про залишення апеляційної скарги без руху
22 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 260/3206/20 пров. № А/857/860/21
Суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Кузьмич С. М., перевіривши апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року у справі № 260/3206/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року задоволено повністю адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
Не погодившись із прийнятим рішенням, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області подало апеляційну скаргу ..
Вказана апеляційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: не зазначено повністю вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції, а саме зазначено лише скасувати рішення суду першої інстанції, що суперечить вимогам статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення.
Згідно із частиною другою статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Враховуючи те, що подана апеляційна скарга не відповідає вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, вважаю, що таку слід залишити без руху та встановити десятиденний строк для усунення її недоліку.
Зазначений недолік апеляційної скарги має бути усунутий шляхом направлення до Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги (її копій відповідно до кількості учасників справи) із зазначенням вимог особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції, відповідно до вимог статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також, слід роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі неусунення недоліку апеляційної скарги у встановлений строк, відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України така буде їй повернута.
Керуючись статтями 169, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року у справі № 260/3206/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяС. М. Кузьмич