21 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 460/1746/20 пров. № А/857/13100/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шевчук С.М.,
суддів Обрізка І.М., Шинкар Т.І.,
за участі секретаря судового засідання Чопко Ю.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2020 року (ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, судом під головуванням судді Дудар О.М., повний текст рішення складено - 11.09.2020 року) у справі № 460/1746/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Управління Служби безпеки України в Рівненській області про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, суд-
ОСОБА_2 ЧАСТИНА
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач-1), Управління Служби безпеки України в Рівненській області (далі - відповідач-2) та з урахуванням заяви про зміну предмета позову просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Рівненській області та зобов'язати Управління Служби безпеки України в Рівненській області протягом 10 робочих днів з дня винесення судового рішення підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та із врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 нову довідку про розмір грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії станом на 01.03.2018, що має враховуватися для перерахунку пенсії;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведеного перерахунку з 01.01.2018 раніше призначеної пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавок, доплат, підвищень, премії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до розміру грошового забезпечення із врахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначеного в оновленій довідці, виданій Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на умовах пункту 1 позовних вимог;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 01.01.2020 частинами, тобто з 01.01.2018 - 50% суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 - 75% суми підвищення пенсії, з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області після проведеного перерахунку розміру пенсії відповідно до пункту 2 позовних вимог здійснити з 01.01.2018 перерахунок розміру виплаченої в період з 01.01.2018 по 01.01.2020 пенсії та здійснити доплату, яка не була здійснена з причин встановлених обмежень скасованими пунктами 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо неподання Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку після набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, щодо ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку після набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, щодо ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, виданої Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на підставі списку, поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 5 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 у період з 5 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, з урахування рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року у справі №1740/2336/18 та рішення у даній справі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1681,60 грн.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач-1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині вимог які були задоволені та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач-1 вказує, що Пенсійний Фонд подає відповідні списки та здійснює перерахунок пенсій виключно із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію що перераховуються на умовах та розмірах передбачених КМ України. Окрім того вказує, що пунктом 5 Порядку затвердженого Постановою КМ №45 від 13.02.2008 року та п. 1 Постанови КМ №103 від 21.02.2018 року передбачено виключний перелік видів грошового забезпечення з яких здійснюється перерахунок пенсій.
У зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов хибного висновку про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку після набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, щодо ОСОБА_1 , позаяк вказане судове рішення не передбачено в якості підстав для формування списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Також відповідач-1 заперечив обставин щодо необхідності виплати пенсій позивачу у розмірі 100% з 5 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року, позаяк у період 2019 року КМ України прийнято постанову №804 від 14.08.2019 року якою виплату пенсій обмежено у розмірі 75% від грошового забезпечення та постанову №1088 від 24.12.2019 року.
Позивач та відповідач -2 відзиву на апеляційну скаргу не подали.
У зв'язку з критичною ситуацією, що склалася із фінансовим забезпеченням діяльності судів, зокрема, відсутністю асигнувань на оплату послуг з пересилання поштової кореспонденції, повістки-повідомлення скеровано за допомогою електронних засобів зв'язку на офіційну електронну адресу учасників справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 127 КАС України часом вручення повістки вважається день отримання судом повідомлення про доставлення судової повістки на офіційну електронну адресу особи.
Учасники справи були повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги у відповідності до вимог ст.124 КАС України, про що в матеріалах справи містяться відповідні докази. В судове засідання не прибули. Позивач просив розгляд справи проводити без його участі. Відповідачі подали клопотання про розгляд справи без їх участі та участі їх представників. Клопотань про відкладення слухання справи не направляли.
В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що з 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Також судом першої інстанції враховано, що п. 3 Порядку № 45 уповноважені органи (з якого особи були звільнені із служби) на підставі списків (наданих відповідними органами пенсійного фонду) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Однак, незважаючи на вимогу СБУ такі списки не надійшли.
Також, суд першої інстанції при ухваленні вказаного рішення виходив з того, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (яке набрало законної сили 05.03.2019 року) визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, якими запроваджено відсоткове обмеження у виплаті нарахованого розміру пенсії. З урахуванням вказаного суд першої інстанції дійшов висновку, що з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року виплата нарахованої пенсії здійснюється позивачу у 100% розмірі.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Рівненській області та з 01.11.2006 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Згідно з довідкою Управління Служби безпеки України в Рівненській області від 10.04.2018 №17/202 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 №103, сума грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача становила 16605,00 грн, з них: 9590,00 грн - посадовий оклад, 1480,00 грн - оклад за військовим (спеціальним) званням, 5335,00 грн - надбавка за вислугу років (а.с.17).
17.04.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на підставі зазначеної довідки було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Розмір пенсії позивача після перерахунку становив 9758,61 грн.
На виконання вимог п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , за наслідками якого підвищення пенсії позивача з 01.01.2018 було нараховано та виплачувалося у наступних розмірах:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 50% суми підвищення до пенсії, що становить 1864,89 грн;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75% суми підвищення до пенсії, що становить 2797,34 грн;
- з 01.01.2020 - 100% суми підвищення до пенсії, що становить 3729,78 грн.
Зазначені обставини підтверджуються матеріалами пенсійної справи позивача (а.с.86-88).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 у справі №1740/2336/18 позов ОСОБА_1 задоволено повністю, зокрема, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 07.02.2019: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 80% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
6 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою щодо усунення в найкоротший термін порушення його прав щодо своєчасного перерахунку розміру та обсягу (з урахуванням усіх встановлених надбавок при звільненні з військової служби у 2006 році) пенсії з 1 січня 2018 року, враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 (а.с.11).
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом від 07.02.2020 №С-125/10.03-05 повідомило ОСОБА_1 про те, що підстави для зміни порядку нарахування та виплати перерахованої пенсії з січня 2018 року відсутні (а.с. 12-13).
Вважаючи бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області протиправною, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Позивачем не оскаржується рішення суду в частині вимог, у задоволенні яких було відмовлено, а відтак вимоги у задоволенні яких було відмовлено не є предметом апеляційного перегляду.
Водночас, колегією суддів встановлено, що предметом апеляційного оскарження є виключно рішення суду в частині задоволених вимог, які стосуються Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, з аналізу вказаних вище норм вбачається, що перерахунок пенсії проводиться за додатковими документами які надасть пенсіонер та/або у випадку зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Так, Кабінет Міністрів України Постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок № 45 (далі по тексту - Порядок КМУ №45).
Згідно з положеннями пунктів 1-5 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №103, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України (далі - ПФУ), відповідно до Положення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Постановою ПФУ N 3-1 від 30.01.2007 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 р. за N 135/13402 , затверджено Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пункт п.24 названого Порядку №3-1 передбачає, що уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704).
Згідно з пунктом 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:
з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 6 Постанови №103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
Зокрема, у Порядку № 45 пункт 5 викладено в такій редакції: "5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що з 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 залишено без змін.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на вказане, колегія суддів приходить до висновку, що саме з 05.03.2019 позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Водночас, колегією суддів враховано, що п. 3 Порядку № 45 уповноважені органи (з якого особи були звільнені із служби) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України на підставі списків наданих відповідними органами пенсійного фонду.
Судом встановлено, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 Служба безпеки України листом від 22.04.2019 №21/3/2-1693 звернулася до Пенсійного фонду України щодо надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, для оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій (а.с.141-142). Проте, вказані списки до Управляння СБУ в Рівненській області не надійшли.
Як наслідок приведених правових норм, колегія суддів погоджується з рішенням суду в частині яка стосується визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неподання ним Управлінню Служби Безпеки України в Рівненській області списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку після набрання законної сили судового рішення Окружного адміністративного суду міста Київ від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 та зобов'язання вчинити такі дії.
Водночас, колегія суддів не погоджується з рішенням суду в частині зобов'язаня Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, виданої Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на підставі списку, поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Позаяк, вказана довідка Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення ще не підготовлена відповідним органом та не направлена ГУ ПФУ у Рівненській області. Відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі обумовленої довідки відповідачем не надано, а відтак спір в цій частині фактично не існує. За наведених обставин, рішення у вказаній частині є передчасним та таким, що суперечить положенням ст. 2 КАС України, а як наслідок підлягає скасуванню в обумовленій частині.
Досліджуючи доводи апеляційної скарги щодо ухвалення судом першої інстанції судового рішення без урахування положень Постанов КМ України №804 від 14.08.2019 року (згідно якої виплату пенсій обмежено у розмірі 75% від грошового забезпечення) та №1088 від 24.12.2019 року, то колегія суддів зазначає, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, якими запроваджено відсоткове обмеження у виплаті нарахованого розміру пенсії.
З урахуванням приведених обставин справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що з 05.03.2019 року виплата нарахованої пенсії здійснюється позивачу у 100% розмірі.
Однак, судом не враховано, що 14 серпня 2019 року КМ України прийнято Постанову №804 про «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Вказаною постановою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Обумовлена Постанова КМ України набрала чинності 04.09.2019 року та у період до 31.12.2019 року була чинною, не була визнана неконституційною, а відтак підлягала до обов'язкового застосування відповідачем у спірних правовідносинах.
Постанову Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" визнано протиправною та нечинною повністю лише з дати набрання законної сили (31.03.2020) Рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2020 у справі 640/19133/19.
Вказані обставини судом першої інстанції не враховано, а як наслідок рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 лише за період з 04 вересня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, з урахування рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року у справі №1740/2336/18 та рішення у даній справі.
Відносно ж Постанови КМ України №1088 від 24.12.2019 року, то вказана постанова набрала законної сили у період з 01.01.2020 року. При цьому, Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 квітня 2020 року у справі №640/559/20 (яке набрало законної сили 08.09.2020 року) визнано протиправним та нечинним підпункт 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян». Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.06.2020 у справі № 640/620/20 (яке набрало законної сили 29 вересня 2020 року) визнано протиправною та нечинною частину другу пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №1088 від 24 грудня 2019 року.
Водночас, колегія суддів зазначає, що зміст зазначеної постанови КМ України не впливає на ухвалене судом рішення в частині визнання протиправними дій/бездіяльності відповідача -1 та покладення на нього зобов'язання в частині подання Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення суду не в повній мірі відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції слід скасувати у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області:
провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, виданої Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на підставі списку, поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області;
провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 за період з 04 вересня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, з урахування рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року у справі №1740/2336/18 та рішення у даній справі. З ухваленням у вказаній частині постанови про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог.
У решті рішення суду залишити без змін.
Відповідно до ст. 12 КАС України, вказана справа відноситься до справ незначної складності, а відтак на неї поширюються положення п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Керуючись ст. 308, ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 325, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Головного управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області задовольнити частково.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2020 року скасувати у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області:
провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, виданої Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на підставі списку, поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області;
провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 лише за період з 04 вересня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, з урахування рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року у справі №1740/2336/18 та рішення у даній справі.
Ухвалити у вказаній частині постанову про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог.
У решті рішення суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. М. Шевчук
судді І. М. Обрізко
Т. І. Шинкар
Повне судове рішення складено 21 січня 2021 року.