ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про закриття провадження у справі
25 січня 2021 року м. Київ№ 826/988/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства «Укртрансгаз»
до проНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення про встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для споживачів України для віртуальних точок виходу з газотранспортної системи ПАТ «Укртрансгаз» до газорозподільних систем ПАТ «Вінницягаз», ПАТ «Волиньгаз», ПАТ «Гадячгаз», ПАТ «Дніпрогаз», ПАТ «Дніпропетровськгаз», ПАТ «Донецькоблгаз», ПАТ «Житомиргаз», ПАТ «Закарпатгаз», ПАТ «Запоріжгаз», ПАТ «Івано-Франківськгаз», ПАТ «Київгаз», ПАТ «Київоблгаз», ВАТ «Кіровоградгаз», ПАТ «Коростишівгаз», ПАТ «Кременчукгаз», ПАТ «Криворіжгаз», ПАТ «Лубнигаз», ПАТ «Луганськгаз», ПАТ «Львівгаз», ПАТ «Маріупольгаз», ПАТ «Мелітопольгаз», ПАТ «Миколаївгаз», ПАТ «Одесагаз», ПАТ «Полтавагаз», ПАТ «Рівнегаз», ПАТ «Сумигаз», ПАТ «Тернопільгаз», ПАТ «Тернопільміськгаз», ПАТ «Тисменицягаз», ПАТ «Уманьгаз», ПАТ «Харківгаз», ПАТ «Харківміськгаз», ПАТ «Херсонгаз», ПАТ «Хмельницькгаз», ПАТ «Черкасигаз», ПАТ «Чернівцігаз», ПАТ «Чернігівгаз», ПАТ «Шепетівкагаз», ДП «Новороздільське ДГХП «Сірка», ДП «Монтажник», ТОВ «Газовик», ТОВ «Газпостачсервіс», ДП «Кременецьке УПРГ», ТОВ «Спектгаз» та зобов'язання відповідача прийняти рішення про встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для споживачів України для віртуальних точок виходу з газотранспортної системи ПАТ «Укртрансгаз» до газорозподільних систем ПАТ «Вінницягаз», ПАТ «Волиньгаз», ПАТ «Гадячгаз», ПАТ «Дніпрогаз», ПАТ «Дніпропетровськгаз», ПАТ «Донецькоблгаз», ПАТ «Житомиргаз», ПАТ «Закарпатгаз», ПАТ «Запоріжгаз», ПАТ «Івано-Франківськгаз», ПАТ «Київгаз», ПАТ «Київоблгаз», ВАТ «Кіровоградгаз», ПАТ «Коростишівгаз», ПАТ «Кременчукгаз», ПАТ «Криворіжгаз», ПАТ «Лубнигаз», ПАТ «Луганськгаз», ПАТ «Львівгаз», ПАТ «Маріупольгаз», ПАТ «Мелітопольгаз», ПАТ «Миколаївгаз», ПАТ «Одесагаз», ПАТ «Полтавагаз», ПАТ «Рівнегаз», ПАТ «Сумигаз», ПАТ «Тернопільгаз», ПАТ «Тернопільміськгаз», ПАТ «Тисменицягаз», ПАТ «Уманьгаз», ПАТ «Харківгаз», ПАТ «Харківміськгаз», ПАТ «Херсонгаз», ПАТ «Хмельницькгаз», ПАТ «Черкасигаз», ПАТ «Чернівцігаз», ПАТ «Чернігівгаз», ПАТ «Шепетівкагаз», ДП «Новороздільське ДГХП «Сірка», ДП «Монтажник», ТОВ «Газовик», ТОВ «Газпостачсервіс», ДП «Кременецьке УПРГ», ТОВ «Спектгаз».
Ухвалою суду від 18.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в прядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 15.02.2018 розгляд справи №826/988/18 ухвалено розглядати в загальному позовному провадженні.
В судовому засіданні 12.04.2018 суд по справі перейшов в письмове провадження.
Розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу №826/988/18, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Укртрансгаз» (на момент звернення до суду з позовом) є оператором газотранспортної системи - суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії №194511 від 11.03.2013 здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
Позивач є також суб'єктом природної монополії з транспортування природного газу магістральними трубопроводами та включений до переліку суб'єктів природних монополій Антимонопольним комітетом України.
Як зазначає позивач, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 28.03.2017 прийнято постанову №348 «Про встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для споживачів України для точок входу і точок виходу для ПАТ «Укртрансгаз», в п. 1 якої установлено для позивача тарифи на послуги транспортування природного газу для споживачів України для точок входу до газотранспортної системи та точок виходу з газотранспортної системи згідно з додатком.
Однак, постановою НКРЕКП від 10.04.2017 №494 «Про скасування деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», яка набрала чинності 28.04.2017, відповідач фактично скасував рядки 8 - 52 додатка до постанови від 28.03.2017 №348, а саме скасував рядки додатка, що визначали тарифи на послуги транспортування природного газу для споживачів України для віртуальних точок виходу з газотранспортної системи ПАТ «Укртрансгаз» до газорозподільних систем ПАТ «Вінницягаз», ПАТ «Волиньгаз», ПАТ «Гадячгаз», ПАТ «Дніпрогаз», ПАТ «Дніпропетровськгаз», ПАТ «Донецькоблгаз», ПАТ «Житомиргаз», ПАТ «Закарпатгаз», ПАТ «Запоріжгаз», ПАТ «Івано-Франківськгаз», ПАТ «Київгаз», ПАТ «Київоблгаз», ВАТ «Кіровоградгаз», ПАТ «Коростишівгаз», ПАТ «Кременчукгаз», ПАТ «Криворіжгаз», ПАТ «Лубнигаз», ПАТ «Луганськгаз», ПАТ «Львівгаз», ПАТ «Маріупольгаз», ПАТ «Мелітопольгаз», ПАТ «Миколаївгаз», ПАТ «Одесагаз», ПАТ «Полтавагаз», ПАТ «Рівнегаз», ПАТ «Сумигаз», ПАТ «Тернопільгаз», ПАТ «Тернопільміськгаз», ПАТ «Тисменицягаз», ПАТ «Уманьгаз», ПАТ «Харківгаз», ПАТ «Харківміськгаз», ПАТ «Херсонгаз», ПАТ «Хмельницькгаз», ПАТ «Черкасигаз», ПАТ «Чернівцігаз», ПАТ «Чернігівгаз», ПАТ «Шепетівкагаз», ДП «Новороздільське ДГХП «Сірка», ДП «Монтажник», ТОВ «Газовик», ТОВ «Газпостачсервіс», ДП «Кременецьке УПРГ», ТОВ «Спектгаз».
Як зазначає позивач, після скасування відповідачем 28.04.2017 тарифів на послуги транспортування природного газу для споживачів України для віртуальних точок виходу з газотранспортної системи до вказаних газорозподільних систем відповідач не прийняв жодного рішення щодо встановлення в цій частині нових тарифів та продовжує до цього часу протиправно ухилятися від прийняття такого рішення, чим фактично вчиняє протиправну бездіяльність, яка внаслідок цього є триваючим правопорушенням.
У той же час, НКРЕКП 21.12.2018 прийнято постанову №2001 «Про встановлення тимчасових тарифів для АТ «УКРТРАНСГАЗ» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП», якою установлено АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ "УКРТРАНСГАЗ" тимчасові тарифи на послуги транспортування природного газу для транскордонних точок входу і точок виходу в/з газотранспортну(ої) систему(и) на перший рік другого регуляторного періоду згідно з додатком 1 та установлено АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ "УКРТРАНСГАЗ" тимчасові тарифи на послуги транспортування природного газу для внутрішніх точок входу і точок виходу в/з газотранспортну(ої) систему(и) на перший рік другого регуляторного періоду згідно з додатком 2.
Вказаною постановою НКРЕКП також визнано такою, що втратила чинність постанова НКРЕКП від 29.12.2015 №3159 «Про встановлення загального тарифу на транспортування природного газу, тарифів на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами».
Крім того, 24.12.2019 на засіданні НКРЕКП, що проводилось у формі відкритого слухання, було прийнято рішення щодо остаточної сертифікації ТОВ «Оператор ГТС України» та видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу.
НКРЕКП 24.12.2019 прийнято постанову №3013 «Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020-2024 роки».
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Як вбачається з матеріалів справи, після відкриття провадження в адміністративній справі №826/988/18 НКРЕКП прийнято постанову від 21.12.2018 №2001 «Про встановлення тимчасових тарифів для АТ «УКРТРАНСГАЗ» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП».
Отже, судом встановлено, що після відкриття провадження у справі №826/988/18 оскаржувані порушення відповідачем були виправлені, у зв'язку із чим вирішувати питання про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, не є необхідним для повного відновлення законних прав та інтересів позивача.
Керуючись пунктом 8 частини першої статті 238, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Закрити провадження у справі №826/988/18 за позовом Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Копії ухвали невідкладно надіслати учасникам справи.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тими самими позовними вимогами не допускається.
У випадку оскарження ухвали позовні матеріали будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Відповідно до частини 2 статті 238 КАС України Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Згідно ч. 1 ст. 295 та ч. 1 ст. 297 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Амельохін