Ухвала від 21.01.2021 по справі 320/572/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в забезпеченні позову

21 січня 2021 року справа № 320/572/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Березанської міської ради Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Яблунівська сільська рада, про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

15.01.2021 до Київського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Березанської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення Березанської міської ради Київської області №40 від 24.11.2020 третьої сесії VІІІ скликання "Про початок реорганізації Яблунівської сільської ради, шляхом приєднання до Березанської міської ради".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання на 23.02.2021. Витребувано докази у справі від сторін.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.01.2021 покладено на відповідача обов'язок опублікувати оголошення про оскарження рішення Березанської міської ради Київської області №40 від 24.11.2020 третьої сесії VІІІ скликання "Про початок реорганізації Яблунівської сільської ради, шляхом приєднання до Березанської міської ради" у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Крім того, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.01.2021 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Яблунівську сільську раду.

Суд зазначає, що 20.01.2021 до Київського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" від ОСОБА_1 надійшла заява про забезпечення позову шляхом заборони будь-яким посадовим та службовим особам Березанської міської ради Київської області вчиняти дії з передачі майна, активів, документів, зобов'язань, що перебувають у віданні (на балансі) Яблунівської сільської ради (код ЄДРПОУ 05407858) до Березанської міської ради Київської області, до набуття законної сили судовим рішенням у цій справі.

Вказана заява була передана на розгляд головуючому судді Кушновій А.О. 20.01.2021, що підтверджується Реєстром судових справ.

Відповідно до ч.1-3 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.

У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень та доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін у встановлений судом строк.

Розглянувши заяву про забезпечення позову, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

За правилами частин першої, другої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

При цьому, суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Таким чином, процесуальний закон наділяє суд повноваженнями на вжиття заходів забезпечення позову шляхом, зокрема, шляхом зупинення дії індивідуального акта. Однак, передумовою для вжиття таких заходів з урахуванням положень частини другої статті 151 КАС України є існування та встановлення судом обставин, визначених частиною другою статті 150 КАС України.

Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 21.11.2018 у справі №826/8556/17 (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 78022699).

Так, з матеріалів позовної заяви вбачається, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань позивач ОСОБА_1 станом на 13.01.2021 року є керівником Яблунівської сільської ради (ідентифікаційний код 05407858) з 10.11.2015 року.

24.11.2020 Березанською міською радою Київської області восьмого скликання, прийнято рішення №40 "Про початок реорганізації Яблунівської сільської ради, шляхом приєднання до Березанської міської ради", яким, зокрема, розпочато процедуру реорганізації Яблунівської сільської ради (ідентифікаційний код 05407858) до Березанської міської ради; утворено Комісію з реорганізації Яблунівської сільської ради, на яку покладено повноваження щодо здійснення повної інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, запасів, грошових коштів та розрахунків Яблунівської сільської ради з перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження.

Відповідно до пункту 2 вказаного рішення Березанська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Яблунівської сільської ради.

Також вказаним рішенням затверджено форми передавального акту (Додаток 2) та акту приймання-передачі документів (Додаток 3), що нагромадилися під час діяльності Яблунівської сільської ради. Уповноважено Комісію з реорганізації забезпечити інвентаризацію документів, що нагромадилися під час діяльності Яблунівської сільської ради у порядку, передбаченому законодавством та передати їх Березанській міській раді. Березанського міського голову ОСОБА_2 уповноважено затвердити від імені Березанської міської ради акти приймання-передачі документів, що нагромадилися під час діяльності Яблунівської сільської ради.

Не погодившись з рішенням Березанської міської ради Київської області восьмого скликання від 24.11.2020 №40 "Про початок реорганізації Яблунівської сільської ради, шляхом приєднання до Березанської міської ради", позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання його протиправним та скасування.

В заяві про забезпечення позову позивач зазначає, що позивач, як керівник юридичної особи Яблунівської сільської ради, відповідає за схоронність усіх документів, майна, коштів, що перебувають у віданні (на балансі) Яблунівської сільської ради.

Натомість, як зазначає позивач, незаконна передача усіх документів, активів та майна Яблунівської сільської ради на підставі неналежним чином вмотивованого рішення №40 від 24.11.2020 може призвести до втрати частини документів, майна, його нестачі, розтрати майна та коштів, за які відповідає позивач.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що у разі якщо усе майно та кошти Яблунівської сільської ради будуть передані до Березанської міської ради, то це значно ускладнить чи навіть зробить реально неможливим виконання судового рішення у цій справі, якщо судом буде задоволено позовні вимоги.

Отже заява мотивована тим, що вжиття заходів забезпечення позову буде сприяти повному виконанню рішення суду, та буде спрямоване на збереження частини документів, майна та коштів Яблунівської сільської ради, за які відповідає позивач.

У розумінні зазначених вище положень ст. 151 КАС України та обставин, за яких заявник просить вжити саме такі заходи забезпечення позову, як заборону будь-яким посадовим та службовим особам Березанської міської ради Київської області вчиняти дії з передачі майна, активів, документів, зобов'язань, що перебувають у віданні (на балансі) Яблунівської сільської ради до Березанської міської ради Київської області, враховуючи правову ситуацію у цій справі, судова заборона на вжиття заявлених заходів не може бути застосована, виходячи з такого.

Суд враховує, що перевірка законності рішення Березанської міської ради Київської області восьмого скликання від 24.11.2020 №40 "Про початок реорганізації Яблунівської сільської ради, шляхом приєднання до Березанської міської ради", є фактично вирішенням справи по суті на період розгляду справи, а ухвалення рішення про забезпечення позову у спосіб, в який просить позивач, не відповідає меті інституту забезпечення позову.

В обґрунтування заяви про забезпечення позову позивач зазначає про необгрунтованість мотивувальної частини прийнятого відповідачем рішення, вказуючи на ті самі підстави, на які посилається і в позовній заяві.

Отже обґрунтування заяви про забезпечення позову тотожне обґрунтуванню позовних вимог, що є неприпустимим, а застосування судом заходів забезпечення позову, про які просить позивач, без з'ясування фактичних обставин справи означатиме надання судом передчасних правових оцінок по суті пред'явленого позову і ототожнюватиметься з фактичним задоволенням позову.

Суд також звертає увагу на те, що позивач не надав доказів існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, не обґрунтував причин неможливості захисту (поновлення) прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів, не розкрив у чому полягає необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому, а також очевидність ознак протиправності дій відповідача.

Заявником не доведені та документально не підтверджені обставини, які б унеможливили захист його прав та інтересів без вжиття відповідних заходів до ухвалення рішення у справі, та на які заявник посилається у заяві про забезпечення позову.

Не доведено позивачем і того, що без вжиття заходів забезпечення позову ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, стане неможливим.

Щодо тверджень позивача про те, що у разі якщо усе майно та кошти Яблунівської сільської ради будуть передані до Березанської міської ради, то це значно ускладнить чи навіть зробить реально неможливим виконання судового рішення у цій справі, суд зазначає, що у разі задоволення даного позову рішення суду не передбачатиме його виконання, адже позивачем не заявлено вимог зобов'язального характеру.

Отже, така підстава для вжиття заходів забезпечення позову, як наявність сумнівів щодо ускладнення чи неможливості виконання рішення суду у разі задоволення позову, судом до уваги не приймається.

Також суд акцентує увагу, що доводи позивача в обґрунтування поданої заяви про забезпечення позову базуються на непогодженні із самим рішенням, що оскаржується, а отже суд на стадії відкриття провадження у справі позбавлений можливості надавати оцінку аргументам позивача у справі, які в даному випадку збігаються із позицією сторони по справі в цілому.

При цьому суд також звертає увагу на таке.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №715-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Київської області, зокрема, Березанську територіальну громаду із центром у м. Березань, до складу якої входять Березанська, Лехнівська (Баришівський район), Недрянська (Баришівський район), Пилипчанська (Баришівський район), Садівська (Баришівський район), Ярешківська (Баришівський район), Яблунівська (Баришівський район) територіальні громади, території яких входять до складу території Березанської територіальної громади.

Згідно з пунктом 1 постанови Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25.10.2020. Водночас пунктом 5 указаної Постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться в разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25.10.2020.

Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 №160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, зокрема у Березанській міській територіальній громаді перші вибори депутатів Березанської міської ради Броварського району Київської області та Березанського міського голови Броварського району Київської області.

25 жовтня 2020 року проведені перші вибори депутатів Березанської міської ради Броварського району Київської області та Березанського міського голови Броварського району Київської області.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" від 16 квітня 2020 року № 562-IX (далі - Закон №562-ІХ) установлено, що у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року.

Відповідно до пунктів 3, 4 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону №562-ІХ:

вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;

повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.

17.11.2020 відбулась перша сесія восьмого скликання Березанської міської ради Київської області, на якій прийнято рішення № 01-01-VІІІ «Про початок повноважень депутатів Березанської міської ради», яким зокрема визнано повноваження відповідно до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» депутатів Березанської міської ради, обраних на виборах 25 жовтня 2020 року, згідно списку.

Наведене свідчить, що територія Яблунівської сільської ради Баришівського району Київської області увійшла до складу Березанської міської територіальної громади, а відтак повноваження Яблунівської сільської ради Баришівського району Київської області припинені в день набуття повноважень Березанської міської ради Броварського району Київської області (17.11.2020 р.).

Наведене свідчить, що вжиття судом заходів забезпечення позову у спосіб, в який про це просить позивач у своїй заяві (шляхом заборони будь-яким посадовим та службовим особам Березанської міської ради Київської області вчиняти дії з передачі майна, активів, документів, зобов'язань, що перебувають у віданні (на балансі) Яблунівської сільської ради до Березанської міської ради Київської області), не є співмірним із наслідками від вжиття таких заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб, та виходитиме за межі заявлених позивачем вимог.

Згідно з ч. 5 ст. 154 КАС України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 8 ст. 154 КАС України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Виходячи з викладених позивачем обставин та вищенаведених положень чинного законодавства, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 від 19.01.2021 про забезпечення позову не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 150-157, 243, 248, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 19.01.2021 про забезпечення позову, - відмовити.

2. Копію ухвали надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали складено та підписано 21.01.2021.

Суддя Кушнова А.О.