гСправа № 358/1411/20 Провадження № 3/358/35/21
15 січня 2021 року м. Богуслав
Суддя Богуславського районного суду Київської області Кіхтенко С.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Богуславського відділення поліції Миронівського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця м. Богуслав Київської області, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 14.07.1995 року Богуславським РВ ГУ МВС України в Київській області,
за статтею 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Богуславського районного суду Київської області від начальника Богуславського відділення поліції Миронівського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №637906 від 06.11.2020 року, складеного поліцейським Богуславського відділення поліції Миронівського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області Козленком В.В., вбачається, що 16 жовтня 2020 року водій міжміського автобуса сполученням "Київ-Синиця" ОСОБА_1 здійснив перевезення пасажира без вдягнених засобів індивідуального захисту, а саме респіраторів або захисних масок, чим порушив чим порушив п.п 4, п.15 постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року.
Дії ОСОБА_1 посадовою особою кваліфіковані за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Особа щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоч належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, про що є відомості в матеріалах справи, у в зв'язку з чим суд розглядає справу за відсутності особи, що відповідає вимогам ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Натомість, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 подав суду клопотання, в якому просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, з наступних підстав. Так, він вважає, що на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП не надано належних доказів. Крім того, складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а саме в протоколі не конкретизовано дії, в яких полягало адміністративне правопорушення.
Суддя, враховуючи письмові пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить наступного висновку.
За приписами ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно ст. 117 Конституції України встановлено, що постанови Кабінету Міністрів України є обов'язковими до виконання.
Стаття 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Так, 21.11.2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення», щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Згідно внесених змін, статтю 44-3 КУпАП, доповнено частиною другою такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Крім того, даним законом внесено зміни до ст. 221 КУпАП, де зазначено, що судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44-3 КУпАП.
Також внесено зміни до ст. 219 КУпАП (зі змінами, внесеними Законом України №1000-IX від 06.11.2020 року), згідно якої виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення передбачені частиною другою статті 44-3 КУпАП.
Внесено зміни і до ст. 222 КУпАП (зі змінами, внесеними Законом України №1000-IX від 06.11.2020 року), згідно якої, органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення передбачені частиною другою статті 44-3 КУпАП.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. (ст. 254 КУпАП).
Відповідно до ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення. (ч. 3 ст. 8 КУпАП).
Так, санкцією ч. 2 ст. 44-3 КУпАП передбачено накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Натомість, ч. 1 ст. 44-3 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, ч. 2 ст. 44-3 КУпАП, яка набрала чинності з 21.11.2020 року, встановлює відповідальність саме за діяння, які викладені у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення та значно пом'якшує відповідальність за перебування у громадських місцях без засобів індивідуального захисту, а тому має зворотну дію в часі.
Крім того, суддя позбавлений можливості змінювати чи уточнювати суть порушення, яка вказана у протоколі, а повинен розглянути справу та ухвалити постанову виключно на основі зібраних працівниками поліції доказів.
Отже встановити фактичні обставини правопорушення, що становиться в провину особі, щодо якої складено протокол суддя позбавлений можливості, а тому притягнути особу до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП не представляється можливим.
Враховуючи вимоги ч. 3 ст. 8 КУпАП, пом'якшення законодавцем відповідальності за порушення правил карантину щодо носіння засобів індивідуального захисту в громадських місцях, наявність в редакції статті 44-3 КУпАП притягнення до відповідальності за двома частинами, розгляд яких віднесено до компетенції різних державних органів, а також те, що суд не може самостійно вносити зміни до складеного протоколу про адміністративне правопорушення та перекваліфіковувати дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на іншу частину чи статтю Кодексу про адміністративне правопорушення, а тому на час розгляду справи, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір стягується у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення. Враховуючи, що провадження у даній справі слід закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, відповідно, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись статтями 7, 8, 9, 44-3, 221, 222, 247, 283, 284, 285 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена порушником, його представником чи захисником, потерпілим або його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Богуславський районний суд Київської області.
Суддя С. О. Кіхтенко