справа №380/3735/20
про поновлення провадження
20 січня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравців О.Р. розглянув в порядку письмового провадження питання про поновлення провадження в адміністративній справі за позовом за позовом Приватного акціонерного товариства - акціонерної страхової компанії «Скарбниця» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Приватне акціонерне товариство - акціонерна страхова компанія «Скарбниця» (79005, м. Львів, вул. Саксаганського, 5) з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ-1, вул. Б. Грінченка, 3), в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №216/381/13-5/14-П від 27.04.2020 про накладення штрафної санкції (штрафу) за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.
Підставою позову є незгода позивача з вказаною постановою, оскільки така є протиправною та не відображає фактичних обставин. Оскільки вона порушує права позивача, він звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 21.05.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 19.06.2020 провадження у справі зупинено.
19.01.2021 за вх. №332ел від Національного банку України надійшло клопотання, відповідно до якого просив поновити провадження у справі через те, що рішення у справі №380/2342/20 набрало законної сили, а також допустити заміну відповідача на правонаступника - Національний банк України.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
З огляду на те, що розгляд цієї справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні, без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання, за наявними матеріалами, суд вирішив це клопотання розглянути у порядку письмового провадження.
Відповідно до ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.
Судом з Єдиного державного реєстру судових рішень з'ясовано, що рішення від 17.06.2020 у справі №380/2342/20 набрало законної сили та залишене без змін відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2020.
Оскільки обставини, які зумовили зупинення провадження в цій справі, відпали, тому суд вважає за необхідне поновити провадження у цій справі.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 237 КАС України з дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.
Відповідно до ст. 53 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього такою самою мірою як вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Судом встановлено, що 12.09.2019 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» № 79-ІX. Метою прийняття вказаного закону є скорочення кількості регуляторних та контролюючих органів на ринках небанківських фінансових послуг шляхом розподілу функцій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, між іншими органами, що здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» здійснено законодавче закріплення перерозподілу та консолідації функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг та внесено зміни до таких законодавчих актів.
Зміни до законодавчих актів передбачають передачу повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у частині регулювання та нагляду у системі накопичувального пенсійного забезпечення, регулювання та нагляду за функціонуванням фінансово-кредитних механізмів і управлінні майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Решту повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, було передано до Національного банку України.
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» Національний банк України став регулятором страхових, лізингових, фінансових компаній, кредитних спілок, ломбардів та бюро кредитних історій, а Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку регулюватиме недержавні пенсійні фонди та фонди фінансування будівництва.
Відповідно до пункту 1 Розділу «II Прикінцеві положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» перехідний період, упродовж якого заплановано передачу функцій від Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг до Національного банку України та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку тривав до 01.07.2020.
Таким чином, з 01.07.2020 функції, які належали Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, виконує Національний банк України.
На виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг", Президент України в Указі від 30.06.2020 № 259/2020, постановив припинити Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, шляхом ліквідації та визнати таким, що втратив чинність Указ Президента України від 23.11.2011 № 1070 «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг».
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з 08.07.2020 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг перебуває в стані припинення.
За вказаних обставин, Національний банк України є правонаступником Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Таким чином клопотання Національного банку України є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 53,173, 237, 248, 256, 293-294 КАС України, суд, -
1. Клопотання Національного банку України - задовольнити.
2. Провадження в адміністративній справі №380/3735/20 - поновити.
3. Замінити відповідача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг його процесуальним правонаступником, яким є Національний банк України.
4. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кравців О.Р.