Постанова від 21.01.2021 по справі 157/193/20

Справа № 157/193/20

Провадження №3-в/157/2/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2021 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглянувши заяву Державної судової адміністрації України (далі - ДСА України) про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),

ВСТАНОВИВ:

ДСА України звернулася до суду з заявою, в якій просить поновити строк пред'явлення до виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 26 лютого 2020 року № 157/193/20 в частині стягнення з ОСОБА_1 судового збору у розмірі 420 грн. 40 коп. Заяву обґрунтовано тим, що зазначеною постановою, яка набрала законної сили 11 березня 2020 року, стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави 420 грн. 40 коп. судового збору, однак судове рішення не пред'явлено до примусового виконання у встановлений законодавством строк. У відділі претензійно-позовної роботи юридичного управління ДСА України питанням звернення до виконання виконавчих документів займається лише три особи, а за період з 1 січня 2020 року на адресу ДСА України надійшло понад 15000 виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу як засобу процесуального примусу. На даний час ДСА України здійснюється, зокрема, претензійно-позовна робота у частині усунення недоліків у вищезазначених виконавчих документах судів та поновлення строку на пред'явлення їх до виконання. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» та рядом інших нормативно-правових актів також введено ряд обмежень, які в свою чергу негативним чином вплинули на можливість якісного та своєчасного опрацювання документів, що надходять до ДСА України. Судовий збір є тим джерелом наповнення державного бюджету, яке спрямоване на забезпечення ефективного функціонування органів судової влади з метою того, щоб кошти, отримані від його сплати, покривали якомога більшу частину потреб в їх бюджетних асигнуваннях. З огляду на зазначене та з метою недопущення недоотримання спеціальним фондом Державного бюджету України коштів, що спрямовані на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, ДСА просить поновити строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.

У поданій до суду заяві від 28 грудня 2020 року представник ДСА України зазначає, що постанова судді про стягнення судового збору була надіслана на адресу ДСА України 18 березня 2020 року та отримана представником ДСА України 31 березня 2020 року, проте в силу об'єктивних причин не було змоги опрацювати зазначену постанову, що обумовлено введенням на території України обмежень у зв'язку з запобіганню поширенням на території України гострої респіраторної хвороби «COVID-19», які в свою чергу негативним чином вплинули на можливість якісного та своєчасного опрацювання документів, а також кількістю виконавчих документів, що надійшли. За період з 1 січня 2020 року до ДСА України надійшло понад 20000 виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу як засобу процесуального примусу. Упродовж 2019 року на адресу ДСА України надійшло понад 44000 виконавчих документів. Опрацьовані і направлені на виконання до органів Державної виконавчої служби, Державної казначейської служби понад 22000 виконавчих документів. Протягом 2020 року територіальними управліннями ДСА України було пред'явлено понад 19000 виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу). За період з 1 січня 2020 року ДСА України було пред'явлено до виконання понад 13000 виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу). Упродовж жовтня 2020 року до юридичного управління ДСА України надійшло 4841 документів; упродовж листопада до юридичного управління ДСА України надійшло 3463 документів, з них у жовтні 2020 року до відділу претензійно-позовної роботи юридичного управління ДСА України надійшло 2628 документів, з яких 1943 становлять виконавчі документи про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу); у листопаді 2020 року надійшло 1840 документів, з яких 1497 становлять виконавчі документи про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу). Упродовж жовтня 2020 року відділом претензійно-позовної роботи юридичного управління ДСА України забезпечено представництво інтересів ДСА України у судах та опрацьовано 821 процесуальний документ. Упродовж листопада 2020 року відділом претензійно-позовної роботи юридичного управління ДСА України забезпечено представництво інтересів ДСА України у судах та опрацьовано 627 процесуальних документи. Негативним чином на швидке та якісне опрацювання документів також вплинуло захворювання працівників відділу претензійно-позовної роботи юридичного управління ДСА України, які відповідно до посадових обов'язків забезпечують виконання завдань, покладених на відділ з питань організації претензійної та позовної роботи ДСА України, здійснення заходів, пов'язаних із пред'явленням до виконання виконавчих документів про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу), стягувачем за якими є ДСА України. Згідно з штатним розписом ДСА України, затвердженим наказом ДСА України від 20.02.2020 № 78 із змінами, у відділі претензійно-позовної роботи юридичного управління затверджено 6 штатних одиниць, фактично у відділі працює 5 осіб, так як одна посада тимчасово вакантна у зв'язку з декретною відпусткою основного працівника. У жовтні 2020 року троє з п'яти осіб перебували на лікарняному з підтвердженими діазнозами коронавірусної хвороби (COVID-19), у листопаді 2020 року з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби та зменшення кількості хворих з тяжким перебігом двоє з п'яти осіб перебували у довготривалій відпустці в умовах самоізоляції, іншими працівниками здійснювалась робота щодо організації претензійно-позовної роботи, здійснення підготовки та подачі відзивів, пояснень, клопотань, заяв та заперечень, апеляційних та касаційних скарг, здійснення відповідно до закону інших повноважень учасника судового процесу для здійснення представництва інтересів ДСА України, здійснення заходів пов'язаних із пред'явленням до виконання виконавчих документів про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу), стягувачем за якими є ДСА України, у тому числі щодо усунення недоліків у виконавчих документах. Таким чином, зазначені обставини ускладнювали направлення виконавчого документа до виконання у строки, визначені законодавством.

У судове засідання представник ДСА України не з'явився, із змісту поданої заяви вбачається, що він просить заяву про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання розглянути у його відсутності.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, хоча належним чином була повідомлена про час, дату та місце судового засідання, причини неявки не повідомила, клопотання про відкладення розгляду заяви не подала.

З'ясувавши обставини пропуску строку пред'явлення виконавчого документа до виконання та дослідивши матеріали справи, доходжу висновку, що заяву про поновлення строку пред'явлення постанови суду до виконання належить задовольнити, зважаючи на таке.

Відповідно до ст. 304 КпАП України питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Згідно з ст. 305 КпАП України контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом.

З матеріалів справи вбачається, що постановою судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 26 лютого 2020 року, яка набрала законної сили 11 березня 2020 року, ОСОБА_1 визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КпАП України, та накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 51 грн., а також стягнуто з останньої на користь держави судовий збір у розмірі 420 грн. 40 грн.

Копію постанови ОСОБА_1 отримала 2 березня 2020 року, однак добровільно судовий збір не сплатила.

Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Згідно з частинами 1, 6 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню з наступного дня після його прийняття. Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

18 березня 2020 року копію вищезазначеної постанови було надіслано до ДСА України для подальшого пред'явлення до виконання в частині стягнення судового збору до органів Державної виконавчої служби за місцем проживання боржника, отримано копію постанови ДСА України - 31 березня 2020 року.

Разом з тим, встановлений законодавством строк пред'явлення виконавчого документа до виконання ДСА України пропущено.

Враховуючи наведені представником стягувача у заяві доводи, доходжу висновку про можливість визнання поважними причин пропуску ДСА України строку пред'явлення виконавчого документа до виконання, у зв'язку з чим цей строк належить поновити.

Керуючись ст. ст. 304, 305 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Державної судової адміністрації України задовольнити повністю.

Поновити строк для пред'явлення до виконання постанови судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 26 лютого 2020 року у справі № 157/193/20 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КпАП України в частині стягнення судового збору в розмірі 420 грн. 40 коп.

Суддя: О. В. Антонюк