Свередюк А.В.
Категорія: 57 Доповідач: Киця С.І.
13 травня 2010 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого судді - Киці С.І.,
суддів - Антонюк К.І., Осіпука В.В.,
при секретарі - Самуленко В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради про визнання неправомірними дій, перерахунок та стягнення суми заборгованості по невиплаченій в повному обсязі щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за апеляційною скаргою відповідача управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради на постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 28.12.2009 р., -
Постановою Нововолинського міського суду Волинської області від 28.12.2009 р. позов ОСОБА_1 . до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради про визнання неправомірними дій, перерахунок та стягнення суми заборгованості по невиплаченій в повному обсязі щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задоволено частково.
Поновлено ОСОБА_1 . строк звернення до суду.
Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради по нарахуванню і виплаті ОСОБА_1 . допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05.11 .2007 р. по 31.12.2007 р. включно.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 . допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 05.11 .2007 р. по 31.12.2007 р. включно у розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». В решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради (далі Управління ) просить скасувати цю постанову, покликаючись на те, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи. Вказує, що Управління не є головним розпорядником коштів державного бюджету, тому виплату допомоги проводилась в межах коштів визначених бюджетом. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, їх розмір та цільове спрямування і органи праці та соціального захисту населення не вправі їх змінювати.
Дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1 ., суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на одержання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 05.11.2007 р. у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки саме з 05.11.2007 р. їй почали нараховувати та виплачувати допомогу. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України, положення ст. 56, п.7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими було скасовано і зупинено (обмежено) право на отримання спірної виплати у 2007 році.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та є правильними.
Судом встановлено, що позивачка є матір'ю, яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а тому відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у редакціях, що були чинними на час виникнення та існування спірних правовідносин у 2007 році, мала право на отримання щомісячної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років .
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення ст. 56, а також п. 7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було зупинено на 2007 рік дію ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», із вказівкою на те, що дане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції підставно частково задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1 . в частині визнання неправомірними дій Управління щодо нарахування та виплати недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 05.11.2007 р. по 31.12.2007 р.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про необхідність покладення обов'язку з нарахування і виплати спірної допомоги за вказаний період саме на Управління в силу вимог ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Постанови Кабінету Міністрів України № 32 від 16.01.2007 р. «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку».
Покликання апелянта на відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмірів щомісячної допомоги, як на причину невиконання державою взятих на себе зобов'язань, до уваги колегією суддів не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, наведених у постанові.
Постанова ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права та на підставі наявних у справі доказів.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу відповідача управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради відхилити.
Постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 28.12.2009 р. в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного суду України протягом двох місяців з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий
Судді