Постанова від 20.01.2021 по справі 140/8951/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 140/8951/20 пров. № А/857/13803/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2020 року (головуючий суддя Сорока Ю.Ю., м. Луцьк) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради, третя особа, Волинська обласна спілка споживчих товариств про визнання протиправним і скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з позовом Виконавчого комітету Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Волинська обласна спілка споживчих товариств про визнання протиправним та скасування рішення від 12.06.2020 №286-7 «Про демонтаж тимчасової споруди «Все для ремонту» №800 на АДРЕСА_1 ».

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що таке винесене з порушенням норм матеріального, тому просить скасувати таке та ухвалити нове, яким позов задовольнити.

В апеляційній скарзі зазначає, що контейнер, який належить позивачу, розташований на торговельному місці № 802, яке знаходиться на території єдиного майнового комплексу ринок «Центральний», що належить на праві приватної власності Волинській обласній спілці споживчих товариств. Земельна ділянка на якій розташований ринок має цільове призначення: «для обслуговування ринку Центральний».

Апелянт зазначає, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення не застосував до спірних правовідносин «Правила торгівлі на ринках». Також, зазначає, що рішення господарського суду Волинської області від 01 листопада 2019 року у справі №903/723/19, яким відмовлено у задоволенні позову Волинської обласної спілки споживчих товариств до Луцької міської ради про визнання недійсним та скасування рішення Луцької міської ради від 05 вересня 2019 року № 62/2 «Про припинення Волинській облспоживспілці договору оренди землі для обслуговування ринку «Центральний» на АДРЕСА_2 (площею 2,2125 га)». Проте, вказане рішення скасовано постановою Касаційного господарського суду від 26 серпня 2020 року.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснює свою торгівельну діяльність на території Центрального ринку в м. Луцьку, та орендує торгівельне місце №800 у Волинської обласної спілки споживчих товариств на території ринку «Центральний» м. Луцька. 12.06.2020 Виконавчим комітетом Луцької міської ради прийнято рішення №286-7 «Про демонтаж тимчасової споруди №802 на АДРЕСА_1 ». Пунктом 1 якого зобов'язано власника негайно після ухвалення даного рішення демонтувати тимчасову споруду № НОМЕР_1 , що розташована без відповідних правовстановлюючих документів на АДРЕСА_1 , та відновити благоустрій території. У разі не виконання власником тимчасової споруди пункту 1 цього рішення департаменту муніципальної варти міської ради демонтувати тимчасову споруду в законом встановлений спосіб і метод.

Розглядаючи спір, суд першої інстанції вірно зазначив, що згідно із частинами 1, 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Підпунктами 42, 44 частини 1 статті 26 Закону України №280/97-ВР встановлено, що до виключної компетенції сільських селищних, міських рад відноситься затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації, а також встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Підпунктом 7 пункту «а» частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку належать: власні (самоврядні) повноваження, а саме організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-ІV благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. В той же час, заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Рішенням Луцької міської ради від 05.09.2019 №62/2 «Про припинення Волинській облспоживспілці договору оренди землі для обслуговування ринку «Центральний» на вул. Глушець, 1 (площею 2,2125 га)» припинено договір оренди землі укладеного між Луцькою міською радою та Волинською обласною спілкою споживчих товариств, зареєстрованого у Державному реєстрі земель від 17.07.2009 за №040907700397, поновленого додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованою у Державному реєстрі земель від 27.10.2009 за №040907700539, додатковою угодою про поновлення договору оренди землі від 20.08.2015 (право оренди земельної ділянки зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.08.2015, номер запису про інше речове право: 10947530), додатковою угодою №3 про поновлення договору оренди землі від 01.11.2017 (реєстрація змін до іншого речового права на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 10.11.2017) та постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 28.02.2019 справа №903/616/18 (реєстрація змін до іншого речового права на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 12.06.2019) у зв'язку із закінченням строку на який його було укладено.

Рішенням господарського суду Волинської області від 01.11.2019, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.05.2020, у справі №903/723/19 в задоволенні позову Волинської обласної спілки споживчих товариств до Луцької міської ради про визнання недійсним та скасування вищевказаного рішення Луцької міської ради від 05.09.2019 №62/2, відмовлено.

Рішенням Луцької міської ради від 02.07.2020 №85/1 «Про поділ земельної ділянки комунальної власності на вул. Глушець, 1» погоджено технічну документацію із землоустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки комунальної власності на вул. Глушець, 1 м. Луцька (площею 2,2125 га) для обслуговування ринку «Центральний» та вирішено поділити вищевказану земельну ділянку комунальної власності на чотири земельні ділянки.

Згідно частини 1 статті 31 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XIV договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Відповідно до частини 1 статті 34 цього Закону №161-XIV у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що не заслуговують на увагу посилання позивача на існування договірних відносин між ним та Волинською обласною спілкою споживчих товариств, як підтвердження факту законності розташування тимчасової споруди (торговельного місця) №800, в якій позивач здійснює свою підприємницьку діяльність, оскільки договір оренди землі для обслуговування ринку «Центральний» на вул. Глушець, 1 (площею 2,2125 га), укладений між Луцькою міською радою та Волинською обласною спілкою споживчих товариств припинений 27.08.2019 та не продовжений у встановленому законному порядку.

Таким чином, Волинська обласна спілка споживчих товариств з 27.08.2019 втратила право на здійснення господарювання на відповідній земельній ділянці, і як наслідок на укладення договорів оренди торговельних місць, на підставі яких розміщувались тимчасові споруди, в тому числі торгівельне місце №800, щодо якого прийнято рішення виконавчого комітету про демонтаж тимчасової споруди.

Також, суд вірно вважав, що не заслуговують на увагу посилання позивача на наявність паспорта ринку «Центральний», на території якого знаходиться спірна тимчасова споруда, та на пролонгований на 2020 рік з Волинською обласною спілкою споживчих товариств договір оренди торговельного місця, оскільки суду першої інстанції не надано правовстановлюючих документів, які підтверджують речові права на земельну діяльну, на якій розміщена тимчасова споруда позивача.

Згідно із частиною 1 статті 1 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” від 06.09.2005 №2807-ІV (далі - Закон України №2807-ІV) благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

За приписами частини 2 статті 10 Закону України №2807-ІV до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належить: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо: залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 14 Закону України №2807-ІV суб'єкти благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.

Пунктом 5 частини першої статті 16 Закону України №2807-ІV визначено, що на об'єктах благоустрою забороняється: самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 17 Закону України №2807-ІV громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.

Згідно з частиною 1 статті 181 Цивільного Кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Тимчасова споруда є спорудою виготовленою з полегшених конструкцій та не пов'язаною із землею фундаментом та не є об'єктом нерухомості, адже його місце розташування легко змінити без втрати функціональності і цілісності конструкції. Якщо ж така тимчасова споруда розміщується на землі державної або комунальної власності, потрібно оформлення договору оренди на землю.

Відповідно до статті 182 Цивільного Кодексу України основною умовою для визначення статусу нерухомого майна будь-якого об'єкта нерухомості є державна реєстрація права на нього.

Статтею 12 Земельного Кодексу України визначено, що розпорядження землями територіальної громади на території сіл, селищ, міст належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно з статтею 125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації; приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Відповідно до пункту 2.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» після прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у власність або користування, затвердження результатів аукціону, укладення відповідної цивільно-правової угоди, набуття права власності на житловий будинок, будівлю, споруду особа має право на одержання земельної ділянки у власність або в користування і право оформлення документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою.

Суд вірно вважав, що не заслуговують на увагу посилання представника позивача та третьої особи на те, шо що будь-які протоколи чи приписи відносно позивача за розміщення малої архітектурної форми не складались та те, що відповідні приписи вносяться виключно відділом державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради, оскільки Правилами благоустрою міста Луцька посадові особи департаменту муніципальної варти Луцької міської ради наділені контрольними повноваженнями у сфері благоустрою.

Згідно матеріалів справи інспектором з паркування департаменту муніципальної варти Ярошуком О.М. 02.06.2020 було видано припис №0622 ОСОБА_1 щодо встановлення тимчасової споруди без відповідних дозвільних документів та встановлено йому строк для самостійного демонтажу з терміном виконання до 05.06.2020.

Рішенням Луцької міської ради №2/3 від 23.12.2015 затверджено регламент Луцької міської ради.

Згідно підпункту 4 пункту 11-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 280/97-ВР, до порядку денного дистанційних засідань можуть включатися виключно питання невідкладного внесення змін до місцевого бюджету, інші питання щодо невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або якнайшвидшої ліквідації особливо тяжких надзвичайних ситуацій, спричинених спалахами, епідеміями та пандеміями, чи реалізації повноважень, пов'язаних з такими обставинами, процедурні питання.

Дистанційні позачергові засідання у режимі відеоконференції скликаються та проводяться відповідно до Регламенту роботи виконавчого комітету та виконавчих органів міської ради, затвердженого рішенням виконкому від 17.04.2019 №274-1 (зі змінами від 18.12.2019 №834-1, від 02.04.2020 №215-1, від 10.06.2020 №272-1.

Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 02.04.2020 №215-1 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.04.2019 №274-1 «Про Регламент роботи виконавчого комітету та виконавчих органів міської ради» внесені зміни в додаток до рішення Виконкому від 17.04.2019 №274-1 «Про Регламент роботи виконавчого комітету та виконавчих органів міської ради», доповнено новим розділом «Особливості організації та проведення засідань виконавчого комітету міської ради в умовах карантину, надзвичайних ситуацій та/або надзвичайного стану”, абзацом четвертим пункту 4.34 визначено, що до порядку денного дистанційних засідань можуть включатися виключно питання невідкладного внесення змін до бюджету міської територіальної громади, інші питання щодо проведення профілактичних та протиепідемічних заходів, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або якнайшвидшої ліквідації особливо тяжких надзвичайних ситуацій, спричинених спалахами епідемій та пандемій чи реалізації повноважень, пов'язаних з такими обставинами, процедурні питання.

Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 10.06.2020 №272-1 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 17.04.2019 №274-1 «Про Регламент роботи виконавчого комітету та виконавчих органів міської ради» внесені зміни до рішення Виконкому від 17.04.2019 №274-1 «Про Регламент роботи виконавчого комітету та виконавчих органів міської ради», а саме вилучено абзац четвертий пункту 4.34.

Розпорядження міського голови №161 про призначення позачергового дистанційного засідання виконкому у режимі відеоконференції на 12.06.2020 о 16 год. 30 хв. підготовлено на листи від 12.06.2020 управління транспорту та зв'язку про розгляд проекту «Про затвердження результатів конкурсу на перевезення пасажирів за автобусними маршрутами загального користування у місті Луцьку» та департаменту муніципальної варти - щодо демонтажу тимчасових споруд на вулиці Замковій. В той же день прийняті рішення оприлюднені на офіційному веб-сайті Луцької міської ради за посиланням (https://www.lutskrada.gov.ua/documents/).

З врахуванням наведеного, суд першої інстанції вірно вважав, що не заслуговують на увагу твердження позивача про порушення відповідачем регламенту роботи виконавчого комітету та виконавчих органів Луцької міської ради та процедури прийняття оскаржуваного рішення, оскільки відповідач наділений повноваженнями вносити зміни та доповнення до Регламенту та порядку денного.

Суд також вірно відхилив доводи представника позивача про порушення відповідачем строку оприлюднення проекту рішення (не пізніш як за 20 робочих днів до дати розгляду та прийняття), оскільки згідно з пунктом 5.23 Регламенту роботи виконавчого комітету та виконавчих органів міської ради, затвердженим рішенням Виконкому від 17.04.2019 №274-1.

Рішенням Луцької міської ради від 29.07.2009 №44/2 «Про Правила благоустрою міста Луцька» затверджені Правила благоустрою міста Луцька.

Згідно із пунктом 1 цих Правил, Правила благоустрою міста Луцька (далі - Правила) установлюють порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою міста Луцька, визначають права та обов'язки учасників правовідносин у сфері благоустрою на території міста. Правила спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини і містять загальнообов'язкові норми, щодо порядку здійснення благоустрою, належного утримання та раціонального використання територій міста, організації упорядкування і охорони об'єктів благоустрою міста, за порушення яких настає відповідальність, передбачена законодавством України.

Відповідно до підпункту 2.5.5.1.13 Правил на об'єктах благоустрою міста забороняється: самовільно встановлювати рекламоносії, різноманітні конструкції, інформаційно-рекламні плакати, стаціонарні малі архітектурні форми.

Розділом 9 Правил благоустрою м. Луцька, визначено порядок розміщення та утримання малих архітектурних форм та тимчасових споруд.

Згідно з пунктом 9.1 Правил порядок розміщення малих архітектурних, форм та тимчасових споруд визначений Єдиними правилами ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 року №198, іншими нормативно-правовими актами.

Підставою для проведення робіт з встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд є дозвіл (ордер) на проведення робіт з благоустрою, який видається за наявності дозволу на розміщення тимчасових споруд, виданого дозвільними органами в установленому порядку (пункт 9.2 Правил).

Відповідно до п. 9.3.5 Правил малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними, а використання земельної ділянки під ці споруди класифікується, як самовільне зайняття/захоплення землі.

Суд першої інстанції вірно вважав, що оскільки на момент прийняття оскаржуваного рішення в позивача відсутні правовстановлюючі документи, передбаченні на торгівельне місце, Луцькою міською радою, як законним розпорядником земельної ділянки, дозвільні документи на розміщення вищевказаної тимчасової споруди №800 не видавались, зазначена споруда, яка не є об'єктом нерухомості, знаходяться на земельній ділянці комунальної власності без правових підстав, тому виконавчий комітет Луцької міської ради був повноважний прийняти рішення щодо проведення демонтажу тимчасової споруди АДРЕСА_1 .

З врахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог, а тому суд вірно вважав, що у задоволенні позову слід відмовити.

Виходячи із зазначеного вище суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2020 року по справі № 140/8951/20 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін