Ухвала від 19.01.2021 по справі 315/89/21

Справа № 315/89/21

Номер провадження № 2-о/315/9/21

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

19 січня 2021 року м. Гуляйполе

Суддя Гуляйпільського районного суду Запорізької області Телегуз С.М., розглянувши заяву

ОСОБА_1 , заінтересована особа: Гуляйпільська міська рада Запорізької області, про встановлення факту родинних відносин,-

ВСТАНОВИВ:

19 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин.

Дослідивши зміст поданої заяви та доданих до неї документів, суд доходить висновку, що дана заява підлягає залишенню без руху, оскільки, не відповідає вимогам ЦПК України та має недоліки, що перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

З матеріалів заяви вбачається, що заявник ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Надану Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщено особи, суд не приймає до уваги, оскільки вона датована 2014 роком, а у заяві заявник зазначає адресу для листування: АДРЕСА_2 , абонентська скринька - НОМЕР_1 , тобто належних та допустимих доказів на підтвердження того, що заявник на теперішній час проживає на території Гуляйпільського району Запорізької області матеріали заяви не містять.

Також, відповідно до ч.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає і в якому вона підлягає реєстрації, а також спеціалізовані установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини, а місце перебування адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.

Згідно цього, в Україні під місцем мешкання розуміють адміністративно-територіальну одиницю, на території якої особа мешкає терміном понад шести місяців на рік. У той час під місцем перебування розуміють адміністративно-територіальну одиницю, на території якої особа проживає терміном менше шести місяців на рік.

Під терміном реєстрації розуміють внесення в паспорт або інший паспортний документ відомостей про місце проживання або місця перебування індивідуума, а також внесення цих відомостей до реєстраційного обліку відповідного спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.

Таким чином, жодного доказу того, що заявник проживає, перебуває, мешкає або зареєстрований в с. Зелене Гуляйпільського району Запорізької області суду не надано.

Крім того, відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Заявником заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, в зв'язку з тяжким матеріальним становищем. При цьому, не викладено обставин і не зазначено доказів щодо майнового стану заявника, які б давали правові підстави для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Так, відповідно до ч.3 ст.177 ЦПК України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору тощо.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір належних до сплати судових витрат або звільнити від їх сплати.

Відповідно до п.29 Постанови Пленуму ВССУ №10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Зміст ч.1 ст.136 ЦПК України передбачає право суду, а не обов'язок, на свій розсуд за наявності підстав відстрочити, розстрочити, зменшити або звільнити від сплати судового збору.

Законом України "Про судовий збір" позивач не віднесений до осіб, звільнених від сплати судового збору.

У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. У зв'язку із цим відсутність коштів для сплати судового збору, не може вважатися достатньою підставою для звільнення від такої сплати.

За таких обставин, клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає, як необґрунтоване.

Також, заявник в своїй заяві вказав заінтересовану особу Гуляйпільську міську раду, однак не обґрунтував заінтересованість даного органу у встановлення факту родинних відносин.

Оскільки дана заява оформлена з порушенням вимог ЦПК України, відповідно до вимог ст. 185 ЦПК України її необхідно залишити без руху, а заявнику надати строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення їй ухвали, для усунення зазначених в ухвалі недоліків.

Керуючись ст. ст. 13, 136, 175, 177, 185, 293, 315-318 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Гуляйпільська міська рада Запорізької області, про встановлення факту родинних відносин - залишити без руху.

Надати заявнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали про залишення заяви без руху.

Копію ухвали про залишення заяви без руху надіслати заявнику.

У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, заяву вважати неподаною та повернути заявникові зі всіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: С.М.Телегуз