Постанова від 19.01.2021 по справі 640/5487/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6apladm.ki.court.gov.ua

Головуючий у першій інстанції: Кузьменко А.І.

Суддя-доповідач: Епель О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2021 року Справа № 640/5487/20

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Епель О.В.,

суддів: Губської Л.В., Степанюка А.Г.,

за участю секретаря Сакевич Ж.В.,

представника позивача Ладана Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 травня 2020 року у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Історія справи.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач), в якому просить:

1) визнати протиправними дії відповідача у відмові провести перерахунок його пенсії в розмірі 83% сум грошового забезпечення, враховуючи всі складові грошового забезпечення;

2) зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії в розмірі 83% сум грошового забезпечення, враховуючи всі складові грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 травня 2020 року в задоволенні позову відмовлено повністю.

Ухвалюючи зазначене рішення, суд виходив з того, що до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві не надходила довідка про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням наступних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження військової служби, премії, а також з того, що відповідач не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивача без врахування положень Порядку № 45 та Постанови № 103.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та задовольнити позов у повному обсязі, зазначаючи, що до перерахунку пенсії, який відповідачем було проведено у квітні 2018 року, його пенсія обчислювалася із застосуванням коефіцієнту 83% грошового забезпечення (після перерахунку - 70%) і обчислювалася з урахуванням усіх видів його грошового забезпечення

При цьому, апелянт вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та не помітив зменшення коефіцієнту пенсії позивача після її перерахунку у квітні 2018 року з 01.01.2018 з 83% до 70%, а також безпідставно не врахував рішення Верховного Суду у справі № 240/5401/18.

Разом з тим, апелянт наголошує на тому, що зазначений коефіцієнт є незмінним, а також, що КМУ не може обмежувати види грошового забезпечення, що визначені законом і підлягають врахуванню при перерахунку пенсії.

З цих та інших підстав апелянт вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято за неповно встановлених обставин, з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи в цілому.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.08.2020 було відкрито апеляційне провадження, установлено строк для подання відзиву та призначено справу до судового розгляду.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020, 24.11.2020 витребувано додаткові докази та продовжено строк розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Обставини справи, установлені судом першої інстанції.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач з грудня 2010 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Відповідно до розрахунку пенсії позивача, останній отримував пенсію у розмірі 83% грошового забезпечення, виходячи з наступних його складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, робота з таємними виробами, носіями, документами 15% , доплата за роботу з агентурою на конференційній основі 20%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавка за особливо важливі завдання 100%, надбавка за спец завдання чи держ охорону 70%, премія 45%.

Після проведення з 01.01.2018 перерахунку пенсії позивача, відсоткове значення розміру грошового забезпечення, який використовувався відповідачем для її розрахунку склало 83% грошового забезпечення, виходячи з наступних складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%.

17.01.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про проведення перерахунку його пенсії, виходячи з 83% грошового забезпечення та з урахування додаткових видів грошового забезпечення.

Листом від 20.02.2020 № 1499-1195/Б-02/8-2600/20 Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повідомило позивача, що перерахунок його пенсії проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та з урахуванням норм Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку його пенсії у розмірі 83% його грошового забезпечення з урахуванням усіх його складових, звернувся до суду з цим позовом.

Нормативно-правове обґрунтування.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ), «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 22 Конституції України закріплено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У подальшому, до статті 13 Закону № 2262-XII було вносено зміни Законом України від 07.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», внаслідок яких максимальний розмір пенсії при її призначенні змінено з 90% до 80%, а з 01 травня 2014 року до 70%.

Щодо підстав та складових для перерахунку пенсії.

Згідно з частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктами 1 - 3 цього Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Висновки суду апеляційної інстанції.

Щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що при здійсненні перерахунку пенсії військовослужбовця підлягає застосуванню відсотковий коефіцієнт грошового забезпечення, який був визначений законодавством на час призначення особі пенсії.

Перевіряючи доводи апелянта та усуваючи неповноту з'ясування обставин цієї справи судом першої інстанції, колегія суддів установила, що позивачу пенсія була призначена у розмірі 83% від грошового забезпечення.

Однак, з 01.01.2018 пенсія позивача була перерахована із застосуванням коефіцієнту 70% грошового забезпечення /т.1 а.с.125/.

Далі, з 01.01.2019 виплата пенсія позивачу знову перерахована у розмірі 83% від грошового забезпечення /т.1 а.с.126 зі зворотного боку/.

Таким чином, у період з 01.01.2018 до 01.01.2019 позивачу протиправно здійснювалося нарахування та виплата пенсії із застосуванням коефіцієнту 70% грошового забезпечення.

Отже, позовні вимоги в частині про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача в розмірі 83% від грошового забезпечення за період з 01.01.2018 до 01.01.2019 та зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії підлягають задоволенню, що безпідставно не було встановлено судом першої інстанції.

При цьому, доводи відповідача про те, що позивачу не здійснювалося зниження коефіцієнту грошового забезпечення 83% до 70% спростовуються матеріалами справи, з огляду на вищевикладене.

Відтак, ухвалюючи рішення щодо вказаних позовних вимог, суд першої інстанції неповно встановив обставини цієї справи та порушив норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цій частині, що відповідно до ст. 317 КАС України, є підставою для його скасування в цій частині.

Щодо підстав та складових для перерахунку пенсії.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що перерахунок пенсії особи може бути здійснено у зв'язку з прийняттям КМ України відповідної постанови на підставі довідки, що надійшла до органу ПФУ від уповноваженого державного органу, або на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19 та, відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, є обов'язковими для застосування апеляційним судом при розгляді цієї справи.

Перевіряючи рішення суду першої інстанції у межах вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає, що позивач не звертався до відповідача з відповідною заявою та довідкою про розмір грошового забезпечення і в матеріалах справи відсутні такі довідки, подані уповноваженим органом до відповідача, зокрема після 05.03.2019.

З огляду на це, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності достатніх правових підстав для задоволення відповідних позовних вимог.

Отже, судове рішення щодо цих позовних вимог ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права і, відповідно до ст. 316 КАС України, у цій частині підлягає залишенню без змін.

Таким чином, апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 травня 2020 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії позивача в розмірі 83% від грошового забезпечення за період з 01.01.2018 до 01.01.2019 та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача в розмірі 83% від грошового забезпечення за період з 01.01.2018 до 01.01.2019 - скасуванню, а позов у цій частині позовних вимог - задоволенню. В іншій частині рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати перерозподілу не підлягають, оскільки позивач у цій справі звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 139, 242-244, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 травня 2020 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 83% від грошового забезпечення за період з 01.01.2018 до 01.01.2019 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 83% від грошового забезпечення за період з 01.01.2018 до 01.01.2019 - скасувати та ухвалити постанову, якою такі позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 83% від грошового забезпечення за період з 01.01.2018 до 01.01.2019.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 83% від грошового забезпечення за період з 01.01.2018 до 01.01.2019.

В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 травня 2020 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлено 20 січня 2021 року.

Головуючий суддя

Судді: