Рішення від 21.01.2021 по справі 380/10382/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/10382/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Львівській області про скасування рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/рахунку коригування в реєстрі та зобов'язання до вчинення дій ,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лінсо Транс" (81151, Львівська область, Пустомитівський район, с. Давидів, вул. І.Франка,8) звернулося в суд з позовом до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська,8), Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська,35), у якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної №15 віл 10.06.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832329/42960964 від 13.08.2020р;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №15 від 10.06.2020 р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс», вказавши строк її реєстрації 23.06.2020 року.;

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної №21 віт 08.05.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832330/42960964 від 13.08.2020р;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №21_від 08.05.2020 р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс», вказавши строк її реєстрації 27.05.2020 року;

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 04.05.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832331/42960964 від 13.08.2020р.;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 04.05.2020 р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» ,вказавши строк її реєстрації 27.05.2020 року.;

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 05.06.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832332/42960964 від 13.08.2020р.;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №31 від 05.06.2020 р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс», вказавши строк її реєстрації 30.06.2020 року.;

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 01.06.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832333/42960964 від 13.08.2020р.;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 08.05.2020 р. Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс», вказавши строк її реєстрації 23.06.2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 15 від 10.06.2020 року, № 21 від 08.05.2020 року, № 8 від 04.05.2020 року, № 31 від 05.06.2020 року, № 4 від 01.06.2020 року, які прийнято, але реєстрацію зупинено. Повідомлено, що вказані податкові накладні відповідають вимогам п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”, запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено на адресу Головного управління ДПС у Львівській області повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №1832329/42960964 від 13.08.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №15 від 10.06.2020 р., №1832330/42960964 від 13.08.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №21 від 08.05.2020 року, №1832331/42960964 від 13.08.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 04.05.2020 року, №1832332/42960964 від 13.08.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №31 від 05.06.2020 року, №1832333/42960964 від 13.08.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 01.06.2020 року з підстав ненадання платником податків розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Позивач вважає оскаржувані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки ним подано усі підтверджуючі документи. Первинні документи подані на розгляд Комісії засвідчують факт реального надання автотранспортних послуг. Просив позов задоволити.

Ухвалою від 20 листопада 2020 року позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, де просить відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне. Між ТзОВ «Лінсо Транс» та ТзОВ «Західбудпроект» укладено договір про перевезення вантажу № 18 від 09.09.2019 року. За результатами господарських операцій згідно зазначеного Договору складено податкові накладні № 15 від 10.06.2020 року та №21 від 08.05.2020 року. Між ТзОВ «Лінсо Транс» та ТзОВ «Теплоінвест сервіс» укладено договір про перевезення вантажу № 16 від 11.09.2019 року. За результатами господарських операцій згідно зазначеного Договору складено податкові накладні № 8 від 04.05.2020 № 31 від 05.06.2020. Між ТзОВ «Лінсо Транс» та ТзОВ «Стріт Комфорт» укладено договір про перевезення вантажу № 7 від 12.06.2019 року. За результатами господарських операцій згідно зазначеного Договору складено податкову накладну № 4 від 01.06.2020. Вказані податкові накладні направлялись на реєстрацію до контролюючого органу. Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних № 15 від 10.06.2020, №21 від 08.05.2020, № 8 від 04.05.2020, № 31 від 05.06.2020, № 4 від 01.06.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 та 49.39, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Окрім вищенаведеного контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання рішення про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Письмові пояснення платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до п. 12 Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення. Так, відповідно до рішень комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832329/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №15 віл 10.06.2020 р., №1832330/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №21 від 08.05.2020 року, №1832331/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №8 від 04.05.2020 року, №1832332/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №31 від 05.06.2020 року, №1832333/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №4 від 01.06.2020 року, з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

На обґрунтування своїх позовних вимог позивач до позовної заяви додає платіжні доручення та виписки по рахунках. Звертаємо увагу, що такі платіжні доручення та виписки не надавались позивачем, відповідно до даних повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, що ставить під сумнів їх достовірність та існування на момент здійснення господарської операції та подання документів для розблокування податкових накладних. Отже, ненадання позивачем розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків з метою розблокування податкових накладних було підставою відмови в реєстрації податкових накладних № 15 від 10.06.2020, №21 від 08.05.2020, № 8 від 04.05.2020, № 31 від 05.06.2020, № 4 від 01.06.2020. Відтак, у відповідача були відсутні підстави для реєстрації вказаних податкових накладних.

Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» зареєстроване як юридична особа з 18 квітня 2019 року; основним видом діяльності згідно КВЕД є 49.41 - Вантажний автомобільний транспорт. Позивач є платником податку на додану вартість.

Між ТзОВ «Лінсо Транс» та ТзОВ «Західбудпроект» укладено договір про перевезення вантажу № 18 від 09.09.2019 року відповідно до якого Замовник (ТзОВ «Західбудпроект») замовляє, а Перевізник (ТзОВ «Лінсо Транс») надає послуги внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом згідно двосторонньо-погодженої Сторонами заявки та за домовленістю організовує виконання транспортно-експедиційних послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів Замовника в міжнародних і внутрішніх сполученнях.

Порядок розрахунків описаний у пункті 4.1 Договору передбачає, що вартість транспортних послуг визначається за домовленістю сторін по кожному конкретному випадку та зазначається в документах на оплату.

На виконання умов договору Виконавцем було надано Замовнику автотранспортні послуги на суму 18 390,90 грн., в т.ч. ПДВ - 3065,15 грн. Факт надання вказаних послуг підтверджується Актом здачі - приймання робіт (надання послуг) № 291 від 10.06.2020 року,

10 червня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» на вартість наданих автотранспортних послуг складено податкову накладну № 15 на суму 18390,90 грн., в т.ч. ПДВ - 3065,15 грн.

Податкову накладну № 15 від 10.06.2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що коди УКТЗЕТ/ДКПП товару/послуг 49.41, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів

За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір перевезення вантажу № 18 від 09.09.2019 року, акт наданих послуг № 291 від 10.06.2020 року, товарно-транспортною накладною № 1/1 від 10.06.2020 року, товарно-транспортною накладною № 1/2 від 10.06.2020 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області № №1832329/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено у реєстрації податкової накладної №№ 15 від 10.06.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач вважаючи винесення такого рішення протиправним, подав скаргу на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

За результатами розгляду скарги рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України № 46545/42960964/2 від 28.08.2020 року скаргу ТзОВ «Лінсо Транс» залишено без задоволення, а рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області без змін.

На виконання умов договору Виконавцем було надано Замовнику автотранспортні послуги на суму 14 400,00 грн., в т.ч. ПДВ - 2400,00 грн. Факт надання вказаних послуг підтверджується Актом здачі - приймання робіт (надання послуг) № 219 від 08.05.2020 року,

08 травня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» на вартість наданих автотранспортних послуг складено податкову накладну № 21 на суму 14400,00 грн., в т.ч. ПДВ - 2400,00 грн.

Податкову накладну № 21 від 08.05.2020 року було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що коди УКТЗЕТ/ДКПП товару/послуг 49.41, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів

За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір перевезення вантажу № 18 від 09.09.2019 року, акт наданих послуг № 219 від 08.05.2020 року, товарно-транспортною накладною № 2/1 від 08.05.2020 року, товарно-транспортною накладною № 2/2 від 08.05.2020 року, товарно-транспортною накладною № 2/3 від 08.05.2020 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області №1832330/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 21 від 08.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач вважаючи винесення такого рішення протиправним, подав скаргу на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

За результатами розгляду скарги рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України № 46049/42960964/2 від 28.08.2020 року скаргу ТзОВ «Лінсо Транс» залишено без задоволення, а рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області без змін.

Між ТзОВ «Лінсо Транс» та ТзОВ «Теплоінвест сервіс» укладено договір про перевезення вантажу № 16 від 11.09.2019 року відповідно до якого Замовник (ТзОВ «Теплоінвест сервіс») замовляє, а Перевізник (ТзОВ «Лінсо Транс») надає послуги внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом згідно двосторонньо-погодженої Сторонами заявки та за домовленістю організовує виконання транспортно-експедиційних послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів Замовника в міжнародних і внутрішніх сполученнях.

Порядок розрахунків описаний у пункті 4.1 Договору передбачає, що вартість транспортних послуг визначається за домовленістю сторін по кожному конкретному випадку та зазначається в документах на оплату.

На виконання умов договору Виконавцем було надано Замовнику автотранспортні послуги на суму 10 000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 1 666,67 грн. Факт надання вказаних послуг підтверджується Актом здачі - приймання робіт (надання послуг) № 215 від 04.05.2020 року,

04 травня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» на вартість наданих автотранспортних послуг складено податкову накладну № 8 на суму 10 000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 1 666,67 грн.

Податкову накладну №8 від 04.05.2020 було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що коди УКТЗЕТ/ДКПП товару/послуг 49.41, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів

За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір про перевезення вантажу № 16 від 11.09.2019 року, актом здачі - приймання робіт (надання послуг) № 215 від 04.05.2020 року, товарно-транспортною накладною № 215-1 від 04.05.2020 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області №1832331/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №8 від 04.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач вважаючи винесення такого рішення протиправним, подав скаргу на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

За результатами розгляду скарги рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України № 46543/42960964/2 від 28.08.2020 року скаргу ТзОВ «Лінсо Транс» залишено без задоволення, а рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області без змін.

На виконання умов договору Виконавцем було надано Замовнику автотранспортні послуги на суму 3 500,00 грн., в т.ч. ПДВ - 583,33 грн. Факт надання вказаних послуг підтверджується Актом здачі - приймання робіт (надання послуг) № 308 від 05.06.2020 року,

05 червня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» на вартість наданих автотранспортних послуг складено податкову накладну № 31 на суму 3500,00 грн., в т.ч. ПДВ - 583,33 грн.

Податкову накладну № 31 від 05.06.2020 було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що коди УКТЗЕТ/ДКПП товару/послуг 43.99, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів

За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір оренди будівельного устаткування з оператором № 20 від 20.05.2020 року, договір оренди будівельного устаткування з оператором № 8 від 20.05.2020 року, акт наданих послуг № 308 від 05.06.2020 року, акт приймання - передачі №б/н від 05.06.2020 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області №1832332/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №31 від 05.06.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач вважаючи винесення такого рішення протиправним, подав скаргу на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

За результатами розгляду скарги рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України №46043/42960964/2 від 28.08.2020 року скаргу ТзОВ «Лінсо Транс» залишено без задоволення, а рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області без змін.

Між ТзОВ «Лінсо Транс» та ТзОВ «Стріт Комфорт» укладено договір про перевезення вантажу № 7 від 12.06.2019 року відповідно до якого Замовник (ТзОВ «Стріт Комфорт») замовляє, а Перевізник (ТзОВ «Лінсо Транс») надає послуги внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом згідно двосторонньо-погодженої Сторонами заявки та за домовленістю організовує виконання транспортно-експедиційних послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів Замовника в міжнародних і внутрішніх сполученнях.

Порядок розрахунків описаний у пункті 4.1 Договору передбачає, що вартість транспортних послуг визначається за домовленістю сторін по кожному конкретному випадку та зазначається в документах на оплату.

На виконання умов договору Виконавцем було надано Замовнику автотранспортні послуги на суму 1 700,00 грн., в т.ч. ПДВ - 283,33 грн. Факт надання вказаних послуг підтверджується Актом здачі - приймання робіт (надання послуг) № 263 від 01.06.2020 року.

01 червня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» на вартість наданих автотранспортних послуг складено податкову накладну № 4 на суму 1700,00 грн., в т.ч. ПДВ - 283,33 грн.

Податкову накладну № 4 від 01.06.2020 було направлено на реєстрацію, проте реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена на підставі того, що коди УКТЗЕТ/ДКПП товару/послуг 49.41, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів

За результатами отриманого повідомлення позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній було долучено наступні документи: договір перевезення вантажу № 7 від 12.06.2019 року, акт здачі - приймання робіт (надання послуг) № 263 від 01.06.2020 року, товарно-транспортною накладною № 263-01 від 01.06.2020 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Львівській області №1832333/42960964 від 13.08.2020 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №4 від 01.06.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач вважаючи винесення такого рішення протиправним, подав скаргу на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

За результатами розгляду скарги рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України №46466/42960964/2 від 28.08.2020 року скаргу ТзОВ «Лінсо Транс» залишено без задоволення, а рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області без змін.

Не погоджуючись із такими діями і прийнятими рішеннями відповідачів, позивач звернувся із даним позовом до суду про його скасування та зобов'язання провести реєстрацію податкових накладних.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Згідно статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституція України прямо вказує на законодавчу форму встановлення податку, зокрема зазначає, що тільки законами України встановлюються система оподаткування, податків і зборів (пункт 1 частина 2 статті 92 Конституції України).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно з п.п. а, б п.185.1 ст.185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно з приписами норми п.187.1 ст.187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246).

Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200.1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", «Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку № 1246).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми 11.12.2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Цією постановою затверджено Порядок, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів (далі Порядок № 1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:

D= S/T,

де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;

T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;

значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:

P = Pм х 1,4,

де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;

Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.

Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється

Згідно пункту 7 вказаного Порядку у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку № 1165).

Згідно пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 вказаного Порядку визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Суд зазначає, що контролюючим органом виконано підпункт 2 пункту 11 Порядку №1165, зазначивши у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкових накладних, а саме пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Крім того квитанцією запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2. Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 3 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Згідно п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п.5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Пунктом 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.п. 9-13 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.

Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначена Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13 грудня 2019 року за № 1245/34216.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

При цьому, як слідує зі змісту оскаржуваних рішень, підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податків: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Як вбачається із наданих суду повідомлень та пояснень щодо податкових/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, позивачем надіслано до контролюючого органу копії наступних документів: договір перевезення вантажу № 18 від 09.09.2019 року, акт наданих послуг № 291 від 10.06.2020 року, товарно-транспортну накладну № 1/1 від 10.06.2020 року, товарно-транспортну накладну № 1/2 від 10.06.2020 року, акт наданих послуг № 219 від 08.05.2020 року, товарно-транспортну накладну № 2/1 від 08.05.2020 року, товарно-транспортну накладну № 2/2 від 08.05.2020 року, товарно-транспортну накладну № 2/3 від 08.05.2020 року, договір про перевезення вантажу № 16 від 11.09.2019 року, акту здачі - приймання робіт (надання послуг) № 215 від 04.05.2020 року, товарно-транспортну накладну № 215-1 від 04.05.2020 року, договір оренди будівельного устаткування з оператором № 20 від 20.05.2020 року, договір оренди будівельного устаткування з оператором № 8 від 20.05.2020 року, акту наданих послуг № 308 від 05.06.2020 року, акту приймання - передачі №б/н від 05.06.2020 року, договір перевезення вантажу № 7 від 12.06.2019 року, акт здачі - приймання робіт (надання послуг) № 263 від 01.06.2020 року, товарно-транспортну накладну № 263-01 від 01.06.2020 року.

Надаючи оцінку оскаржуваним рішенням відповідача, суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Водночас суд вважає, що надані позивачем документи підтверджували факт надання послуг перевезення і були достатніми для реєстрації податкових накладних.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Відтак не подання позивачем податковому органу разом із поясненнями копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків не є безумовною підставою для прийняття спірних рішень, оскільки як вказано вище у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було вказано чіткого переліку документів, які необхідно надати позивачу, а також зокрема й з огляду на те, що контролюючий орган, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

У постановах від 28 листопада 2019 справа №1640/2650/18, від 12 листопада 2019 року у справі №816/2183/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі №360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а та ряду інших суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Отже, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Відповідно до присів статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування ТзОВ «Лінсо Транс» в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, за наведених вище обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішень №1832329/42960964 від 13.08.2020 року, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 10.06.2020 року, №1832330/42960964 від 13.08.2020 року, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкової накладної №21 від 08.05.2020 року,

№1832331/42960964 від 13.08.2020 року, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкової накладної №8 від 04.05.2020 року, №1832332/42960964 від 13.08.2020 року, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкової накладної №31 від 05.06.2020 року, №1832333/42960964 від 13.08.2020 року, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 01.06.2020 року та зобов'язання зареєструвати вказані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розподіл судових витрат провести у відповідності до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Львівській області про скасування рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/рахунку коригування в реєстрі та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про відмову у реєстрації податкової накладної №15 віл 10.06.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832329/42960964 від 13.08.2020 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної №21 віт 08.05.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832330/42960964 від 13.08.2020 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 04.05.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832331/42960964 від 13.08.2020 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 05.06.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832332/42960964 від 13.08.2020 року.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 01.06.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних №1832333/42960964 від 13.08.2020р.;

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №15 від 10.06.2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №21 від 08.05.2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 04.05.2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №31 від 05.06.2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 08.05.2020 року.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 5255 (п'ять тисяч двісті п'ятдесят п'ять) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінсо Транс» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 5255 (п'ять тисяч двісті п'ятдесят п'ять) грн. за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Лінсо Транс" (81151, Львівська область, Пустомитівський район, с. Давидів, вул. І.Франка,8; код ЄДРПОУ 42960964).

Відповідач1 - Державна податкова служба України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8; код ЄДРПОУ 43005393) .

Відповідач2 - Головне управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 43143039).

Повний текст рішення виготовлений 21.01.2021 року.

Суддя Кухар Н.А.