Рішення від 11.01.2021 по справі 380/2628/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 року справа №380/2628/20

зал судових засідань №7

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючої-судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Тронка О.В.,

за участю сторін:

представника позивача Герасимчука Ю.Ю.,

представника відповідача Мохнацького О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Ліцею №18 Львівської міської ради про зупинення роботи будівлі ліцею, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (місцезнаходження: вул.Підвальна, 6, м.Львів, 79008; код ЄДРПОУ: 38627339) звернулося з позовною заявою до Ліцею №18 Львівської міської ради (місцезнаходження: вул.Кульчицької,18, м.Львів, 79021; код ЄДРПОУ: 22350284), в якій просить:

-зупинити роботу будівлі Ліцею №18 Львівської міської ради за адресою: 79021, Львівська область, м.Львів, вул.Кульчицької, 18, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Посилається на те, що під час проведення позапланового заходу на об'єкті відповідача було виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки та низки інших нормативних актів. Зазначає, що виявлені порушення становлять загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з будівлі Ліцею №18 Львівської міської ради.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що адміністрація ліцею тримає на постійному контролі питання дотримання вимог пожежної безпеки та регулярно з цих питань письмово звертається, зокрема, до відділу освіти міської ради Львова. 09.04.2020 за №72 письмово інформовано відділ освіти про вжиті заходи з питань техногенної і пожежної безпеки. Зокрема, вказано, що значні роботи проведені у січні-лютому 2020 року. Проведено роботи і усунені недоліки по 13-ти позиціях. Однак, через відсутність коштів ще не до кінця виконано інші вимоги. У зв'язку з наведеним, вважає неправильним зупинення роботи будівлі Ліцею №18 Львівської міської ради.

Ухвалою від 07.04.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

Відповідачем через канцелярію суду 04.05.2020 (вх.№22225) подано клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 05.05.2020 задоволено клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; ухвалено, що справа №380/2628/20 розглядатиметься за правилами загального позовного провадження; замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням, яке призначено на 01.06.2020.

Протокольною ухвалою суду від 08.12.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в обґрунтуваннях позовної заяви та додаткових поясненнях, наданих в судовому засіданні, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Наказом ГУ ДСНС України у Львівській області від 11.12.2019 №337 “Про проведення позапланової перевірки” передбачено проведення позапланових перевірок додержання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки закладів, установ та організацій з масовим перебуванням людей, серед яких з визначенням терміну перевірки 13-17.01.2020 визначено Ліцей №18 Львівської міської ради за адресою: 79021, Львівська область, місто Львів, вулиця Куличицької, будинок 18.

ГУ ДСНС України у Львівській області 13.01.2020 видано посвідчення за номером №242 на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у будівлі Ліцею № 18 Львівської міської ради за адресою: 79021, Львівська область, місто Львів, вулиця Куличицької, будинок 18, було проведено у період з 13 по 17 січня 2020 року ГУ ДСНС України у Львівській області в особі провідного інспектора Залізничного РB ГУ ДСНС України у Львівській області лейтенанта служби цивільного захисту Ярового С.Р., у присутності директора Ліцею № 18 Львівської міської ради ОСОБА_1 та заступника директора з господарської частини Ліцею № 18 Львівської міської ради Дарморіза І. Т.

За результатами позапланової перевірки складено акт від 17.01.2020 №9, яким встановлено ряд порушень:

-Наявна система протипожежного захисту (система пожежної сигналізації) знаходиться в непрацездатному стані;

-Приміщення не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (системою передавання тривожних сповіщень, системою оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей);

-З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів та кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

-Не проведено страхування членів пожежної дружини;

-Сходові клітки, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням;

-Дерев'яні елементи горищних покриттів не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують 1 групу вогнезахисної ефективності;

-Тип сповіщувачів системи пожежної сигналізації в приміщеннях із наявністю комп'ютерів не змонтовано у відповідності вимог ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

-На дверях вестибюлів, холів, тамбурів і сходових кліток відсутні пристрої для само зачинення;

-Будівля не забезпечена адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленим на фасаді будівлі або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби;

-Пожежні кран-комплекти не укомплектовані важелем для полегшення відкривання вентиля;

-Пожежні кран-комплекти не розміщені у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання;

-Пожежний кран-комплект в приміщенні кіномеханіка не приведено у працездатний та доступний до використання стан;

-Пожежний кран-комплект в приміщенні кіномеханіка не укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом;

-Допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення отворів в протипожежних перешкодах (двері електрощитової);

-Захист будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів не виконано відповідно до вимог;

-На вікнах приміщень де перебувають люди встановлено глухі грати;

-Двері евакуаційних виходів під час перебування людей в приміщеннях закриті на запори, які відчиняються ключем;

-Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не встановлено вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»;

-Пожежний щит не укомплектовано інвентарем згідно норм;

-Не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об'єкта;

-Не розроблено план реагування на надзвичайні ситуації;

-Для кожного приміщення об'єкта не розроблено та не затверджено інструкції про заходи пожежної безпеки;

-У приміщеннях на видимих місцях біля телефонів не вивішено таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

-Допускається засмічення та захаращення підвальних та технічних поверхів сторонніми предметами;

-На дверях входу на горище не вказано місце зберігання ключів та не засклено вікна горища;

-Пожежний рукав в пожежному кран-комплекті утримується не приєднаним до крана та ствола;

-Допускається навішування переносних вогнегасників на вертикальні консруткції на висоті більше 1,5 м;

-Допускається використання електрочайників не в спеціально обладнаних для цього приміщеннях.

Під час проведення позапланової перевірки 17.01.2020 на ім'я директора Ліцею №18 Львівської міської ради складено протоколи ЛВ №012967 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ЛВ №012966 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постановою ЛВ №012967 17.01.2020 директора Ліцею № 18 Львівської міської ради притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

ГУ ДСНС України у Львівській області, вважаючи, що наявні у Ліцею № 18 Львівської міської ради порушення створюють загрозу для життя і здоров'я працівників та інших людей, що можуть перебувати в будівлі Ліцею № 18 Львівської міської ради, розташованої за адресою: 79021, Львівська область, місто Львів, вулиця Куличицької, будинок 18, звернулося до суду з даним позовом з вимогою про зупинення роботи будівлі до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Під час перебування в провадженні суду даної справи адміністрацією Ліцею №18 Львівської міської ради усувалися недоліки, встановлені актом перевірки від 17.01.2020 №9, у зв'язку з чим відповідач звернувся до начальника ГУ ДСНС України у Львівській області з проханням провести позапланову перевірку.

Позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у будівлі Ліцею № 18 Львівської міської ради за адресою: 79021, Львівська область, місто Львів, вулиця Куличицької, будинок 18, було проведено у період з 10 по 16 червня 2020 року ГУ ДСНС України у Львівській області у присутності директора Ліцею № 18 Львівської міської ради ОСОБА_1 .

За результатами позапланової перевірки складено акт від 16.06.2020 №124, яким встановлено ряд не усунутих порушень.

У зв'язку з повторним зверненням адміністрації Ліцею № 18 Львівської міської ради до начальника ГУ ДСНС України у Львівській області з проханням провести позапланову перевірку, ГУ ДСНС України у Львівській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у будівлі Ліцею № 18 Львівської міської ради за адресою: 79021, Львівська область, місто Львів, вулиця Куличицької, будинок 18, було проведено у період з 05 по 09 жовтня 2020 року ГУ ДСНС України у Львівській області у присутності директора Ліцею № 18 Львівської міської ради ОСОБА_1 .

За результатами позапланової перевірки складено акт від 09.10.2020 №146.

Як вбачається із акта перевірки, позаплановою перевіркою встановлено, що Ліцеєм №18 Львівської міської ради усунуто більшість порушень встановлених у приписі від 21.03.2019 №46, проте частина порушень залишилася, а саме:

-наявна система протипожежного захисту (система пожежної сигналізації) не справна і не утримується в постійній готовності до виконання роботи;

-приміщення не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (системою передавання тривожних сповіщень, системою оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей);

-тип сповіщувачів системи пожежної сигналізації в приміщеннях із наявністю комп'ютерів не змонтовано у відповідності вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

При вирішенні спору, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 (далі - Положення №1052) Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з пунктом 2 Положення №1052 ДСНС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до пункту 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Згідно з підпунктом 48 пункту 4 Положення №1052 ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Відповідно до підпункту 27 пункту 4 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - Головне управління), затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 №3 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 № 661) Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до наданого у статті 1 Закону № 877-V визначення, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Згідно до підпункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 (далі - КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини першої статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно до частини другої статті 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до положень статті 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно до частини п'ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Матеріалами справи підтверджується наявність порушень ліцеєм №18 Львівської міської ради Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 №1417, які створюють загрозу виникнення пожежі та/або аварії і в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з будівлі Ліцею №18 Львівської міської ради, розташованої за адресою: 79021, Львівська область, місто Львів, вулиця Куличицької, будинок 18.

Відповідач на підтвердження часткового усунення порушень долучив ряд доказів, які підтверджують добросовісне виконання більшості порушень, проте суд наголошує, що існування (неусунення відповідачем) хоча б одного з порушень, встановлених ГУ ДСНС України у Львівській, які загрожують життю та здоров'ю людей, вже є самостійною достатньою правовою підставою для застосування до нього заходів реагування.

Судом встановлено, що будівля Ліцею №18 Львівської міської ради лишається не обладнаною системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (системою передавання тривожних сповіщень, системою оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей) та тип сповіщувачів системи пожежної сигналізації в приміщеннях із наявністю комп'ютерів не змонтовано у відповідності вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», а наявна система протипожежного захисту (система пожежної сигналізації) не справна і не утримується в постійній готовності до виконання роботи.

Виявлені порушення, зазначені в акті, зокрема, відсутність системи оповіщення про пожежу та системи пожежної сигналізації, безумовно можуть призвести до загибелі людей або ж нанесенню шкоди їх здоров'ю.

Також варто зазначити, що недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

Саме такий правовий висновок у подібних правовідносинах викладений в постанові Верховного Суду від 10.09.2020 у справі № 620/1857/19.

Суд наголошує, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Водночас поняття “загроза життю та/або здоров'ю людини” є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 25.02.2020 у справі №826/15768/18, яка врахована судом відповідно до частини п'ятої статті 245 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Враховуючи наявність встановлених судом порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які на час розгляду справи відповідачем повністю не усунуто, продовження роботи вказаної будівлі Ліцею №18 Львівської міської ради становить загрозу для життя і здоров'я працівників та інших людей, що можуть там перебувати, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ ДСНС України у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Зупинити роботу будівлі Ліцею №18 Львівської міської ради за адресою: 79021, Львівська область, м.Львів, вул.Кульчицької, будинок 18, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 21.01.2021 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна