20 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 500/230/20 пров. № А/857/13874/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на додаткове рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2020 року (головуючий суддя Мандзій О.П., м. Тернопіль) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.04.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2020, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.
Представник позивача подав до суду першої інстанції заяву про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, а саме: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року, згідно довідки Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області від 31.01.2007 року №96/155 з включенням у розрахунок пенсії доплат за роботу в понаднормовий час (533,61 крб.) та за роботу у вихідні та святкові дні (232,84 крб.).
Додатковим рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2020 року заяву задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01.09.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019, згідно довідки Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області від 31.01.2007 №96/155 з включенням у розрахунок пенсії доплат за роботу в понаднормовий час (533,61 крб.) та за роботу у вихідні та святкові дні (232,84 крб.).
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що таке винесене з порушенням норм матеріального права, тому просить скасувати таке та винести постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснює виплати винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до ч. 5 ст. 142 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 грудня 2011 року №20- рп/2011 зазначив, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
При цьому, право на отримання пенсії мають лише ті особи, щодо яких наявне рішення суду, набрало законної сили, на виконання якого особі як стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою, або рішення суду про стягнення коштів.
Поряд з цим зазначає, що органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізовуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами» у межах виділених асигнувань.
При цьому, Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нищого рівня - Пенсійний фонд України.
Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
З огляду на зазначене апелянт зазначає, що доплата пенсії буде проводитись за окремою бюджетною програмою. Виплата доплат буде проведена після виділення коштів на ці витрати.
Для фінансування цих виплат у бюджеті Пенсійного фонду України на 2020 рік (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 22) окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачено 200 млн. грн.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з виключенням сум доплати за роботу в понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні, які зазначені у довідці виданій Управлінням внутрішніх справ України в Тернопільській області від 31.01.2007 року №6/155 з 01.09.2019 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області продовжити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 без виключенням сум доплати за роботу в понаднормовий час та доплати за роботу у вихідні та святкові дні, які зазначені у довідці виданій Управлінням внутрішніх справ України в Тернопільській області від 31.01.2007 року №6/155 з 01.09.2019 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити нарахування та виплату пенсії, з суми заборгованості на момент проведення розрахунку, виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України та виплатити таку суму заборгованості у трьох денний строк з дня прийняття рішення відповідно до ч.3 ст.107 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 20000,00 грн. моральної шкоди; стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 10000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.04.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2020, позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо проведення перерахунку виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 року без урахування сум доплат за роботу в понаднормовий час та за роботу у вихідні та святкові дні, вказаних у довідці Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області від 31.01.2007 року №96/155. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01.09.2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року, згідно довідки Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області від 31.01.2007 року №96/155 з включенням у розрахунок пенсії доплат за роботу в понаднормовий час (533,61 крб.) та за роботу у вихідні та святкові дні (232,84 крб.). В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області витрати на правову допомогу в сумі 5000 (п'ять тисяч) гривень 00 (нуль) копійок.
Судом не ухвалено рішення щодо однієї із вимог, заявленої в позовній заяві ОСОБА_1 , а саме: зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату пенсії про перерахунок якої просив позивач.
Суд першої інстанції вірно вважав, що оскільки рішенням суду від 15.04.2020 визнано неправомірними дії щодо проведення перерахунку виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 року без урахування сум доплат за роботу в понаднормовий час та за роботу у вихідні та святкові дні, вказаних у довідці Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області від 31.01.2007 року №96/155 та зобов'язано здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01.09.2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року, згідно довідки Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області від 31.01.2007 року №96/155 з включенням у розрахунок пенсії доплат за роботу в понаднормовий час (533,61 крб.) та за роботу у вихідні та святкові дні (232,84 крб.), то і вимога позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату перерахованої пенсії теж підлягає задоволенню.
З врахування наведеного та п. 1 ч. 1 ст. 252 КАС України колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність ухвалення додаткового судового рішення щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, а саме: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019, згідно довідки Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області від 31.01.2007 №96/155 з включенням у розрахунок пенсії доплат за роботу в понаднормовий час (533,61 крб.) та за роботу у вихідні та святкові дні (232,84 крб.).
Виходячи із зазначеного вище суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а додаткове рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а додаткове рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2020 року по справі № 500/230/20 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М. А. Пліш
судді О. М. Гінда
В. В. Ніколін