Ухвала від 21.01.2021 по справі 300/154/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"21" січня 2021 р. Справа № 300/154/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви Фізкультурно-спортивного клубу «Кремінь» села Пістинь Косівського району Івано-Франківської області до Косівської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Фізкультурно-спортивний клуб «Кремінь» села Пістинь Косівського району Івано-Франківської області 19.01.2021 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №31 від 09.01.2020 та податкової вимоги №5621-54 від 22.04.2020.

Приписами пункту 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Виключний перелік підстав для повернення позовної заяви зазначено у частині 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Зокрема, пунктом 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у даній справі, судом встановлено наступне.

Відповідно до частини 1 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Частиною 2 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Статтею 80 Цивільного кодексу України передбачено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Зі змісту доданого до позовної заяви статуту Фізкультурно-спортивного клубу «Кремінь» вбачається вбачається, що Фізкультурно-спортивний клуб «Кремінь» є позапартійною неприбутковою громадською організацією, діяльність якої грунтується на принципах загальнолюдських цінностей, дотримання прав і свобод громадян (пункту 1.1).

Також пунктом 5.1 статуту Фізкультурно-спортивного клубу «Кремінь» передбачено, що клуб з моменту державної реєстрації набуває статусу юридичної особи.

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначає Закон України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 №4572-VI

Так, відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 №4572-VI громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.

Частиною 3 статті 1 вказаного закону визначено, що громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Також частиною 8 статті 9 Закону України «Про громадські об'єднання» передбачено, що громадське об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність із статусом юридичної особи або без такого статусу, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів.

У разі неподання (не надсилання) документів для реєстрації громадського об'єднання протягом 60 днів з дня утворення таке громадське об'єднання не вважається утвореним.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань» державна реєстрація базується на таких основних принципах: 1) обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; 2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; 3) врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; 4) державної реєстрації за заявницьким принципом; 6) єдності методології державної реєстрації; 7) об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; 8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; 9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

З наведеного вбачається, що будь-яке підприємство, установа, організація (юридична особа), в тому числі і громадська організація, якою є позивач, а також громадське формування, що не має статусу юридичної особи, підлягають державній реєстрації та внесенню відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Власне з моментом державної реєстрації законодавець пов'язує факт набуття учасником правовідносин відповідної дієздатності, в тому числі адміністративної процесуальної дієздатності.

Всупереч наведеному, судом встановлено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація щодо реєстрації Фізкультурно-спортивного клубу «Кремінь» села Пістинь Косівського району Івано-Франківської області (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search).

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що Фізкультурно-спортивний клуб «Кремінь» села Пістинь Косівського району Івано-Франківської області не має достатнього обсягу адміністративної процесуальної правосуб'єктності в розумінні статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому не може виступати позивачем в адміністративній справі.

Крім цього, дана позовна заява підписана головою Фізкультурно-спортивного клубу «Кремінь» Д.І.Тодораком, однак до позовної заяви не додано документів, що підтверджують посадове становище та відповідні повноваження Д.І.Тодорака.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовна заява Фізкультурно-спортивного клубу «Кремінь» села Пістинь Косівського району Івано-Франківської області до Косівської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій підлягає поверненню на підставі пункту 3 частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі наведеного, керуючись 169, 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Фізкультурно-спортивного клубу «Кремінь» села Пістинь Косівського району Івано-Франківської області до Косівської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені частиною 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Главач І.А.