Справа № 686/579/21
Провадження № 3/686/560/21
20 січня 2021 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Бацуца Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від УПП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 443 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, мешканця АДРЕСА_1 , працюючого водієм, не судимого,
13 січня 2021 року Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області отримано та зареєстровано у визначеному законодавством порядку матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 443 КУпАП.
Згідно складеного 13 грудня 2020 року інспектором УПП в Хмельницькій області Мандзієм Р.Е. протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вбачається, що останній, як зазначено в протоколі, 13 грудня 2020 року о 08 год. 06 хв. будучи водієм автобуса, марки «VAN HOOL 916», державний номерний знак НОМЕР_1 , який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів сполученням «Прага-Краків-Хмільник», перебував у салоні транспортного засобу без вдягнених засобів індивідуального захисту, а саме без респіратора чи захисної маски, які закривають рот та ніс, чим порушив п.п.1 п. 10 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22 липня 2020 року «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 443 КУпАП.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності 21 листопада 2020 року, статтю 443 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: «перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно».
Згідно ст. 94 Конституції України Закони стають обов'язковими та набувають законної сили негайно після офіційного прийняття й опублікування тексту закону, якщо інше не передбачено самим законом. При цьому, набуття законом чинності означає, що із цього моменту ним повинні керуватися, виконувати його й дотримуватися всі юридичні та фізичні особи. Загальновизнаним є і те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше. Тому, втрата законом чинності означає, що із цього моменту він не може застосовуватися.
Закріплений в ч.1 ст.58 Конституції України принцип неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів узгоджується з міжнародно-правовими актами, зокрема Міжнародним пактом про громадянські та політичні права (ст.15), Конвенцією про захист прав і основних свобод людини (ст.7). Таким чином до юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом'якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього. До того ж актом, який пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення є акт, що виключає з санкції більш суворі стягнення або додаткові стягнення.
Відповідно до вимог ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративно правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, що пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Таким чином, ч.2 ст.443 КУпАП, яка набрала чинності з 21 листопада 2020 року, встановлює відповідальність саме за діяння, які викладені у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 та значно пом'якшує відповідальність за перебування у громадських місцях без засобів індивідуального захисту, а тому має зворотну дію в часі.
За змістом ст.222 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення передбачені ч.2 ст.443 КУпАП, розглядають органи Національної поліції.
Дії ОСОБА_1 зазначені у протоколі підлягають кваліфікації за ч.2 ст.443 КУпАП, у зв'язку з чим справу доцільно передати за підвідомчістю органу, яким було складено адміністративні матеріали.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 222, 276 КУпАП, суддя
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 443 КУпАП направити за підвідомчістю до УПП в Хмельницькій області.
Постанова суду оскарженню не підлягає.