Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/739/20
21.01.2021 м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області у складі:
головуючого - судді Вознюка Р.В.,
за участі секретаря судового засідання Басистої Т.В.,
справа № 677/739/20,
сторони у справі:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідачі - державний виконавець Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України,
вимоги позивача - скасування постанови про закриття виконавчого провадження,
представник позивача - Хомяк О.М.,
представник відповідача - Демчук Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Красилові адміністративну справу,
До суду 02.06.2020 року надійшов адміністративний позов, у якому представник позивача просить скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кузьменка О.С. від 13.05.2020 року, в рамках виконавчого провадження № 60675698, вказуючи, що на виконанні у Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України знаходиться виконавче провадження № 60675698 про стягнення з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі п'ятсот кратного прожиткового мінімуму у зв'язку з загибеллю її матері ОСОБА_2 під час виконання обов'язків військової служби, як члену сім'ї загиблої.
До січня 2020 року Боржником добровільно рішення суду не виконувалось, а оскільки з 01.01.2020 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 2102 грн 00 коп., то відповідно його п'ятсот кратний розмір складає 1051000 грн.
12.02.2020 року Боржником перераховано на рахунок ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 689000 грн, що, на думку позивача, є на 362000 грн меншою сумою від розміру п'ятсот кратного прожиткового мінімуму. Вважає, що боржником не виконано фактично рішення суду рішення у повному обсязі, тому закриття виконавчого провадження № 60675698 є передчасним та незаконним.
Представник відповідача - Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Демчук Н.В. подала до суду відзив на позов, у якому зазначила, що дії державного виконавця є правомірними, оскільки боржником було виконане зобов'язання в повному обсязі. Представник відповідача зазначила, що позивачу на його рахунок було перераховано 689000 грн з призначенням платежу - одноразова грошова допомога дочці загиблого військовослужбовця ОСОБА_1 . Позивач не заперечує факту нарахування, проте, вважає, що розмір допомоги визначено Міністерством оборони неправильно. Аргументом позивача виступає позиція, що прожитковий мінімум при розрахунку допомоги вираховується станом на 1 січня календарного року проведення розрахунку.
Представник відповідача зазначає, що відповідно до п. 5 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року (надалі - Порядок), одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста у випадках, передбачених пп. 2, 3 п. 4 Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть). Зважаючи на значене вважає, що державний виконавець при прийнятті постанови від 13.05.2020 року ВП 60675698 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений конституцією та Законами України, тому постанова не підлягає скасуванню, а вимоги позивача задоволенню.
Ухвалою суду від 17.06.2020 року адміністративний позов прийнято та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В судове засідання позивач та його представник не з'явилися, про дату час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Представник позивача надіслав до суду заяву, у якій вимоги позову підтримав, наполягав на їх задоволенні, просив розглядати справу в відсутність позивача та його представника.
Представник відповідача - Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Демчук Н.В. в судовому засіданні вимоги позову заперечила з підстав зазначених у відзиві, просила відмовити в їх задоволенні.
Державний виконавець Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення засідання суду не надіслав.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, прийшов до таких висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно до ст. 129 Конституції України, ст.ст. 9, 77 КАС України адміністративне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Як вбачається з положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Судом встановлено, що постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 17.08.2017 року, зміненого постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2017 року, зобов'язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року у зв'язку з загибеллю її матері ОСОБА_2 під час виконання обов'язків військової служби.
На виконання зазначеного рішення Красилівським районним судом Хмельницької області було видано виконавчий лист по справі № 822/630/17.
21.11.2019 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кудрановським Ю.В. за вказаним листом відкрито виконавче провадження № 60675698.
13.05.2020 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кузьменком О.С. винесено постанову про закриття виконавчого провадження у зв'язку з фактичним виконанням рішення у повному обсязі.
Боржник сплатив ОСОБА_1 689000 грн в якості одноразової грошової допомоги, що підтверджується платіжним дорученням № 58 від 11.02.2020 року.
Зазначені факти сторонами визнаються та не оспорюються.
Відповідно до ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Пункт 1 Порядку визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Відповідно до абз. 1 п. 3 зазначеного Порядку, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Згідно пункту 5 Порядку, одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть).
Постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 17.08.2017 року встановлено, що мати скаржника ОСОБА_2 загинула ІНФОРМАЦІЯ_1 , - свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 03.12.2015 року, видане виконкомом Жилинецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб становить станом на 1 січня 2015 року становить - 1218 гривень.
Отже, сума одноразової грошової виплати становить 609000 грн (1218 х 500). Таким чином, зважаючи на те, що боржником рішення суду від 17.08.2017 року виконано у повному обсязі суд доходить висновку, що державний виконавець при прийнятті постанови від 13.05.2020 року ВП 60675698 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та Законами України, а тому адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 5-10, 14, 72-79, 90, 94, 241-246, 255, 257, 258, 287 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до державного виконавця Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови про закриття виконавчого провадження - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Красилівський районний суд з дня складання повного судового рішення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених КАС України.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач - державний виконавець Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кузьменко О.С., місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Городоцького, 13.
Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Городоцького, 13, код ЄДРПОУ 00015622.
Повний текст рішення складено 22.01.2021.
Суддя Р. В. Вознюк