Рішення від 19.01.2021 по справі 340/1715/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1715/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43142606)

відповідач: державне підприємство "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву України" (25014, м. Кропивницький, проспект Інженерів, 2, код ЄДРПОУ 00951862)

про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДПС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву України" (надалі - ДП "Кіровоградський КХП №2") про стягнення податкового боргу у розмірі 1364006,55 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідач має податковий борг з податку на додану вартість у сумі 507 887, 81 грн., який складається з податкових зобов'язань, самостійно визначених платником у податкових деклараціях, та штрафних санкцій, нарахованих контролюючим органом, а також податковий борг з земельного податку у сумі 521 735, 68 грн. - по Кіровоградському району та у сумі 334383, 06 грн. - по місту Кропивницькому. Оскільки податковий борг відповідачем добровільно не погашений, позивач просить суд стягнути його до Державного бюджету України з рахунків відповідача у банках, які його обслуговують.

Ухвалою судді від 15.06.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позову заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що ним упродовж червня - вересня 2019 році перераховано податку на додану вартість у загальній сумі 280 000 грн., а нарахування штрафних санкцій позивачем є незаконним. Щодо податкового боргу з земельного податку, то він вже стягнутий судовим рішенням в адміністративній справі №1140/3279/18, а позивачем не доведено правильність нарахування сум земельного податку. З цих підстав просив суд у задоволенні позову відмовити та закрити провадження у справі.

Позивач подав відповідь на відзив із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що кошти податку на додану вартість, що сплачувалися позивачем, були зараховані в рахунок погашення минулого податкового боргу з податку на додану вартість, згідно з черговістю його виникнення, внаслідок чого поточні платежі залишилися не сплаченими. Сума податкового боргу з земельного податку, заявлена до стягнення, виникла у зв'язку з несплатою відповідачем податкових зобов'язань, самостійно визначених ним у щорічних податкових деклараціях, та не була предметом спору у справі №1140/3279/18.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ДП "Кіровоградський КХП №2" з 05.10.1995 року зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку платників податків у Кропивницькому управлінні ГУ ДПС у Кіровоградській області. (а.с. 6, 51 - 58)

Відповідачем до Кропивницького управління ГУ ДФС у Кіровоградській області та Кропивницького управління ГУ ДПС у Кіровоградській області подані податкові декларації з податку на додану вартість за квітень, серпень, вересень 2019 року, у яких ним визначено суму податку, яка сплачується до державного бюджету, у розмірі 279990 грн., 92356 грн., 41656 грн. відповідно. (а.с. 12, 13, 14)

У встановлені статтею 203 ПК України строки суми податку, визначені у цих податкових деклараціях, відповідачем до бюджету не сплачені. Кошти, що сплачувалися відповідачем з рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ, відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України зараховані контролюючим органом в рахунок погашення минулого податкового боргу з податку на додану вартість, згідно з черговістю його виникнення, який станом на 01.01.2019 року складав 680753, 35 грн., станом на 01.01.2020 року - зріс до 1 144 462 грн., а станом на 01.01.2021 року - зріс до 1 870 825, 96 грн. (а.с. 7 - 11, 111)

ГУ ДФС у Кіровоградській області та ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено камеральні перевірки ДП "Кіровоградський КХП №2", за наслідками яких складено акти №1227/11-28-52-05-23/00951862 від 24.04.2019 року, №1753/11-28-52-05-23/00951862 від 20.06.2019 року, №2096/11-28-52-05-23/00951862 від 16.07.2019 року, №2599/11-28-52-05-23/00951862 від 13.08.2019 року, №46/11-28-52-03/00951862 від 10.09.2019 року, №326/11-28-52-05-24/00951862 від 30.08.2019 року, №573/11-28-52-05-24/00951862 від 04.11.2019 року про виявлені порушення в частині декларування та адміністрування податку на додану вартість. (а.с. 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27)

На підставі цих актів винесені податкові повідомлення-рішення про зобов'язання відповідача сплатити штрафи за платежем податок на додану вартість, а саме: №0049655205 від 21.05.2018 року на суму 22591,30 грн., №0069305205 від 16.07.2019 року на суму 19838,23 грн., №0074875205 від 02.08.2019 року на суму 14105, 41 грн., №0084015205 від 24.08.2019 року на суму 16127,23 грн., №009221505 від 26.09.2019 року на суму 110,13 грн., №0101255203 від 18.10.2019 року на суму 15113,51 грн., №0120605203 від 27.11.2019 року на суму 6000 грн. (а.с. 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28)

Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем, у встановленому порядку ним не оскаржені, а визначені ними суми грошових зобов'язань не сплачені.

Крім того, ДП "Кіровоградський КХП №2" подано до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (земельний податок) за 2018, 2019 та 2020 роки за земельну ділянку, яка перебуває у власності на підставі державного акту КР110121 від 01.04.1997 року та розташована у Кіровоградському районі Кіровоградської області. У них відповідачем самостійно обчислено річну суму податкового зобов'язання у розмірі 549113, 31 грн. - за 2018 рік, 329534, 85 грн. - за 2019 та 2020 роки, з розбивкою її рівними частками за місяцями. (а.с. 39 - 44)

У встановлені статтею 287 ПК України строки (щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця) суми земельного податку за жовтень - грудень 2018 року, січень - грудень 2019 року, за січень - лютий 2020 року не сплачені. (а.с. 32 - 34)

Також ДП "Кіровоградський КХП №2" подано до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (земельний податок) за 2019 та 2020 роки за земельні ділянки, які перебувають у власності на підставі державних актів КР000790 та КР000146 від 01.04.1997 року та розташовані у м. Кропивницькому. У них відповідачем самостійно обчислено річну суму податкового зобов'язання у розмірі 346 781, 52 грн., з розбивкою її рівними частками за місяцями. (а.с. 35 - 38)

У встановлені статтею 287 ПК України строки суми земельного податку за квітень - грудень 2019 року, січень - лютий 2020 року не сплачено. (а.с. 29 - 31)

Вказані суми узгоджених грошових зобов'язань заявлені позивачем до стягнення як податковий борг.

При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з підпунктами 54.3.2, 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Статтею 203 ПК України передбачено порядок надання податкової декларації з ПДВ та строки розрахунків з бюджетом.

У статті 287 ПК України встановлені порядок та строки сплати плати за землю.

За визначеннями, наданими у пп.14.1.39, 14.1.265, 14.1.156, 14.1.175, 14.1.152 п.14.1 статті 14 ПК України:

- податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

- грошове зобов'язанням - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Згідно з пунктом 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.

Відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Матеріалами справи підтверджено, що податковий борг відповідача з податку на додану вартість, заявлений до стягнення у даній справі, складає 507 887, 81 грн., грн., з яких: 414002 грн. (279990 грн. + 92356 грн. + 41656 грн.) - податкові зобов'язання, самостійно визначені платником; 93885, 81 грн. (22591,30 грн. + 19838, 23 грн. + 14105, 41 грн. + 16127,23 грн. + 110,13 грн. + 15113, 51 грн. + 6000 грн.) - штрафні санкції, нараховані контролюючим органом.

Податковий борг відповідача з земельного податку, заявлений до стягнення, складає 856 118, 74 грн., з яких: 521 735, 68 грн. (45759, 44 грн. х 3 + 27461, 24 грн. х 12 + 27461, 24 грн. х 2) - за земельні ділянки, які перебувають у власності на підставі державного акту КР110121 від 01.04.1997 року; 334383, 06 грн. (30398, 46 грн. х 9 + 30398, 46 грн. х 2) - за земельні ділянки, які перебувають у власності на підставі державних актів КР000790 та КР000146 від 01.04.1997 року.

Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.

Як свідчить інтегрована картка платника з податку на додану вартість, упродовж 2019 року відповідачем перераховано до бюджету кошти з рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ та з поточного рахунку у загальній сумі 822945, 88 грн. Вказані кошти були зараховані на погашення податкового боргу з податку на додану вартість згідно з черговістю його виникнення, в рахунок податкових зобов'язань, штрафів та пені.

Натомість суми поточних податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягали сплаті до бюджету, визначені відповідачем у податкових деклараціях з ПДВ за квітень, серпень, вересень 2019 року, залишилися несплаченими та набули статусу податкового боргу.

Посилання відповідача на незаконність нарахування йому штрафів з податку на додану вартість суд не приймає, оскільки відповідач у встановленому порядку не оскаржував рішення контролюючого органу про нараховані йому суми штрафів, а відтак вони вважаються узгодженими грошовими зобов'язаннями та у зв'язку з несплатою у встановлений строк також набули статусу податкового боргу.

Заперечення відповідача щодо неправильного нарахування йому позивачем податкового боргу з земельного податку, заявленого до стягнення, суд відхиляє, оскільки цей податковий борг виник у зв'язку з несплатою відповідачем податкових зобов'язань, самостійно визначених ним у податкових деклараціях, і не був предметом стягнення в адміністративній справі 31140/3279/18 за позовом ГУ ДФС у Кіровоградській області до ДП "Кіровоградський КХП №2" про стягнення податкового боргу, яка розглядалася Кіровоградським окружним адміністративним судом. (а.с. 102 - 104)

Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно пунктів 59.1, 59.3, 59.4 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Встановлено, що Кіровоградською ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу йому надіслано податкову вимогу форми "Ю" №369-25 від 11.04.2014 року про сплату 34401,88 грн., яка 22.04.2014 року отримана відповідачем (а.с. 45). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу не погашена.

Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пунктів 9.1, 9.3 статті 9 ПК України податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Згідно з пунктами 10.1, 10.5 статті 10 ПК України податок на майно, який складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю, належить до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Зважаючи на доведеність розміру податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 507 887, 81 грн., з земельного податку у сумі 856 118, 74 грн., вимоги адміністративного позову про стягнення цих коштів слід задовольнити та стягнути їх до відповідних бюджетів.

За правилами частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43142606) до державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву України" (25014, м. Кропивницький, проспект Інженерів, 2, код ЄДРПОУ 00951862) задовольнити.

Стягнути з рахунків державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву України" у банках, що його обслуговують, та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість в дохід державного бюджету податковий борг з податку на додану вартість у сумі 507 887, 81 грн.

Стягнути з рахунків державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву України" у банках, що його обслуговують, в дохід місцевого бюджету податковий борг з земельного податку у сумі 521735, 68 грн.

Стягнути з рахунків державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву України" у банках, що його обслуговують, в дохід місцевого бюджету податковий борг з земельного податку у сумі 334383, 06 грн.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш