20 січня 2021 року справа №380/9692/20
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039), в якому просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області у ненаданні податкової знижки за навчання ОСОБА_2 у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» за 2019;
-зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області надати податкову знижку за навчання ОСОБА_2 у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» за 2019рік.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що його дочка ОСОБА_2 навчається у позашкільному закладі Товаристві з обмеженою відповідальністю «Львівська Академія СТАРТ-1Т» на платній основі згідно договору №203/21/09/2019 від 21.09.2019. У лютому 2020року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання податкової знижки за платне навчання дочки у 2019році та подав необхідний пакет документів: податкову декларацію про майновий стан і доходи; копію паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_1 , Свідоцтво про народження ОСОБА_2 ; копію Договору з навчальним закладом; копії чеків (квитанцій) про оплату за навчання; довідку про заробітну плазу. У вказаній декларації було розраховано суму податку, на яку зменшується податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у зв'язку з використанням права на податкову знижку згідно зі пп. 166.3.6. п. 166.3 ст. 166 ПК України, а саме оплату за навчання згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік та становить 1927,80грн. 30.04.2020 відповідачем було прийнято рішення про відмову у податковій знижці, що було оформлено листом №37405/10/04.20 у якому зазначено, що навчальний заклад ТОВ «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» повинен мати відповідний вид діяльності та ліцензію на навчання. Позивач вважає, що рішення відповідача про відмову у податковій знижці є незаконним і підлягає скасуванню, оскільки позивач звертався по питанню ліцензування позашкільної освіти за роз'ясненням до Міністерства освіти і науки України. Листом №9/543/20 від 01.07.2020 позивачу роз'яснено, що на сьогодні Ліцензійними умовами не передбачено мінімальних вимог для ліцензування освітньої діяльності у сфері позашкільної освіти, а тому такий вид освітньої діяльності як позашкільна освіта не ліцензується, так у постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» від 30.12.2015№1187 для позашкільної освіти ліцензійні умови не передбачені.
Ухвалою від 04.11.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомленням (викликом) сторін. Вказаною ухвалою судді встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до п.п. 166.3.3 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України, згідно із якими платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення. Водночас суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулює Закон України від 05.09.2017 №2145-VІII «Про освіту» та спеціальні закони України «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про вищу освіту». Відповідно до ст. 22 Закону № 2145-VIII юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Освітня діяльність провадиться на підставі ліцензії, що видається органом ліцензування відповідно до законодавства (ст. 43 Закону № 2145-VIII). Причиною відмови у наданні податкової знижки стало відсутність копії ліцензії на право здійснення освітньої діяльності, а тому у ГУ ДПС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову у наданні податкової знижки за навчання.
Інші заяви по суті спору сторони суду не надавали.
Суд встановив таке.
21.09.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Львівська Академія СТАРТ-1Т», як навчальним закладом та ОСОБА_1 , як замовником, було укладено Договір про надання освітніх послуг №203/21/09/2019, згідно з яким навчальний заклад бере на себе зобов'язання за рахунок коштів замовника здійснити навчання ОСОБА_2 його дочки, строк надання послуг складає два навчальних роки по 40 навчальних тижнів у навчальному році.
Загальне навчальне навантаження у одному навчальному році - 160 академічних годин. Відповідно до Додатку №1 до Договору загальна вартість навчання становить 15360,00грн.
На виконання зазначеного зобов'язання, позивач здійснив оплату за перший курс навчання своєї дочки - ОСОБА_2 , що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями №0.0.1531325024.1 від 21.11.2019 у сумі 5355,00грн. та №0.0.1570170628.1 від 03.01.2020 у сумі 5355,00грн.
Основним видом діяльності ТОВ «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» згідно з Класифікатором видів економічної діяльності ДК 009:2010 є код: 85.59 Інші види освіти, н. в. і. у. (основний), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код юридичної особи 42504404.
У Класифікаторі видів економічної діяльності ДК 009:2010 не позначено окремим кодом позашкільну освіту, тому даний вид діяльності позначається кодом: 85.59 Інші види освіти, н. в. І. у. (основний).
Позивач звернувся до Головного управління ДПС у Львівській області із заявою про надання податкової знижки за платне навчання дочки у 2019році та подав необхідний пакет документів: податкову декларацію про майновий стан і доходи; копію паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_1 , Свідоцтво про народження ОСОБА_2 ; копію Договору з навчальним закладом; копії чеків (квитанцій) про оплату за навчання; довідку про заробітну плату.
30.04.2020 відповідачем було прийнято рішення про відмову у податковій знижці, що було оформлено листом №18229/10/33.2-09 у якому зазначено, що навчальний заклад ТОВ «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» повинен мати відповідний вид діяльності та ліцензію на навчання.
27.08.2020 позивач повторно звернувся до Головного управління ДПС у Львівській області із заявою про надання податкової знижки за платне навчання дочки у 2019році та подав необхідний пакет документів.
22.09.2020 отримав другу письмову відповідь № 37405/10/04.20 про необхідність надання копії ліцензії та затвердженої програми позашкільної освіти навчального закладу.
23.10.2020 також відповідач листом № 7385/10/3302-16 повідомив позивача, що можна скористатися правом на податкову знижку у разі якщо основним видом діяльності закладу є освітня діяльність та у закладу наявна ліцензія на надання освітніх послуг. Однак ліцензії навчальний заклад не має.
По питанню ліцензування позашкільної освіти позивач звернувся за роз'ясненням до Міністерства освіти і науки України.
Листом № 9/543/20 від 01.07.2020, Міністерство освіти і науки України роз'яснило позивачу, що на сьогодні Ліцензійними умовами не передбачено мінімальних вимог для ліцензування освітньої діяльності у сфері позашкільної освіти, а тому такий вид освітньої діяльності як позашкільна освіта не ліцензується. У постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» від 30.12.2015 №1187 для позашкільної освіти ліцензійні умови не передбачені.
Позивач, не погоджуючись протиправною бездіяльністю відповідача, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
Відповідно до пп.14.1.170 п.14.1 ст.14 ПК України податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно з пп. «а» п.30.9 ст.30 ПК України податкова пільга надається шляхом податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору.
Порядок адміністрування податку на доходи фізичних осіб встановлений розділом ІV ПК України.
Статтею 162 ПК України передбачено, що платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.
Згідно з пп.166.1.1 п.166.1 ст.166 ПК України платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Відповідно до пп.166.1.2 п.166.1 ст.166 ПК України підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (пп.166.2.1 п.166.2 ст.166 ПК України).
Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, встановлений п.166.3 ст.166 ПК України.
Згідно пп.166.3.3 п.166.3 ст.166 ПК України платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п.164.6 ст.164 Кодексу, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, як суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що для отримання податкової знижки платник податків має понести витрати протягом звітного податкового року на користь закладів освіти та сума витрат не може перевищувати розміру доходу, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.
Підпунктом 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 ПК України передбачено, що податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
Пунктом 166.4 статті 166 ПК України встановлені обмеження права на нарахування податкової знижки.
Згідно з п.166.4 ст.166 ПК України податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті.
Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу.
Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Пунктами 179.1, 179.5 статті 179 ПК України установлено, що платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Згідно з п.179.8 ст.179 ПК України сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (підпункт 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Однак, пп. 166.4.3 пункту 166.4 статті 166 ПК України визначені обмеження щодо отримання податкової знижки, а саме: платник податку має право скористатись податковою знижкою до кінця податкового року, наступного за звітним. У разі, якщо платник не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Судом установлено, що позивач звертався до Головного управління ДПС у Львівській області із заявами про надання податкової знижки за платне навчання його дочки у 2019році та подавав необхідний пакет документів: податкову декларацію про майновий стан і доходи; копію паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_1 , Свідоцтво про народження ОСОБА_2 ; копію Договору з навчальним закладом; копії чеків (квитанцій) про оплату за навчання; довідку про заробітну плату.
Однак відповідачем було прийнято рішення про відмову у податковій знижці у зв'язку із тим, що навчальний заклад ТОВ «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» повинен мати відповідний вид діяльності та ліцензію на навчання.
Як видно з роз'яснення Міністерства освіти і науки України, наданого листом від № 9/543/20 від 01.07.2020 щодо ліцензування провадження освітньої діяльності у сфері позашкільної освіти, то станом на 01.07.2020 ліцензування освітньої діяльності здійснюється відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі - Закон) з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами у сфері освіти. Частиною 6 статті 26 Закону України «Про позашкільну освіту» передбачено, що ліцензування освітньої діяльності може здійснюватись за рішенням засновника (засновників) закладу позашкільної освіти. На виконання Закону постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» від 30.12.2015 № 1187 затверджено Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 347) (далі-Ліцензійні умови), якими встановлюється вичерпний перелік видів освітньої діяльності, що підлягають ліцензуванню, документів, що підтверджують відповідність закладу освіти вимогам щодо започаткування та провадження освітньої діяльності у певних сферах освіти та, безпосередньо, самі вимоги. Ліцензійними умовами не передбачено мінімальних вимог для ліцензування освітньої діяльності у сфері позашкільної освіти, а тому такий вид освітньої діяльності як позашкільна освіта не ліцензується.
Враховуючи вищевикладене, суд не погоджується з висновком відповідача щодо відсутності у позивача, права скористатися вищезазначеною податковою знижкою і, відповідно, відсутності у Податкового органу обов'язку виконувати положення п. 8 ст. 179 Податкового кодексу України, а відтак - приходить до висновку про наявність правових підстав для надання податкової знижки позивачу.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління ДПС у Львівській області вчинити дії у вигляді надання податкової знижки за навчання ОСОБА_2 у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» за 2019, суд зазначає таке.
Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року (далі-також «Рекомендація R (80)22), під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. (Рекомендація Комітету ОСОБА_4 Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів.).
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень-єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Отже, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління ДПС у Львівській області надати податкову знижку за навчання ОСОБА_2 у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» за 2019рік, не є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, не виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому підлягають задоволені.
Таке рішення суд приймає урахуванням того, що єдиною підставою для відмови позивачу у наданні знижки податковий орган зазначив відсутність ліцензії позашкільного освітнього закладу на надання освітніх послуг При цьому, як встановив суд, така ліцензія не є обов'язковою для позашкільних навчальних закладів. Відтак, у відповідача відсутній вибір між декількома правомірними варіантами поведінки, оскільки правомірним є один можливий, - надання податкової знижки на навчання.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України судовий збір, сплачений позивачем підлягає стягненню на його користь з бюджетних асигнував відповідача на суму 840,80грн..
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Львівській області у ненаданні податкової знижки за навчання ОСОБА_2 у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» за 2019рік.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області надати податкову знижку ОСОБА_1 згідно з вимог пп. 166.3.3 ст. 166 Податкового кодексу України на оплату за навчання ОСОБА_2 у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Львівська Академія СТАРТ-ІТ» за 2019рік.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір на суму 840(вісімсот сорок)грн. 80коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.