Справа № 609/66/21
1-в/609/3/2021
21 січня 2021 року Шумський районний суд Тернопільської області
у складі: головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
прокурора: ОСОБА_3
за участю:
представника відділення поліції № 1 (м. Шумськ): ОСОБА_4
особи,
стосовно якої розглядається подання: ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ подання начальника відділення поліції № 1 (м. Шумськ) Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області підполковника поліції ОСОБА_6 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Бриків Шумського району, засудженого 24.02.2010 р. Бучацьким районним судом за ч. 2 ст. 121 КК України до 8-ми років позбавлення волі та звільненого з місця відбування покарання 06.12.2017 р., який формально підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», суд -
20 січня 2021 року начальник відділення поліції № 1 (м. Шумськ) Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області підполковник поліції ОСОБА_6 звернувся до Шумського районного суду Тернопільської області із поданням про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_5 .
Подання аргументовано тим, що ОСОБА_5 будучи звільненим з місць позбавлення волі 06.12.2017 р. та проживаючи в с. Бриків Шумського району Тернопільської області на шлях виправлення не став, належних висновків не зробив про що свідчить те, що останній ніде не працює, зловживає спиртними напоями, постійно конфліктує з батьком ОСОБА_7 та братом ОСОБА_8 , за що неодноразово був притягнутий до адміністративної відповідальності.
Представник відділення поліції № 1 (м. Шумськ) подання підтримав та просив суд встановити ОСОБА_5 адміністративний нагляд, так як він після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, а регулярно вчиняє адміністративні правопорушення, веде аморальний спосіб життя.
У судовому засіданні прокурор Шумського відділу Кременецької місцевої прокуратури погодився із поданням та не заперечував щодо його задоволення.
ОСОБА_5 в судовому засідання просив відмовити у задоволенні подання.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали подання суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 370 Кримінального процесуального кодексу України, судове рішення повинне бути законним, обґрунтованим та вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.
За приписами ст. 8 Кримінального процесуального кодексу України, кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Засада верховенства права, яка лежить в основі кримінального провадження, широко використовується при обґрунтуванні своїх рішень Європейським судом з прав людини. Правові позиції, сформульовані у цих рішеннях, мають обов'язково враховуватися судами України. В результаті тривалого і динамічного тлумачення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Європейський суд сформулював низку правових положень, які охоплюються верховенством права. Серед них основним є забезпечення права людини на справедливий суд. Це право відповідно до Конвенції та інтерпретації його Європейським судом включає: а) право на гарантований доступ до суду; б) право на законного компетентного і безстороннього суддю; в) право викласти свою позицію в суді; г) право на ефективні засоби юридичного захисту в суді; г) право на справедливий судовий розгляд; д) право на презумпцію невинуватості у кримінальному провадженні; є) право на розумний строк розгляду справи; є) право на відкритий розгляд справи (за винятком обумовлених випадків).
Відповідно до ст. 158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно з п. «в» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставою для встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, вказаних вище, є матеріали органів Національної поліції.
Статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного у місті суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу внутрішніх справ може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Згідно з ст. 7 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд здійснюється поліцією. Працівники поліції зобов'язані систематично контролювати поведінку цих осіб, запобігати порушенням ними громадського порядку та прав інших громадян і припиняти їх, проводити розшук осіб, які уникають адміністративного нагляду.
Пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» від 28.03.1986 року №3 передбачено, що перевіряючи обґрунтованість подання про встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у п «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
Враховуючи вищезазначене та те, що обставини викладені в поданні повністю знайшли своє підтвердження, у відповідності до ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» ОСОБА_5 входить в категорію осіб, до яких можливо встановити адміністративний нагляд, а тому суд рахує за доцільне подання задоволити.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 8, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд -
Подання начальника відділення поліції № 1 (м. Шумськ) Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області підполковника поліції ОСОБА_6 про встановлення адміністративного нагляду - задоволити.
Встановити ОСОБА_5 адміністративний нагляд строком на один рік.
Застосувати до ОСОБА_5 наступні обмеження:
1. Заборонити виходити із житлового будинку, де він проживає у нічний час із 22.00 год. до 06:00 год. наступного дня.
2. Заборонити перебувати в закладах торгівлі, де здійснюється торгівля алкогольними напоями на розлив.
3. Заборонити виїзд за межі Шумського (в разі зміни територіального устрою Тернопільської області - Кременецького) району без відповідного дозволу органу, який здійснює адміністративний нагляд.
4.Реєструватися в відділенні поліції № 1 (м. Шумськ) Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області кожного 5 і 25 числа щомісячно на час здійснення адміністративного нагляду.
Ухвала може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду протягом семи діб з моменту її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1