Іменем України
21 січня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4959/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
21.12.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 26.11.2020 щодо відмови в перерахунку пенсії на пільгових умовах згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу на пільгових умовах згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” зарахувавши до стажу роботи на підземних роботах на умовах повного робочого дня за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, роботу в період з 10.07.1990 по 05.04.1999 в якості машиніста електровоза в Шахтоуправлінні ім. М.В. Фрунзе в.о. “Ровенькиантрацит” 8 років 8 місяців 13 днів, починаючи з 25.01.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач є внутрішньо переміщеною особою.
25.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (робота за списком 1), на підставі поданої заяви йому призначено пенсію однак без врахування періоду роботи з 10.07.1990 по 05.04.1999 в якості машиніста електровоза в Шахтоуправлінні ім. М.В. Фрунзе в.о. «Ровенькиантрацит».
13.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та зарахування до пільгового стажу роботи за списком 1 періоду роботи з 10.07.1990 по 05.04.1999 в якості машиніста електровоза в Шахтоуправлінні ім. М.В. Фрунзе в.о. «Ровенькиантрацит».
24.05.2019 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії та зарахуванні до пільгового стажу роботи за списком 1 періоду роботи з 10.07.1990 по 05.04.1999 в якості машиніста електровоза в Шахтоуправлінні ім. М.В. Фрунзе в.о. «Ровенькиантрацит» у зв'язку з тим, що надані, до заяви позивача уточнюючі довідки не можуть бути враховані для обчислення розміру пенсії, так як не відповідають вимогам чинного законодавства та не підтверджуються первинними документами, оскільки вказане в довідці підприємство знаходиться на території, не підконтрольній українській владі, тому підстави для зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 10.07.1990 по 05.04.1999 в якості машиніста електровоза в Шахтоуправлінні ім.. М.В. Фрунзе в.о. «Ровенькиантрацит», відсутні.
02.10.2019 позивач знов звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
09.10.2019 листом № 5121/031-08 відповідач повідомив позивачу про відмову в здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах за списком № 1, згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
13.11.2019, позивач знову звернувся до суду із заявою про визнання дій відповідача незаконними.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 в адміністративній справі № 360/4881/19 позовні вимоги задоволені частково.
26.11.2020 відповідач знову відмовив позивач в здійснені перерахунку пенсії на пільгових умовах роботу в період з 10.07.1990 по 05.04.1999 в якості машиніста електровоза в Шахтоуправлінні ім.. М.В. Фрунзе в.о. «Ровенькиантрацит» 8 років 8 місяців 13 днів посилаючись на відсутність такої вимоги в рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 у справі № 360/4881/19, яке набрало законної сили 01.04.2020.
З таким рішенням позивач не згоден, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
14.01.2021 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 32-36).
В обґрунтування відзиву зазначено, що 02.10.2019 позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії по списку 1.
Рішенням управління № 680 від 09.10.2019 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії по списку 1.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 у справі 360/4881/19 позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 09.10.2019 № 680 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2019 про перерахунок пенсії на пільгових умовах згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням правових висновків суду.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2020 апеляційну скаргу управління залишено без задоволення; рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 у справі 360/4881/19 залишено без змін.
Білокуракинським відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 та Постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2020 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 02.10.2019 щодо перерахунку пенсії на пільгових умовах згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.
Згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2020 Білокуракинське об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області зобов'язане повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2019 про перерахунок пенсії на пільгових умовах згідно Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, з урахуванням правових висновків суду.
Згідно особистої заяви № 53 від 25.01.2019 позивачу призначено пенсію за віком (робота за списком 1). Загальний стаж роботи складає 25 років 9 місяців 4 дні, в тому числі робота за списком №1 - 14 років 8 місяців 5 днів. Пільговий стаж роботи зарахований відповідно до п. 20 Порядку підтвердження стажу згідно даних реєстру застрахованих осіб. До пільгового стажу роботи зараховані такі періоди роботи в Шахтоуправлінні ім. М. В. Фрунзе в.о. «Ровенькиантрацит»: з 10.12.1999 по 19.05.2002, 05.06.2002 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.03.2013, 01.04.2013 по 31.07.2014, 01.08.2014 по 16.08.2014, з 19.11.2015 по 30.11.2015 в якості машиніста електровоза підземного, згідно відомостей про спец стаж у реєстрі застрахованих осіб.
Як вбачається з трудової книжки позивача, в період роботи з 10.07.1990 по 05.04.1999 працював в Шахтоуправлінні ім. М.В. Фрунзе в.о. «Ровенькиантрацит» в якості машиніста електровоза підземного, однак, записи в трудовій книжці не містять інформації у яких умовах він працював і про зайнятість певними роботами протягом повного робочого дня.
Ухвалою суду від 28.12.2020 відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, поновлено строки звернення до суду (арк. спр. 25-27).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою та отримує пенсію за віком на пільгових умовах Список № 1, що підтверджено копіями документів справи, а саме: паспорта громадянина України (арк. спр. 7-9, 93-95), картки платника податків (арк. спр. 9 зв.б., 96), довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 10) та протоколу призначення пенсії (арк. спр. 82-90).
25.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, надавши документи зазначені в розписці - повідомлення (арк. спр. 91-92).
Відповідно до протоколу призначення пенсії позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах Список № 1, страховий стаж позивача становить 39 рік 9 місяців 4 дні, з яких: 13 років 7 місяців 4 дні страховий стаж до 01.01.2004, 12 років 2 місяці 0 днів страховий стаж після 01.01.2004, 14 років додаткові роки за списком № 1, в тому числі роботи за списком № 1 - 14 років 8 місяців 5 днів (арк. спр. 82-90, 144-145).
Дослідженням трудової книжки позивача УКР №0270820 від 01.08.1984 (арк. спр. 11-13, 97-102) встановлено, що за спірний період у ній наявні такі записи:
Шахтоуправлінні ім. М.В. Фрунзе в.о. “Ровенькиантрацит”:
запис від 10.07.1990 прийнятий машиністом електровоза підземного 4 розряду з повним робочим днем під землею;
запис від 19.05.1997 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1;
запис від 05.04.1999 звільнений за ст. 40 КЗпП України.
02.10.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, надавши документи зазначені в розписці - повідомлення (арк. спр. 148-149).
Відповідно до довідки № 249 від 21.03.2017 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданою ТОВ «ДТЕК «Ровенькиантрацит» в.п. Шахтоуправління «Ясенівське» підтверджено період роботи позивача з 10.07.1990 по 05.04.1999 машиністом електровоза підземного з повним робочим днем під землею, що передбачено пунктом 1010100а підрозділом 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, 8 років 8 місяців 13 днів. Додаткові відомості: безкоштовною відпусткою не користувався, у страйках не приймав участь, прогули - жовтень 1990 року - 1 день, січень 1993 року - день, лікарняний без оплати - 26.10.1990, 28.09-30.09.1998, військкомат 28.11.1990, донор - 03.03.-04.03.1995, 15.09-16.09.1998, учбовий пункт з 10.07.1990 по 11.07.1990 (арк. спр. 16).
Рішенням Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 09.10.2019 № 680 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах за списком № 1, згідно статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” (арк. спр. 150).
Листом від 09.10.2019 №5121/031-08 відповідач повідомив позивача про відмову у перерахунку пенсії на пільгових умовах, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1, згідно статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, при цьому не зазначаючи який період роботи не зараховується позивачу до його пільгового стажу та з яких підстав (арк. спр. 14).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 в адміністративній справі № 360/4881/19 визнано протиправними та скасовано рішення Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 09.10.2019 № 680 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Білокуракинське об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2019 про перерахунок пенсії на пільгових умовах згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, з урахуванням правових висновків суду; у задоволенні інших вимог відмовлено (арк. спр. 19-24).
Під час розгляду справи позивачем до матеріалів справи долучено довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.03.2017 № 249, яка видана ВП «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ ДТЕК «Ровенькиантрацит», та відповідно до якої вбачається, що позивач у період з 10.07.1990 по 05.04.1999 виконував гірські роботи із повним робочим день під землею за професією, посадою машиніст електровоза підземний, що передбачено Списком №1 розділ 1 підрозділ 1 пункт 1010100а.
26.11.2020 відповідач знову відмовив позивачу у здійснені перерахунку пенсії, не зарахувавши до стажу роботи на пільгових умовах роботу в період з 10.07.1990 по 05.04.1999 в якості машиніста електровоза в Шахтоуправлінні ім. М.В. Фрунзе в.о. «Ровенькиантрацит» 8 років 8 місяців 13 днів посилаючись на відсутність такої вимоги в рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 21.12.2019 у справі № 360/4881/19, яке набрало законної сили 01.04.2020 (арк. спр. 15, 151-152).
Отже, відповідачем надано оцінку вказаній довідці, та відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням довідки.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
На момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії (25.01.2019) позивачу виповнилось повних 52 роки та розраховано відповідачем 39 років 9 місяців страхового стажу.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Отже, з огляду на викладене, з 01.10.2017 за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон № 1788-XII) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
З зазначених правових норм слідує, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При цьому, значення трудової книжки, як основного документу, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Після 21.08.1992 основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Разом з чим, суд звертає увагу, що записи трудової книжки позивача містять відомості щодо призначення, проведення атестації та звільнення позивача за спірний період із зазначення характеру та умов праці, що є підтвердженням трудової діяльності позивача.
З 11.10.2017 застосовується редакція статті 28 Закону № 1058-ІV згідно з внесеними змінами Законом від 03.10.2017 № 2148-VIII, відповідно до абзацу третього частини першої якої встановлено:
- мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці” (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, перерахунок пенсії за нормами статті 8 Закону № 345-VI здійснюється на загальних підставах відповідно до Закону № 1058-ІV.
Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991, що діяв до 11.03.1994, Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, що діяв до 16.01.2003, містить в собі підрозділ 1 розділу 1 “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень”: пунктом “а” у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Дослідженням записів у трудовій книжці позивача встановлено, що записи про роботу позивача у спірний період, містять всі необхідні відомості про роботу (відомості про професію, що віднесена до Списку № 1 повний робочий день під землею з 10.07.1990 по 05.04.1999), що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, тому суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно вимагає підтвердження цього стажу довідками, що уточнюють пільговий характер роботи.
Суд наголошує, що відповідач за результатом виконання рішення суду від 21.12.2019 у справі № 360/4881/19 розглянув заяву позивача від 02.10.2019 та відмовив у перерахунку пенсії без прийняття обґрунтованого рішення, зарахувавши позивачу до пільгового стажу за Списком № 1 - 14 років 8 місяців 5 днів.
З наведених матеріалів справи та з урахуванням рішення суду у справі № 360/4881/19 встановлено, що позивач мав пільговий стаж за Списком № 1 - 14 років 8 місяців 5 днів (зарахований стаж), за спірний період з 10.07.1990 по 05.04.1999 позивач працював на посаді та умовах віднесених до Списку № 1 - 8 років 8 місяців 13 днів (незарахований стаж).
Зазначеним вище документам відповідач надав оцінку з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду № 360/4881/19 від 28.12.2019.
У підсумку позивач на момент звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії від 02.10.2019, зареєстрованої за номером 680 та до суду (21.12.2020), мав стаж на підземних роботах понад 15 років, тобто стаж необхідний для перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону № 345-VI.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач повинен був врахувати інформацію, наявну у трудовій книжці та в уточнюючій довідці, яка у повній мірі узгоджується із записами у трудовій книжці позивача, що дає право на перерахунок призначеної пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов'язано із бездіяльністю відповідача щодо перерахунку пенсії, суд, з урахуванням частини другої статті 9 КАС України, вважає, що в межах спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльність щодо не перерахунку пенсії на умовах, визначених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 02.10.2019, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 10.07.1990 по 05.04.1999 в якості машиніста електровоза в Шахтоуправлінні ім. М.В. Фрунзе в.о. “Ровенькиантрацит”.
У задоволенні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії на пільгових умовах з 25.01.2019 слід відмовити, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на умовах, визначених Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", лише 02.10.2019.
В адміністративній справі № 360/4881/19 позивачем оскаржувалось рішення, прийняте за результатами розгляду його заяви від 02.10.2019, у зв'язку з чим суд зобов'язував відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02.10.2019.
У цій справі позивач оскаржує рішення відповідача, прийняте на виконання рішення суду у справі № 360/4881/19, рішення відповідача від 25.01.2019 про призначення пенсії позивачу не є предметом спору, а тому у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснювати перерахунок пенсії позивачу з дати її призначення.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією від 26.11.2020 № 30 (арк. спр. 6).
Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.
При цьому предметом спору у даній справі є відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання органу Пенсійного фонду України відновити порушене право.
Відповідно, обрання неналежного способу захисту порушених прав фактично не змінює тієї обставини, що вимоги позивача є правомірними.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місце знаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт Білокуракине, вул. Історична, буд. 81, ідентифікаційний код 41246789) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії на умовах, визначених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Зобов'язати Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 02.10.2019, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 10.07.1990 по 05.04.1999 в якості машиніста електровоза в Шахтоуправлінні ім. М.В. Фрунзе в.о. “Ровенькиантрацит”.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива