Дата документу 20.01.2021 Справа № 554/10705/20
Справа №554/10705/2020
Провадження №2/5554/82/2021
2/554/2871/2020
20 січня 2021 року м. Полтава
Октябрський районний суд м.Полтави в складі суду :
судді Блажко І.О.
при секретарі - Бондарєву В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення державних коштів, -
Позивач УСЗН виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради звернулися до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення державних коштів. В якій прохали: стягнути з ОСОБА_1 на користь УСЗН виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради фактично сплачену тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів на р/р- UA438201720343100013000046737, код 03195240, МФО 831019, ГУДКУ в Полтавській обл. м. Полтава в розмірі 18907 грн. 80 коп. У разі задоволенні позовних вимог стягнути судовий збір з ОСОБА_1 на р/р-НОМЕР_3 в ГУДКУ у Полтавська обл м.Полтава, МФО 831019, код ЄДРПОУ 03195240, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, в розмірі 2102 грн. В обґрунтування позову, зазначили, що управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради ОСОБА_2 на утримання доньок ОСОБА_3 2014 року народження та ОСОБА_4 2014 року народження було призначено тимчасову державну соціальну допомогу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 на загальну суму 18 907 грн. 80 коп., а саме: 01.01.2016 по 30.04.2016 - 700,20 грн. помісячно; 01.05.2016 по 30.06.2016 - 736,80 грн. помісячно; 01.07.2016 по 30.11.2016 - 736,80 грн. помісячно; 01.12.2016 по 31.12.2016 - 813,00 грн. (перерахунок); 01.01.2017 по 30.04.2017 - 813,00 грн. помісячно; 01.05.2017 по 30.06.2017 - 855,60 грн. помісячно (перерахунок); 01.07.2017 по 30.11.2017 - 855,60 грн. помісячно; 01.12.2017 по 31.12.2017 - 895,20 грн. (перерахунок). Неодноразово Управління направляло претензії відповідачу з проханням повернути кошти на рахунок Управління: від 27.02.2019 за № 08-09/1935, 12.03.2020 за № 08-09/2102, та 17.07.2020 за №08-09/4849. До цього часу кошти на рахунок Управління не надходили. Відповіді на претензії Управління також не отримувало, тому вони і звертаються до суду з даним позовом (а.с.1-4).
18 листопада 2020 року ухвалою суду відкрито провадження в справі №№554/10705/2020, 2/554/2871/2020. Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження. Призначено справу до судового розгляду на 15.30 годин на 17 грудня 2020 року (а.с.37).
В судове засідання представник позивача Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради не з'явився, надавши суду заяву. В якій прохали розглядати справу за відсутності представника установи. Позовні вимоги підтримують у повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечують (а.с.51).
Відповідач ОСОБА_1 до суду 17.12.2020 та 20.01.2021, не з'явився, будучи повідомлений на останню відому судові адресу, через що судова повістка вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться (ст. 131 ЦПК України). Відзив на позовну заяву суду не наданий (а.с.44, 45, 50).
Відповідно до ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справичи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 28.01.2016 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради звернулася ОСОБА_2 за призначенням тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, на доньок: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10,11).
Рішенням від 11.02.2016 ОСОБА_2 допомога на дітей була призначена з 01.01.2016 по 31.12.2017 помісячно (а.с.13).
Рішенням від 04.05.2016 ОСОБА_2 допомога на дітей була призначена з 01.05.2016 по 30.06.2016 - 736,80 грн. помісячно (а.с.14).
Рішенням від 15.07.2016 ОСОБА_2 допомога на дітей була призначена з 01.07.2016 по 31.12.2016 - 736,80 грн. (а.с.18).
Розпорядженням від 01.12.2016 ОСОБА_2 перераховано допомогу на дітей з 01.12.2016 по 31.12.2016 - 813,00 грн. (а.с.19).
Рішенням від 19.01.2017 ОСОБА_2 допомога на дітей була призначена з 01.01.2017 по 30.04.2017 - 813,00 грн. помісячно (а.с.23).
Розпорядженням від 01.05.2017 ОСОБА_2 перераховано допомогу на дітей з 01.05.2017 по 30.06.2017 - 855,60 грн. помісячно (а.с.24).
Рішенням від 19.07.2017 ОСОБА_2 допомога на дітей була призначена з 01.07.2017 по 30.11.2017 - 855,60 грн. помісячно (а.с.28).
Розпорядженням від 01.12.2017 ОСОБА_2 перераховано допомогу на дітей з 01.12.2017 по 31.12.2017 - 895,20 грн. (а.с.29).
Рішенням від 14.02.2019 закрито особовий рахунок ОСОБА_2 (а.с.30).
Згідно листа Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області №185-01від 18 лютого 2019 року допомога була виплачена ОСОБА_2 за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в загальній сумі 18 907 грн. 80 коп. (а.с.31)
Згідно ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за вищевказаним Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Згідно ст. 18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно ст. 18-2 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в установленому законом порядку.
Статтею 18-3 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п.34 «Порядку призначення і виплати держаної соціальної допомоги сім'ям з дітьми» розмір допомоги перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення одержувача допомоги до органу праці та соціального захисту населення.
Розмір допомоги може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Згідно п. 36 «Порядку призначення і виплати держаної соціальної допомоги сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
27 лютого 2019 року Управлінням направлено претензію боржнику №08-09/1935 з проханням добровільної сплати боргу (а.с.32).
12 березня 2020 року Управлінням направлено претензію боржнику №08-09/2102 з проханням добровільної сплати боргу (а.с.33).
17 липня 2020 року Управлінням направлено претензію боржнику №08-09/4849 з проханням добровільної сплати боргу (а.с.34).
Таким чином, на даний час державні кошти у сумі 18 907 грн. 80 коп. боржником на рахунок управління не повернуті.
Згідно п. 10 ст. 181 Сімейного кодексу України суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
У зв'язку з тим, що п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», встановлено, що у виконавчому документі є обов'язковим наявність номера облікової картки платника податків боржника або номер і серія паспорта боржника, то відсутність в управлінні вищезазначених відомостей перешкоджатиме його подальшого пред'явлення до примусового виконання через органи ВДВС, у разі винесення судового рішення на користь управління.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позову, а саме стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Київської районної у м.Полтаві ради грошові кошти в сумі 18 907 грн. 80 коп.
Судові витрати по справі сплачені позивачем при подачі позовної заяви до суду складають 2 102 грн. (а.с. 5).
Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Також стягнути з ОСОБА_1 судові витрати сплачені позивачем при подачі позову.
Керуючись ст.ст.12, 81, 130, 131, 141, 229, 247, 263, 354 ЦПК України, суд,-
Позовну заяву Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення державних коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на р/р НОМЕР_1 Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради, код 03195240, МФО 831019, ГУДКУ в Полтавській області м. Полтава грошові кошти у розмірі 18 907 (вісімнадцять тисяч дев'ятсот сім) гривень 80 (вісімдесят) копійок, судовий збір в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок, всього 21 009 (двадцять одна тисяча дев'ять) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Позивач - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради місцезнаходження: 36014, м. Полтава, вулиця Степана Халтуріна, 13, ЄДРПОУ 03195240, МФО 831019.
Відповідач - громадянин України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, визначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення суду може бути переглянуто Октябрським районним судом м. Полтави за заявою відповідача, яку може бути подано до суду протягом 20 днів зо дня отримання ним копії рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікацйної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Учасники справи можуть отримати інформацію у даній справі на офіційному вебпорталі судової влади України за веб-адресоюhttp://court.gov.ua/sud1622/з зазначенням індивідуального номеру провадження.
Рішення суду набирає законної сили після спливу строку на подачу апеляційної скарги, якщо така скарга не буде подана.
Повний текст рішення складено 20 січня 2021 року.
Суддя І.О.Блажко