АДМІНІСТРАТИВНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 2-а - 28/10
Категорія : Спори фізичних осіб із суб'єктом
владних повноважень, у тому числі їх органів на місцях,
щодо оскарження його правових актів індивідуальної дії,
дій або бездіяльності: інші суб'єкти владних повноважень - 2.33
13 травня 2010 року місто Любомль.
Любомльський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Дороша П.І.,
при секретареві Федчишин Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства «Волинське бюро технічної інвентаризації» про визнання неправомірним дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії, --
встановив:
У суд із адміністративним позовом звернулася ОСОБА_1. Просить визнати неправомірною відмову відповідача у реєстрації права власності на 1/3 частку будинку готовністю 45 %, зобов'язати відповідача здійснити державну реєстрацію вказаного майна.
Вимоги позову мотивує тим, що її батько ОСОБА_4 володів незакінченим будівництвом житловим будинком готовністю 45 %, який знаходиться в АДРЕСА_1. За життя він склав заповіт, яким позивачу, її сестрі ОСОБА_2, брату ОСОБА_3 визначив по 1/3 вказаного майна.
ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину від 07 липня 1990 року зареєстровано право власності на її частку незавершеного будівництвом будинку.
Рішенням Любомльського районного суду від 17 вересня 2009 року за ОСОБА_1 визнано право на спадщину за заповітом на 1/3 незакінченого будівництвом будинку.
З вказаним рішенням суду позивач звернулася у комунальне підприємство «Волинське бюро технічної інвентаризації» та подала заяву про реєстрацію її права власності, однак отримала відмову.
Вважає такі дії відповідача неправомірними, просить зобов'язати відповідача провести державну реєстрацію права власності на 1/3 частини незавершеного будівництвом успадкованого будинку згідно рішення Любомльського районного суду від 17 вересня 2009 року.
Позивач в судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Позов підтримує.
Представник відповідача також до суду не з'явився. У своїх запереченнях проти позову «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» вважає вимоги ОСОБА_1 неправомірними та безпідставними, адже відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі - Тимчасове положення), затвердженого наказом Мінюсту № 7/5 від 07 лютого 2002 року, реєстрації підлягає лише право власності.
Предметом цього позову є оцінка правомірності відмови відповідача у реєстрації речових прав позивача на незавершене будівництвом нерухоме майно. Питання про законність отримання свідоцтва про право власності ОСОБА_2 на іншу частину цього ж майна, як і законність рішення Любомльського районного суду від 17 вересня 2009 року, під сумнів не ставиться, а тому не підлягає аналізу під час розгляду цього публічно-правового спору.
Пунктом 1 Тимчасового положення встановлено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав та формування Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обмежень, реєстрацією речових прав та їх обмежень здійснюють бюро технічної інвентаризації.
Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (далі -- Закон) визначено, що крім права власності, можуть бути зареєстровані інші речові права відповідно до закону, які, проте, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно.
Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно, згідно статті 2 Закону, є офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, припинення або переходу прав на нерухоме майно, обтяження таких прав.
Стаття 4 цього Закону говорить про обов'язкову державну реєстрацію речових прав та обтяжень на нерухоме майно, розміщеного на території України.
Відповідно до статті 331 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
З позовної заяви та поданих доказів вбачається, що на момент звернення позивача до бюро технічної інвентаризації будівництво успадкованого нею майна не завершено, будинок в експлуатацію не здано, а тому відповідно до процитованих вище норм закону об'єкта, який би підлягав державній реєстрації, не існує. Таким чином, в цьому випадку поняття «право на спадщину» і «право власності» не можуть ототожнюватися.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість вимог ОСОБА_1.
Керуючись статтями 5, 11, 112, 122, 159, 160, 161, 163, 167, 256 КАС України, на підставі статті 331 Цивільного кодексу України, статей 2, 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових на нерухоме майно та їх обмежень», пункту 1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно,
постановив :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до комунального підприємства «Волинське бюро технічної інвентаризації» про визнання неправомірним дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії відмовити за їх безпідставністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через Любомльський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий : суддя П.І. Дорош