20 січня 2021 року справа №813/1979/18
зал судових засідань №10
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Демчина В.Ю.,
за участю:
представника позивача Герасимчук Ю.Ю.,
представника відповідача Савко Н.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про зупинення експлуатації приміщень,-
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (місцезнаходження: 79008, м.Львів, вул.Підвальна, 6) звернулося до суду з позовом до Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області (місцезнаходження: 79017, м.Львів, вул.Вахнянина, 29), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження: 79008, м.Львів, пл.Ринок, 9), в якому просить суд зупинити експлуатацію концертного залу, насосної станції та підвальних приміщень Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області за адресою: 79017, м.Львів, вул.Вахнянина, 29 до усунень порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що уповноваженою особою ГУ ДСНС України у Львівській області проведено перевірку Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, якою встановлено факти порушень законодавства. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальша експлуатація об'єкта несе ризик загрози життю людей, з метою недопущення спричинення шкоди здоров'ю людей, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.
Представник відповідача подав до суду відзив щодо усунення приписів Державної служби України з надзвичайних ситуацій, останній зазначив, що більшість порушень, виявлених під час перевірки, відповідачем усунені, відповідач вживає всіх можливих заходів задля забезпечення безпеки у своїй діяльності.
Ухвалою суду від 20.06.2018 провадження у справі суд зупинив для надання сторонами часу для примирення.
Ухвалою суду від 26.12.2018 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 27.02.2019 суд провадження у цій справі зупинив для надання часу сторонам для примирення.
Ухвалою суду від 02.09.2019 суд поновив провадження у цій справі.
Ухвалою суду від 23.09.2019 суд упинив провадження у справі для надання часу для примирення.
Ухвалою суду від 22.11.2019 суд поновив провадження у цій справі.
Ухвалою суду від 18.12.2019 провадження у цій справі зупинено.
Ухвалою суду від 10.02.2020 суд поновив провадження у цій справі.
Розгляд справи неодноразово відкладався з огляду на клопотання сторін, у зв'язку із запровадженими карантинними обмеженнями.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що викладені у позовній заяві, просить суд позов задовольнити повністю.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила з підстав, що викладені у відзиві, просить суд у позові відмовити.
Судом встановлено таке.
ГУ ДСНС України у Львівській області було видано наказ від 30.03.2018 №88 «Про проведення позапланової перевірки» (відповідно до плану проведення перевірок суб'єктів господарювання) та посвідчення на проведення перевірки від 30.03.2018 №53(а.с.32-33).
У період з 02 по 05 квітня 2018року уповноваженою посадовою особою ГУ ДСНС України у Львівській області провідним інспектором Личаківського РВ м.Львова ГУ ДСНС України у Львівській області старшого лейтенанта служби цивільного захисту Шерстюком Р.В. у присутності виконуючого обов'язки директора Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області Леськіва Я.В. проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, якою встановлено факти порушень законодавства.
За результатами перевірки ГУ ДСНС України у Львівській області склало Акт №36 від 05.04.2018.
Перевіркою встановлено такі порушення:
-приміщення закладу не обладнано системами протипожежного захист (система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Систем протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 ІІАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежні безпеки в Україні»);
-приміщення концертного залу не обладнано системами протипожежного захисту (автоматична система пожежогасіння) для захисту простору пі колосниками сцени та ар'єрсцени та всіх прорізів сцени відповідно до ДБ В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-приміщення концертного залу не обладнано системами протипожежного захисту (система протидимного захисту) для видалення диму та гарячих газоподібних продуктів згорання відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Систем протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежне безпеки в Україні»);
-шляхи евакуації закладу не забезпечені евакуаційним (аварійним) освітленням Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей. Аварійне освітлення евакуювання повинно бути стаціонарно встановлено, освітлювати зону підлоги та мати ударостійкій корпус, створювати на підлозі головних проходів і на сходах освітленість світловим потоком 0,5 лк. При вимкненні основного джерела електроживленню повинно працювати не менше 60 хв від резервного джерела (р. III п. 2.31 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється улаштування незаповнених отворів в протипожежних перешкодах, які відокремлюють електрощитові блоків А, Б та В від суміжних приміщень (р. IV п. 1.24 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється улаштування приміщень під сходовими маршами на першому поверсі (р.ІІІ п.2.37 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-захист будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (р. IV п. 1.21 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); |
-пожежні кран-комплекти системи внутрішнього протипожежного водопроводу не доукомплектовані стволами та важелями для полегшення відкривання вентиля (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-не здійснюється технічне обслуговування пожежних кран-комплектів системи внутрішнього протипожежного водопроводу і їх перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-шафки пожежних кран-комплектів системи внутрішнього протипожежного водопроводу не мають отворів для провітрювання і не пристосовані для їх візуального огляду без розкривання (р.V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-на дверцятах шаф пожежних кран-комплектів системи внутрішнього протипожежного водопроводу, в яких знаходяться вогнегасники, немає відповідних покажчиків за ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (р.V п. 2.2 НАПБ А.01.001- 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
- приміщенні концертного залу на дверцятах пожежних шафок системи внутрішнього протипожежного водопроводу із зовнішнього боку не вказані після літерного індексу «ПК» порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-пожежний плоскоскладальний рукав в шафках пожежних кран-комплектів системи внутрішнього протипожежного водопроводу не утримується приєднаним до крана та ствола (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-кнопки дистанційного запуску пожежних насосів системи внутрішнього протипожежного водопроводу несправні (р.V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-у приміщенні насосної станції відсутня загальна схема протипожежного водопостачання та схема обв'язки насосів (р.V п.2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-у приміщенні насосної станції дозволяється зберігання сторонніх предметів і устаткування (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-трубопроводи системи внутрішнього протипожежного водопроводу не пофарбовано у відповідний колір згідно з ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности», ГОСТ 14202-69 «Трубопроводы промышленных предприятий. Опознавательная окраска, предупреждающие знаки и маркировочные щитки» (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-біля входу в приміщення насосної станції не розміщено напис (табло) «Пожежна насосна станція» з освітленням уночі (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001- 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-місце зберігання ключів від насосної станції не зазначено написом на дверях (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-пожежні гідранти, що розташовані на території установи несправні і не утримуються таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями. До пожежних гідрантів відсутні під'їзди з твердим покриттям (р. V п. 2.1 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосував світло відбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежного гідранта, літерним індексом 11Г, цифровими значеннями відстані в метрах від покажу до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначені, виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева); для пожежної водойм, літерним індексом ИВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метр та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлювати на майданчику біля водойм (р. V п. 2.1 НАПБ А.01.001-2014 «Праві, пожежної безпеки в Україні»);
-для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного, водопроводу 1 раз на рік не проводиться випробування на тиск та витрату води з оформленням акта (р. V п. 2.1 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-для розміщення первинних засобів пожежогасіння не встановлено достатньої кількості спеціальних пожежних щитів (стендів) з розрахунку один щит (стен, на 5000 м-2 захищуваної площі. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - шт., сокири - 2 шт. (р. V п. 3.11 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежне безпеки в. Україні»);
-існуючі пожежні щити (стенди) не пофарбовані у відповідні кольори згідно ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (р. V п. 3.1 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-на існуючих пожежних щитах (стендах) не вказано їх порядкові номери і номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів. Порядковий номер пожежного щита вказують після літерного індексу «ПЩ» (р. V п. 3.1 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється розміщення на пожежних щитах та у приміщеннях вогнегасники на які відсутні сертифікати відповідності (р. І п. 7 НАПБ А.01.001-201 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-не для всіх приміщень об'єкта затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки (р. II п. 4 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-на доповнення до схематичного плану евакуації не затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників (р. II п. 5 НАПБ А.01.001-2С^ «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-у приміщеннях на видимих місцях біля телефонів не вивішано таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (р. II п. 7 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не дозабезпечені відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (р. II п. 8 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-на території об'єкта на в'їздах (виїздах) не встановлені схеми території, в яких повинно вказуватися розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів, під'їздів пожежних автомобілів до них (р. III п. 1.15 НАПБ А.01.001-2014 «Правилі пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється використання горищ під складські дільниці, їх засмічення та захаращення сторонніми предметами (р. 111 н. 2.12 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-стаціонарні зовнішні пожежні сходи та сходи на перепадах висот не пофарбовано (р. III н. 2.15 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-у приміщенні концертного залу опорядження (облицювання) стін виконано з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2 (р. III н. 2.17 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-на шляхах евакуації першого поверху закладу, а також під сходовою кліткою допускається опорядження (облицювання) стін з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2 (р. III п. 2.17 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-для об'єкту не визначено розрахунковий час евакуації людей у разі пожежі відповідно до ГОСТ 12.1.004-91 «Пожарная безопасность. Общие требования» (р. III п. 2.33 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється захаращення шляхів евакуації на сходових клітках меблями, обладнанням, різними матеріалами (р. III п. 2.37 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється розвішування у сходових клітках на стінах горючих матеріалів (р. III п. 2.37 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у підвальних приміщеннях не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (р. IV п. 1.6 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) у підвальних приміщеннях, приміщеннях електрощитових блоків А, Б та В та приміщенні насосної станції (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи у підвальних приміщеннях (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється улаштування та експлуатація тимчасових електромереж у приміщенні операторної концертного залу та приміщенні насосної станції (р. IV п. 1.8 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-приміщення електрощитових блоків А, Б та В не звільнено від посторонніх предметів (р. III п. 2.12 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами блоків А, Б та В (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-допускається експлуатація електророзподільних коробок не закритих кришками у коридорах закладу та на сходових клітках (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати на шляхах евакуації першого поверху, у приміщенні операторної концертного залу та кінолекційному залі встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. (р. IV п. 1.17 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дерев'яні конструкції сценічних коробок у приміщенні концертного залу та кінолекційному залі не оброблені вогнезахисними засобами, що забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (р. VI п. 2.3 НАПБ А.01.001 -2014 пожежної безпеки в Україні»);
-дерев'яні елементи колосників у приміщенні концертного залу не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують 1 групу вогнезахисної ефективне 111 11. 2.5 НАПБ А .01.001 -2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється проведення масових заходів у концертному залі при несправних засобах та системах протипожежного захисту (р. VI п. 2.28 НАПБ А.01 .ООЦ «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-у закладі не влаштовано шафи для зберігання засобів індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі (р. VI п. 2.29 Ц/ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-працівників не забезпечено засобами колективного та індивідуального захисту (п. 2 ч. 1 ст. 20 Кодекс цивільного захисту України);
-не утворено об'єктовий орган з евакуації, для організації та забезпечення евакуаційних заходів (п. 4 ч. 1 ст. 20, ч. 9 ст. 33 Кодекс цивільного захисту України);
-посадові особи та працівники не проходять навчання та перевірку знані питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (р. II п. НАПБ А.01.001 -2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-працівники при прийнятті на роботу і за місцем роботи не проходять навчай діям та способам захисту в разі виникнення аварійних ситуацій та аварій д набуття практичних навиків попередження аварій і ліквідації їх наслідків, про що у журналі реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки повинні робитися відповідні записи (п. 4.5.1 «Правила техногенної безпеки сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та і небезпечних територіях», затверджені наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 15.08.2007 за № 557, зареєстровані Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року за № 1006/14273);
-не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об'єкта (процедур виявлення на об'єкті джерел та чинників небезпеки, на підставі яких об'єктах визнається потенційно небезпечним) (п.7«Положення про паспортизації потенційно небезпечних об'єктів», затверджене наказом МНС України № 33 від 18.12.2000, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 01.09.200 за № 970/11250).
Вищезазначені порушення присутні у всій будівлі, проте перевіркою виявлено порушення в окремих приміщеннях, які безумовно створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть гасінню і евакуації людей у будівлі, зокрема:
Концертний зал:
-приміщення концертного залу не обладнано системами протипожежного захисту (система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-приміщення концертного залу не обладнано системами протипожежного захисту (автоматична система пожежогасіння) для захисту простору під колосниками сцени та ар'єрсцени та всіх прорізів сцени відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 НАПБ А.01.001- 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-приміщення концертного залу не обладнано системами протипожежного захисту (система проти димного захисту) для видалення диму та гарячих газоподібних продуктів згорання відповідно до ДБН 13.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (р. V 1п.1.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-не здійснюється технічне обслуговування пожежних кран-комплектів системи внутрішнього протипожежного водопроводу у концертному залі і їх перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-кнопки дистанційного запуску пожежних насосів системи внутрішнього протипожежного водопроводу у концертному залі несправні (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-приміщення концертного залу не забезпечені відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета и сигнальные и знаки безопасности» (р. II п. 8 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-у приміщенні концертного залу опорядження (облицювання) стін виконано з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2 (р. III п. 2.17 НАПБ А.01.001 -2014 «Правила пожежної безпеки в У країні»);
-дозволяється улаштування та експлуатація тимчасових електромереж у приміщенні операторної концертного залу (р. IV п. 1.8 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати у приміщенні операторної концертного залу встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (р. IV п. 1.17 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дерев'яні конструкції сценічних коробок у приміщенні концертного залу не оброблені вогнезахисними засобами, що забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (р. VI п. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дерев'яні елементи колосників у приміщенні концертного залу не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (р.III п. 2.5 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється проведення масових заходів у концертному залі при несправних засобах та системах протипожежного захисту (р. VI п. 2.28 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»).
Насосна станція:
-приміщення насосної станції не обладнано системами протипожежного захисту (система пожежної сигналізації) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-дозволяється улаштування та експлуатація тимчасових електромереж у приміщенні насосної станції (р. IV п. 1.8 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-у приміщенні насосної станції відсутня загальна схема протипожежно- водопостачання та схема обв'язки насосів (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001-2 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-у приміщенні насосної станції дозволяється зберігання сторонніх предметів устаткування (р. V н. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки Україні»);
-трубопроводи системи внутрішнього протипожежного водопроводу приміщенні насосної станції не пофарбовано у відповідний колір згідно з Го 1 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности», ГОСТ 14202 «Трубопроводы промышленных предприятий. Опознавательная окрас 1 предупреждающие знаки и маркировочные щитки» (р. V п. 2.3 НАПБ А.О1.0; 1 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-біля входу в приміщення насосної станції не розміщено напис (табло «Пожежна насосна станція» з освітленням уночі (р. V п. 2.3 НАПБ А.О1.0( 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-місце зберігання ключів від насосної станції не зазначено написом на дверях (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);
-допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) у приміщенні насосної станції (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Прави пожежної безпеки в Україні»).
Підвальні приміщення:
-підвальні приміщення закладу не обладнано системами протипожежної захисту (система пожежної сигналізації) відповідно до ДБН В.2.5-56:201 «Системи протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 НАПБ А.01.001-2014 «Прави. пожежної безпеки в Україні»);
-з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у підвальних приміщеннях не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння ас затискачів (р. IV п. 1.6 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки Україні»);
-допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) підвальних приміщеннях (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежне безпеки в Україні»);
-допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи у підвальних приміщеннях (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»).
05.04.2018 щодо п. ОСОБА_1 (виконуючого обов'язки директора) було складено протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 175 КУпАП серія ЛВ № 005033/8, п. ОСОБА_1 з протоколом ознайомлений.
На підставі викладеного, вважаючи наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення робіт, а саме: будівлі- концертного залу, насосної станції та підвальних приміщень Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області за адресою: 79017, м.Львів, вул.Вахнянина, 29 до усунень порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до пункту першого Положення про Державну службу з надзвичайних ситуацій, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 (далі - Положення) Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Підпунктом 2 п.3 Положення визначено, що основними завданнями ДСНС є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до п. 7 Положення ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 № 33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, яким є позивач.
Відповідач є суб'єктом господарювання, а тому за приписами ст.20 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, забезпечує виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; здійснює навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки; забезпечує виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримує у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; забезпечує виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; здійснює виконання інших завдань і заходів у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч.2 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Згідно зі ст.66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до ч.6, ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до абз.1 ч.5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Пунктами 1, 2 ч.1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Частиною 2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Аналіз вищенаведених норм права вказує, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо) має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення об'єкта до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Водночас, суд звертає увагу на те, що існування (не усунення відповідачем) хоча б одного з порушень, встановлених позивачем, які загрожують життю та здоров'ю людей, вже є самостійною достатньою правовою підставою для застосування до нього заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 823/589/16.
В акті перевірки від 05.04.2018 №36 зафіксовано ряд порушень відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме: приміщення закладу не обладнано системами протипожежного захист (система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Систем протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 ІІАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежні безпеки в Україні»); приміщення концертного залу не обладнано системами протипожежного захисту (автоматична система пожежогасіння) для захисту простору пі колосниками сцени та ар'єрсцени та всіх прорізів сцени відповідно до ДБ В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); приміщення концертного залу не обладнано системами протипожежного захисту (система протидимного захисту) для видалення диму та гарячих газоподібних продуктів згорання відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Систем протипожежного захисту» (р. V п. 1.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежне безпеки в Україні»); шляхи евакуації закладу не забезпечені евакуаційним (аварійним) освітленням Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей. Аварійне освітлення евакуювання повинно бути стаціонарно встановлено, освітлювати зону підлоги та мати ударостійкій корпус, створювати на підлозі головних проходів і на сходах освітленість світловим потоком 0,5 лк. При вимкненні основного джерела електроживленню повинно працювати не менше 60 хв від резервного джерела (р. III п. 2.31 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); дозволяється улаштування незаповнених отворів в протипожежних перешкодах, які відокремлюють електрощитові блоків А, Б та В від суміжних приміщень (р. IV п. 1.24 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); дозволяється улаштування приміщень під сходовими маршами на першому поверсі (р.ІІІ п.2.37 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); захист будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (р. IV п. 1.21 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); пожежні кран-комплекти системи внутрішнього протипожежного водопроводу не доукомплектовані стволами та важелями для полегшення відкривання вентиля (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); не здійснюється технічне обслуговування пожежних кран-комплектів системи внутрішнього протипожежного водопроводу і їх перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); шафки пожежних кран-комплектів системи внутрішнього протипожежного водопроводу не мають отворів для провітрювання і не пристосовані для їх візуального огляду без розкривання (р.V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); на дверцятах шаф пожежних кран-комплектів системи внутрішнього протипожежного водопроводу, в яких знаходяться вогнегасники, немає відповідних покажчиків за ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (р.V п. 2.2 НАПБ А.01.001- 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); приміщенні концертного залу на дверцятах пожежних шафок системи внутрішнього протипожежного водопроводу із зовнішнього боку не вказані після літерного індексу «ПК» порядковий номер крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); пожежний плоскоскладальний рукав в шафках пожежних кран-комплектів системи внутрішнього протипожежного водопроводу не утримується приєднаним до крана та ствола (р. V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); кнопки дистанційного запуску пожежних насосів системи внутрішнього протипожежного водопроводу несправні (р.V п. 2.2 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); у приміщенні насосної станції відсутня загальна схема протипожежного водопостачання та схема обв'язки насосів (р.V п.2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); у приміщенні насосної станції дозволяється зберігання сторонніх предметів і устаткування (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); трубопроводи системи внутрішнього протипожежного водопроводу не пофарбовано у відповідний колір згідно з ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности», ГОСТ 14202-69 «Трубопроводы промышленных предприятий. Опознавательная окраска, предупреждающие знаки и маркировочные щитки» (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); біля входу в приміщення насосної станції не розміщено напис (табло) «Пожежна насосна станція» з освітленням уночі (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001- 2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); місце зберігання ключів від насосної станції не зазначено написом на дверях (р. V п. 2.3 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); пожежні гідранти, що розташовані на території установи несправні і не утримуються таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями. До пожежних гідрантів відсутні під'їзди з твердим покриттям (р. V п. 2.1 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосував світло відбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежного гідранта, літерним індексом 11Г, цифровими значеннями відстані в метрах від покажу до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначені, виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева); для пожежної водойм, літерним індексом ИВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метр та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлювати на майданчику біля водойм (р. V п. 2.1 НАПБ А.01.001-2014 «Праві, пожежної безпеки в Україні»); для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного, водопроводу 1 раз на рік не проводиться випробування на тиск та витрату води з оформленням акта (р. V п. 2.1 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); для розміщення первинних засобів пожежогасіння не встановлено достатньої кількості спеціальних пожежних щитів (стендів) з розрахунку один щит (стен, на 5000 м-2 захищуваної площі. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - шт., сокири - 2 шт. (р. V п. 3.11 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежне безпеки в. Україні»); існуючі пожежні щити (стенди) не пофарбовані у відповідні кольори згідно ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (р. V п. 3.1 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); на існуючих пожежних щитах (стендах) не вказано їх порядкові номери і номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів. Порядковий номер пожежного щита вказують після літерного індексу «ПЩ» (р. V п. 3.1 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); дозволяється розміщення на пожежних щитах та у приміщеннях вогнегасники на які відсутні сертифікати відповідності (р. І п. 7 НАПБ А.01.001-201 «Правила пожежної безпеки в Україні»); не для всіх приміщень об'єкта затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки (р. II п. 4 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); на доповнення до схематичного плану евакуації не затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників (р. II п. 5 НАПБ А.01.001-2С^ «Правила пожежної безпеки в Україні»); у приміщеннях на видимих місцях біля телефонів не вивішано таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (р. II п. 7 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не дозабезпечені відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (р. II п. 8 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); на території об'єкта на в'їздах (виїздах) не встановлені схеми території, в яких повинно вказуватися розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів, під'їздів пожежних автомобілів до них (р. III п. 1.15 НАПБ А.01.001-2014 «Правилі пожежної безпеки в Україні»); дозволяється використання горищ під складські дільниці, їх засмічення та захаращення сторонніми предметами (р. 111 н. 2.12 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); стаціонарні зовнішні пожежні сходи та сходи на перепадах висот не пофарбовано (р. III н. 2.15 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); у приміщенні концертного залу опорядження (облицювання) стін виконано з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2 (р. III н. 2.17 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); на шляхах евакуації першого поверху закладу, а також під сходовою кліткою допускається опорядження (облицювання) стін з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2 (р. III п. 2.17 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); для об'єкту не визначено розрахунковий час евакуації людей у разі пожежі відповідно до ГОСТ 12.1.004-91 «Пожарная безопасность. Общие требования» (р. III п. 2.33 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); дозволяється захаращення шляхів евакуації на сходових клітках меблями, обладнанням, різними матеріалами (р. III п. 2.37 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); дозволяється розвішування у сходових клітках на стінах горючих матеріалів (р. III п. 2.37 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у підвальних приміщеннях не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (р. IV п. 1.6 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) у підвальних приміщеннях, приміщеннях електрощитових блоків А, Б та В та приміщенні насосної станції (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи у підвальних приміщеннях (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); дозволяється улаштування та експлуатація тимчасових електромереж у приміщенні операторної концертного залу та приміщенні насосної станції (р. IV п. 1.8 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); приміщення електрощитових блоків А, Б та В не звільнено від посторонніх предметів (р. III п. 2.12 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами блоків А, Б та В (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); допускається експлуатація електророзподільних коробок не закритих кришками у коридорах закладу та на сходових клітках (р. IV п. 1.18 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати на шляхах евакуації першого поверху, у приміщенні операторної концертного залу та кінолекційному залі встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра. (р. IV п. 1.17 НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); дерев'яні конструкції сценічних коробок у приміщенні концертного залу та кінолекційному залі не оброблені вогнезахисними засобами, що забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (р. VI п. 2.3 НАПБ А.01.001 -2014 пожежної безпеки в Україні»); дерев'яні елементи колосників у приміщенні концертного залу не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують 1 групу вогнезахисної ефективне 111 11. 2.5 НАПБ А .01.001 -2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); дозволяється проведення масових заходів у концертному залі при несправних засобах та системах протипожежного захисту (р. VI п. 2.28 НАПБ А.01 .ООЦ «Правила пожежної безпеки в Україні»); у закладі не влаштовано шафи для зберігання засобів індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі (р. VI п. 2.29 Ц/ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); працівників не забезпечено засобами колективного та індивідуального захисту (п. 2 ч. 1 ст. 20 Кодекс цивільного захисту України); не утворено об'єктовий орган з евакуації, для організації та забезпечення евакуаційних заходів (п. 4 ч. 1 ст. 20, ч. 9 ст. 33 Кодекс цивільного захисту України); посадові особи та працівники не проходять навчання та перевірку знані питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (р. II п. НАПБ А.01.001 -2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»); працівники при прийнятті на роботу і за місцем роботи не проходять навчай діям та способам захисту в разі виникнення аварійних ситуацій та аварій д набуття практичних навиків попередження аварій і ліквідації їх наслідків, про що у журналі реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки повинні робитися відповідні записи (п. 4.5.1 «Правила техногенної безпеки сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та і небезпечних територіях», затверджені наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 15.08.2007 за № 557, зареєстровані Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року за № 1006/14273); не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об'єкта (процедур виявлення на об'єкті джерел та чинників небезпеки, на підставі яких об'єктах визнається потенційно небезпечним) (п.7«Положення про паспортизації потенційно небезпечних об'єктів», затверджене наказом МНС України № 33 від 18.12.2000, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 01.09.200 за № 970/11250).
Водночас, ризиком настання негативних наслідків від провадження діяльності об'єкта у акті перевірки вказано «пожежа», що загалом свідчить про високий ступінь небезпеки.
Таким чином, суд зазначає, що з характеру порушень, описаних в акті перевірки, складеному за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) слідує, що такі порушення є суттєвими, оскільки можуть призвести до виникнення пожежі, як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для людей та навколишнього природного середовища і, як наслідок, можуть створювати небезпеку завдання шкоди життю та здоров'ю людей у процесі самої пожежі.
При цьому, вищевказані порушення не є формальними та стосуються суттєвих недоліків у протипожежній системі суб'єкта господарювання - Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області, що у свою чергу унеможливлює забезпечення безпеки людини в разі виникнення пожежі чи іншої надзвичайної ситуації.
Суд також вважає за необхідне звернути увагу на те, що настання реальної загрози життю та здоров'ю людей слід пов'язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.
Разом з тим, у справі, яка розглядається, виявлені позивачем та зафіксовані в акті перевірки №36 від 05.04.2018 порушення відповідачем установлених законодавством вимог пожежної безпеки створюють безпосередній ризик виникнення і розвитку пожеж та можуть створювати небезпеку завдання шкоди життю та здоров'ю людей у процесі самої пожежі.
Водночас, станом на день ухвалення судом рішення у справі, відповідачем не надано до суду жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували усунення виявлених усіх порушень вимог пожежної безпеки, що стали підставою для звернення позивача до суду для застосування заходів реагування, як і доказів, що зазначені у акті перевірки порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
У відзиві на позов відповідач зазначає, що виявлені перевіркою порушення вимог пожежної безпеки, він усунув частково. Відтак, вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.
Таким чином, відповідач визнає, що повністю порушення у сфері пожежної безпеки він не усунув.
Суд зазначає, що відсутність доказів усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, свідчить про обґрунтованість необхідності застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації її об'єктів. Застосування такого заходу є цілком співмірним з характером порушень законодавства щодо забезпечення пожежної безпеки.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у постанові від 23.12.2019 у справі №804/8378/17 (провадження №К/9901/22095/19), висновки якого, в силу вимог ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Суд також зазначає, що навіть усунення частини виявлених порушень, за наявності відповідних доказів, не свідчить про минування загрози життю та здоров'ю людей та, як наслідок, відсутності підстав для застосування відповідних заходів реагування.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у постанові від 23.01.2020 у справі №814/1272/18 (адміністративне провадження №К/9901/30775/19).
Також суд ураховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 28.02.2019 у справі №810/2400/18 (адміністративне провадження №К/9901/67046/18), відповідно до яких забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення. Відповідно до першого речення ст.2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
Крім того, у вказаній справі Верховний Суд висловився, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
Водночас, застосований до скаржника захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Також такий захід реагування як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
Враховуючи викладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей та ненаданням доказів щодо повного усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки №36, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ ДСНС України у Львівській області щодо зупинення робіт будівлі, а саме: концертного залу, насосної станції та підвальних приміщень Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області за адресою: 79017, м.Львів, вул.Вахнянина, 29 до усунень порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Щодо способу зупинення роботи будівлі шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення то такий є непослідовний, оскільки відсутність доступу до будівлі та відімкнення її від джерел живлення зробить неможливим проведення робіт по усуненню виявлених позивачем порушень у приміщенні школи.
Водночас, в силу своїх повноважень, відповідач має право надавати оцінку порушенням та їх співвідношенню з можливістю настання негативних наслідків. Тому суд вважає, що контроль за виконанням судового рішення щодо усунення порушень пожежної та техногенної безпеки будівлі концертного залу, насосної станції та підвальних приміщень Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області за адресою: 79017, м.Львів, вул.Вахнянина, 29, (в тому числі право відтермінування зупинення роботи приміщень Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області в разі надання до ГУ ДСНС України у Львівській області доказів усунення частини порушень) покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (місцезнаходження:79008, м.Львів, вул.Підвальна, 6, код ЄДРПОУ 38627339) до Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області (місцезнаходження: 79017, м.Львів, вул.Вахнянина, 29, код ЄДРПОУ 13798057), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження: 79008, м.Львів, пл.Ринок, 9) про зупинення роботи будівлі задовольнити частково.
Зупинити експлуатацію концертного залу, насосної станції та підвальних приміщень Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області за адресою: 79017, м. Львів, вул. Вахнянина, 29 до усунень порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В частині позовних вимог про опечатування (опломбування) та відімкнення будівлі від джерел живлення- відмовити.
Контроль за виконанням судового рішення щодо усунення порушень пожежної та техногенної безпеки будівлі концертного залу, насосної станції та підвальних приміщень Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області за адресою: 79017, м. Львів, вул. Вахнянина, 29, (в тому числі право відтермінування зупинення роботи приміщень Центру творчості дітей та юнацтва Галичини Львівської міської ради Львівської області в разі надання до ГУ ДСНС України у Львівській області доказів усунення частини порушень) покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 21.01.2021.
Суддя Лунь З.І.